Բագրատ Սրբազանը դատական հայց է ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ
Բագրատ Սրբազանը դատական հայց է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ՝ պահանջելով հերքել ընտրակաշառքի վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությունները, որոնք, ըստ հայցի, զրպարտչական են։
Սրբազանը պահանջում է նաև 49.7 (քառասունինը ամբողջ յոթ տասնորդական) ՀՀ դրամ՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում;
Հայցադիմումը դատարան է ներկայացվել 2026թ․ հուլիսի 6-ին և մակագրվել դատավոր Մարինա Տաշչյանին։
Սրբազան Հայրը պահանջում է պարտավորեցնել Նիկոլ Փաշինյանին՝ դատական վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում հրապարակայնորեն հերքել իր պատիվը, արժանապատվությունը և բարի համբավը արատավորող, իրականությանը չհամապատասխանող փաստացի տվյալները՝ ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում (www.gov.am), ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքում (www.primeminister.am), ինչպես նաև առնվազն 5000 տպաքանակ ունեցող մամուլի միջոցով հրապարակելով հերքման տեքստ։
Հերքման տեքստը պետք է լինի հետևյալը.
«ՀԵՐՔՈՒՄ. Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հայտնում եմ, որ 11.06.2026 թվականին ՀՀ Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում իմ կողմից հնչեցված այն պնդումները, թե «ՔՊ-ն ստացել է 100 %-ով օրգանիկ քվե, էն մյուս ուժերը ստացել են 100%-ով ընտրակաշառքով քվե... Առանց փողի, նրանց օգտին ոչ մեկը չի քվեարկել, բացարձակապես ոչ մեկը», չեն համապատասխանում իրականությանը և հանդիսանում են զրպարտություն ընտրություններին այլ քաղաքական ուժի օգտին քվեարկած ՀՀ քաղաքացի Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի նկատմամբ»։2. Պատասխանող Նիկոլ Վովայի Փաշինյանից հօգուտ հայցվոր Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի բռնագանձել 49,7 (քառասունինը ամբողջ յոթ տասնորդական) ՀՀ դրամ՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:3. Պատասխանող Նիկոլ Վովայի Փաշինյանից հօգուտ հայցվոր Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի բռնագանձել նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը»:

Архиепископ Баграт подал иск против Никола Пашиняна
Архиепископ Баграт Галстанян подал иск против премьер-министра Армении Никола Пашиняна, требуя опровергнуть его заявления о подкупе избирателей, которые, по мнению истца, носят клеветнический характер.
Кроме того, архиепископ требует взыскать с премьер-министра 49,7 драма в качестве компенсации морального вреда.
Иск был подан в суд 6 июля 2026 года и завизирован на имя судьи Марине Ташчян.
В исковом заявлении архиепископ просит обязать Никола Пашиняна в течение пяти рабочих дней после вступления судебного решения в законную силу публично опровергнуть не соответствующие действительности сведения, порочащие его честь, достоинство и деловую репутацию. Опровержение должно быть опубликовано на официальном сайте правительства Армении, на официальном сайте премьер-министра, а также в печатном СМИ с тиражом не менее 5 000 экземпляров.
Согласно иску, текст опровержения должен быть следующим:
«ОПРОВЕРЖЕНИЕ. Я, Никол Пашинян, заявляю, что мои высказывания, сделанные 11 июня 2026 года в ходе общения с журналистами после заседания Правительства Республики Армения, о том, что "партия «Гражданский договор» получила 100 % органических голосов, а остальные политические силы получили 100 % голосов за счет подкупа избирателей… Без денег за них не проголосовал никто, абсолютно никто", не соответствуют действительности и являются клеветой в отношении гражданина Республики Армения Вазгена Петросовича Галстаняна, проголосовавшего на выборах за другую политическую силу».
Также истец требует:
- взыскать с ответчика Никола Воваевича Пашиняна в пользу Вазгена Петросовича Галстаняна 49,7 драма в качестве компенсации морального вреда;