Գյումրիում առկա է 2465 տնակ. քննարկվել է Երևանում և Գյումրիում կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը
07/07/2026 16:38
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Երևան և Գյումրի համայնքներում ՀՀ Կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը: Մասնավորապես՝ ներկայացվել են Երևանում և Գյումրիում առաջնային լուծում պահանջող խնդիրները, որոնք ամրագրված են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում, բխում են վարչապետի հանձնարարականներից և ունեն Կառավարության ֆինանսական կամ ինստիտուցիոնալ աջակցության կարիքը:
Մինչ խնդիրների և առաջարկվող լուծումների ներկայացումը, վարչապետն իր խոսքում նշել է. «Իհարկե, 2026 թվականի նախընտրական քարոզարշավից առաջ էլ այդ թեմայով խոսել ենք, բայց նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում շրջայցերի ընթացքն ավելի ակնհայտ դարձրեց, որ Երևանում և Գյումրիում Կառավարության ներդրումներն ավելի հասցեական դարձնելու և որոշակի կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու անհրաժեշտություն ունենք: Սա պայմանավորված է առաջին հերթին նրանով, որ թե՛ Երևանի, թե՛ Գյումրիի կառավարման գործընթացների առանձնահատկությունների բերումով 2018 թվականից ի վեր, այնուամենայնիվ, որոշակի ժամանակ է կորսվել, և այդ կորսված ժամանակը լրացնելու համար որոշակի ակտիվություն է ակնկալվում Կառավարության կողմից»:
Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ այս համատեքստում հանձնարարական է տվել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ Երևանի քաղաքապետարանի և Շիրակի մարզպետարանի հետ համատեղ աշխատանքներ իրականացնել, որպեսզի ավելի կոնկրետ պատկերացում լինի, թե ինչ ծրագրեր պետք է կյանքի կոչվեն Երևանում և Գյումրիում նշված խնդիրն ավելի արդյունավետ ձևով լուծելու համար:
Հաջորդիվ՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքում Կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը և դրանց փուլային իրականացմանն ուղղված քայլերը:
Նախ` ներկայացվել է Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում առանձնացված այն ծրագրերը, որոնք առաջիկա տարիներին կարող են ունենալ ամենամեծ ազդեցությունը կյանքի որակի, քաղաքային ենթակառուցվածքների և տնտեսական զարգացման վրա: Այդ համատեքստում, ընդգծվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծվել է առկա ենթակառուցվածքների զգալի մաշվածության, ջրի կորստի բարձր մակարդակի և ջրի անբավարարության խնդիրը: Ներկայացվել է, որ կորուստների նվազեցման նպատակով անհրաժեշտ է ներդրումներ իրականացնել նոր ջրաղբյուրների ներգրավման, համակարգի արդիականացման ուղղությամբ:
Տարեկան մինչև 50 կմ երկարությամբ ճանապարհաշինության աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ վարչապետի հանձնարարությամբ այն ներառվել է ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում, արդեն իսկ ընթացքում են 2027 թվականի համար 50 կմ հիմնանորոգման նպատակով ճանապարհային հատվածների նույնականացման և պլանավորման աշխատանքները, իսկ 2026 թվականի համար նախատեսվում են միջին նորոգման աշխատանքներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հանրային ներդրումային կոմիտեի 8-րդ նիստում հաստատված մետրոպոլիտենի զարգացման և արդիականացմանն ուղղված ծրագրերին, այդ թվում՝ կայարանների կառուցում, էլեկտրական քաղաքային լուծումներ և շարժունակության խթանում:
«Կոնդ» թաղամասի քաղաքաշինական միջավայրի արդիականացման ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել հետիոտնային և ավտոմոբիլային ճանապարհների և ինժեներական ենթակառուցվածքների կառուցում, արտաքին լուսավորության, կանաչապատման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Նախատեսվում է մեկնարկել նախագծային և վերակառուցվող հատվածների իրացման գործընթացները:
Մանրամասներ են ներկայացվել նաև առաջնահերթ լուծում և ֆինանսավորում պահանջող ներդրումային այլ ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ կամրջային կառուցվածքների վերականգնում, ջրահեռացման կոմունիկացիոն ցանցերի, վերելակային տնտեսության արդիականացում, ճանապարհային որոշակի հանգույցների կառուցում և այլն: Առաջարկություններ են ներկայացվել նաև ենթակառուցվածքային խոշոր ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն քաղաքի հետագա զարգացման տեսանկյունից:
Հաջորդիվ՝ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Գյումրի քաղաքում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը:
Նախ` ներկայացվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծել է, որ առկա է 24-ժամյա ջրամատակարարում, սակայն ծանրաբեռնված օրերին տեղի են ունենում պարբերական անջատումներ։ Անհրաժեշտ է իրականացնել ջրամատակարարման համակարգերի արդիականացման ծրագիր:
Զբոսաշրջային կլաստերի ստեղծման շրջանակում «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով Գյումրիում իրականացվել է շուրջ 6․6 մլրդ դրամի ներդրում: «Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագրով» նախատեսվում է իրականացնել ևս 16․5 մլն դոլարի ներդրում՝ զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս մասով առաջարկվում է ծրագրում ներառել Հաղթանակի զբոսայգու, կենտրոնական շուկայի և Մանուշյան փողոցում գտնվող շատրվանի հիմնանորոգման ծրագրերը, որոնք կնպաստեն քաղաքի համաչափ զարգացմանը։
Հաջորդ խնդիրը վերաբերել է տնակների հարցի վերջնական լուծմանը: Ներկայացվել է, որ 01.07.2026թ. դրությամբ Գյումրիում առկա է 2465 տնակ: Նշվել է, որ նախնական գնահատականներով՝ դրանցում բնակվող մոտ 596 ընտանիքի նկատմամբ Կառավարությունն ունի այս կամ այն ձևով փոխհատուցման պարտավորություն: Այս մասով կարևորվել է նաև փոխհատուցման տրամադրման և տնակների փաստացի ապամոնտաժման փոխկապակցված գործուն մեխանիզմների ներդրումը, որպեսզի տնակների խնդիրը վերջնական լուծում ստանա:
Ինչ վերաբերում է Անի և Ավստրիական թաղամասների 37 փողոցների ամբողջական հիմնանորոգման հարցին, նշվել է, որ ներկայումս ընթանում են նախագծման աշխատանքներ։ Առաջարկվում է զուգահեռ բարեկարգել նաև բակային հատվածները, կառուցել խաղահրապարակներ, մինի ֆուտբոլի դաշտեր և անցկացնել լուսավորության ցանց։
Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է, որ ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում է ներառված նաև Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ Գյումրի քաղաքի 180 կմ ճանապարհներից մոտ 70 կմ նախկինում հիմնանորոգվել են, իսկ մնացած մոտ 110 կմ խիստ անբարեկարգ վիճակում են։ Նշվել է, որ Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինությանն ուղղված պլանավորման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրիում վթարային շենքերի խնդրին, նշվել է, որ առկա են մի քանի վթարային շենքեր, որոնց մասով տարբերակված մոտեցումների անհրաժեշտություն կա՝ հաշվի առնելով դրանցից որոշների պատմամշակութային նշանակությունը: Ներկայացվել է նաև Ալեք Մանուկյան փողոցի կամուրջի նորոգման հարցը, նշվել է, որ 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքներին զուգահեռ առաջարկվում է նաև դիտարկել քաղաքի 2 բանուկ մասերն իրար կապող միակ խիտ երթևեկությամբ կամուրջը, որը կարևոր նշանակություն ունի քաղաքի համար։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրու ավտոկայանի կառուցման խնդրին։
Քննարկման շրջանակում ներկայացվել են որոշ դիտարկումներ՝ Երևանում և Գյումրիում առաջնահերթ լուծումներ պահանջող խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով բարձրացված հարցերին և առաջարկվող լուծումներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ ներկայացված բոլոր ծրագրերն էլ ըստ ընթացակարգերի պետք է իրականացվեն, սակայն անհրաժեշտ է նախ հրատապ կերպով կենտրոնանալ առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների վրա:

В Гюмри имеется 2465 домиков: обсужден план инвестиционных приоритетов правительства в общинах Ереван и Гюмри
07/07/2026 16:58
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден план инвестиционных приоритетов правительства Республики Армения в общинах Ереван и Гюмри. В частности, были представлены требующие первоочередного решения проблемы в Ереване и Гюмри, которые закреплены в предвыборной программе партии «Гражданский договор», вытекают из поручений премьер-министра и нуждаются в финансовой или институциональной поддержке правительства.
До начала представления проблем и предлагаемых решений премьер-министр в своей речи отметил: «Конечно, мы говорили на эту тему и до предвыборной кампании 2026 года, но ход визитов в рамках предвыборной кампании сделал более очевидным, что нам нужно сделать инвестиции правительства в Ереване и Гюмри более адресными и реализовать определенные конкретные программы. Это обусловлено в первую очередь тем, что в силу особенностей процессов управления как Еревана, так и Гюмри с 2018 года, тем не менее, было упущено определенное время, и для восполнения этого упущенного времени от правительства ожидается определенная активность».
Глава государства добавил, что в этом контексте дал поручение министерству территориального управления и инфраструктур провести совместные работы с мэрией Еревана и администрацией Ширакской области, чтобы было более конкретное представление о том, какие программы должны быть претворены в жизнь в Ереване и Гюмри для более эффективного решения указанной проблемы.
Затем заместитель министра территориального управления и инфраструктур Арнак Аветисян представил план инвестиционных приоритетов правительства в городе Ереване и шаги, направленные на их поэтапную реализацию.
Сначала были представлены программы, выделенные в результате совместной работы с мэрией Еревана, которые в ближайшие годы могут иметь наибольшее влияние на качество жизни, городские инфраструктуры и экономическое развитие. В этом контексте была подчеркнута проблема обеспечения 24-часового водоснабжения, отмечена проблема значительного износа существующих инфраструктур, высокого уровня потери и дефицита воды. Было отмечено, что в целях снижения потерь необходимо осуществить инвестиции в направлении привлечения новых источников воды и модернизации системы.
По части дорожно-строительных работ протяженностью до 50 км ежегодно было доложено, что по поручению премьер-министра они включены в список 500 км дорожно-строительных программ, осуществляемых министерством территориального управления и инфраструктур, уже ведутся работы по идентификации и планированию дорожных участков с целью капитального ремонта 50 км на 2027 год, а на 2026 год планируются работы по среднему ремонту.
Были также затронуты утвержденные на 8-м заседании Комитета по общественным инвестициям программы, направленные на развитие и модернизацию метрополитена, в том числе строительство станций, электрические городские решения и стимулирование мобильности.
В рамках программы модернизации градостроительной среды квартала «Конд» планируется осуществить строительство пешеходных и автомобильных дорог и инженерных инфраструктур, работы по наружному освещению, озеленению и благоустройству. Планируется запустить процессы проектирования и реализации реконструируемых участков.
Были также представлены подробности относительно других инвестиционных программ, требующих первоочередного решения и финансирования, в том числе восстановление мостовых конструкций, модернизация коммуникационных сетей водоотведения, лифтового хозяйства, строительство определенных дорожных узлов и так далее. Были также представлены предложения по крупным инфраструктурным инвестиционным программам, которые имеют важное значение с точки зрения дальнейшего развития города.
Затем Арнак Аветисян представил планируемый в городе Гюмри план инвестиционных приоритетов.
Сначала была представлена проблема обеспечения 24-часового водоснабжения, было подчеркнуто, что 24-часовое водоснабжение имеется, однако в загруженные дни происходят периодические отключения. Необходимо реализовать программу модернизации систем водоснабжения.
В рамках создания туристического кластера в рамках программы «Развитие местной экономики и инфраструктур» в Гюмри были осуществлены инвестиции на сумму около 6.6 млрд драмов. В рамках «Программы туризма и региональных инфраструктур Армении» планируется осуществить инвестиции еще на 16.5 млн долларов в направлении развития туристического кластера. В этой части предлагается включить в программу проекты капитального ремонта парка Победы, центрального рынка и фонтана на улице Манушяна, которые будут способствовать соразмерному развитию города.
Следующая проблема касалась окончательного решения вопроса домиков-вагончиков. Было представлено, что по состоянию на 01.07.2026 года в Гюмри имеется 2465 домиков. Было отмечено, что, по предварительным оценкам, примерно в отношении 596 проживающих в них семей у правительства есть обязательство по компенсации в той или иной форме. В этом контексте была также подчеркнута важность внедрения взаимосвязанных действенных механизмов предоставления компенсации и фактического демонтажа домиков, чтобы проблема домиков получила окончательное решение.
Относительно вопроса полного капитального ремонта 37 улиц кварталов Ани и Австрийский, было отмечено, что в настоящее время ведутся проектные работы. Предлагается параллельно благоустроить также дворовые участки, построить игровые площадки, поля для мини-футбола и провести сеть освещения.
Арнак Аветисян представил, что в список осуществляемых министерством территориального управления и инфраструктур 500 км дорожно-строительных программ включены также дорожно-строительные работы протяженностью 25 км ежегодно в Гюмри. Соответственно, из 180 км дорог города Гюмри около 70 км ранее были капитально отремонтированы, а остальные около 110 км находятся в крайне неблагополучном состоянии. Было отмечено, что работы по планированию, направленные на дорожное строительство протяженностью 25 км ежегодно в Гюмри, находятся в процессе.
Был также затронут вопрос аварийных зданий в Гюмри, было отмечено, что имеется несколько аварийных зданий, в отношении которых есть необходимость дифференцированных подходов, учитывая культурно-историческое значение некоторых из них. Был также представлен вопрос ремонта моста на улице Алека Манукяна, было отмечено, что параллельно с дорожно-строительными работами протяженностью 25 км предлагается также рассмотреть связывающий 2 оживленные части города единственный мост с плотным движением, который имеет важное значение для города. Был затронут также вопрос строительства автовокзала Гюмри.
В рамках обсуждения были представлены некоторые замечания относительно проблем, требующих первоочередных решений в Ереване и Гюмри, и предложений, направленных на их решение.
Коснувшись поднятых вопросов и предлагаемых решений, премьер-министр подчеркнул, что все представленные программы должны быть осуществлены согласно процедурам, однако необходимо сначала сконцентрироваться на проблемах, требующих первоочередного решения.