ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները հուլիսի 7-8-ը Անկարայում կայանալիք գագաթնաժողովում պաշտպանական ոլորտում տասնյակ միլիարդավոր դոլարների պայմանագրեր կկնքեն
07/07/2026 11:55
ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները հուլիսի 7-8-ը Անկարայում կայանալիք գագաթնաժողովում պաշտպանական ոլորտում տասնյակ միլիարդավոր դոլարների պայմանագրեր կկնքեն։ Այդ մասին հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Երբ առաջնորդները հավաքվեն Անկարայում, մենք կհայտարարենք Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի ընկերությունների հետ տասնյակ միլիարդավոր դոլարների նոր պայմանագրերի մասին։ Մենք նաև ցույց կտանք, թե ինչպես ենք ներդրումներ կատարում առանցքային տեխնոլոգիաներում՝ բավարարելու այսօրվա և վաղվա անվտանգության պահանջները»,-նշել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ Անկարայի գագաթնաժողովում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրները մտադիր են ցույց տալ, թե ինչպես են ներդրումներ կատարում պաշտպանության ոլորտում, վերակազմավորում սեփական անվտանգության համակարգը և ամրապնդում պաշտպանական արդյունաբերական բազան։

Рютте: страны НАТО на саммите заключат контракты на десятки миллиардов долларов
Государства НАТО на саммите в Анкаре 7-8 июля заключат контракты в оборонной сфере на десятки миллиардов долларов. Об этом заявил генсек альянса Марк Рютте в статье для газеты The Washington Post.
«Когда лидеры соберутся в Анкаре, мы объявим о новых контрактах на десятки миллиардов долларов с компаниями из Европы и Северной Америки. Мы также продемонстрируем, как мы осуществляем инвестиции в ключевые технологии, чтобы отвечать требованиям в области безопасности сегодняшнего и завтрашнего дня», - заявил генсек НАТО. По его словам, на саммите в Анкаре страны Североатлантического альянса намерены «показать, как они инвестируют в оборону, перебалансируют собственную безопасность и укрепляют промышленную базу».
Встреча Североатлантического альянса на высшем уровне пройдет в Анкаре 7-8 июля. Угрозы и вызовы для Евроатлантики, Украина и южный фланг НАТО будут в числе основных тем саммита.