Լարված իրավիճակ Արմավիրում. կարկուտից տուժած գյուղացիները փակել են Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր ճանապարհը
Այսօր՝ հուլիսի 7-ին, լարված իրավիճակ է ստեղծվել Արմավիրի մարզում։ Վաղ առավոտից Վարդանաշեն, Երասխահուն, Արազափ և հարակից բնակավայրերի հարյուրավոր բնակիչներ ի նշան բողոքի փակել են Մարգարա–Վանաձոր–Տաշիր ավտոճանապարհը և պահանջում են, որպեսզի ՀՀ կառավարությունն ու Արմավիրի մարզպետարանը շտապ ներկայացնեն կարկուտից ու ուժգին քամուց տուժած բնակիչներին փոխհատուցելու հստակ ծրագիր։
Ինչպես տեղից հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, երեկ՝ հուլիսի 6-ին, նշված գյուղերում տեղացած ուժգին կարկուտն ու քամին բառացիորեն հողին են հավասարեցրել գյուղացիների տարվա ամբողջ աշխատանքը։ Մի քանի րոպե տևած տարերային աղետը ոչնչացրել է խաղողի, ծիրանի, դեղձի, բանջարաբոստանային և այլ մշակաբույսերի զգալի մասը, վնասել բնակելի տների տանիքները, արևային վահանակները, պատուհանները, ինչպես նաև բազմաթիվ ավտոմեքենաներ։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները նշում էին, որ իրենցից շատերը վարկերով են մշակել հողատարածքները, ներդրել են վերջին միջոցները, իսկ այժմ կանգնել են ծանր սոցիալական խնդրի առաջ։ Նրանք դժգոհում էին, որ աղետից անցել է արդեն մեկ օր, սակայն մինչ այս պահը պատասխանատու որևէ կառույցի ներկայացուցիչ չի այցելել գյուղեր, չի գնահատել հասցված վնասը և չի ներկայացրել, թե ինչ քայլեր են իրականացվելու բնակիչներին աջակցելու համար։
Ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ զրույցում բնակիչները ասում էին․ «Մի ամբողջ տարվա քրտնաջան աշխատանքը մի քանի րոպեում վերացավ։ Մեր այգիներում բերք չի մնացել, իսկ մենք բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների առաջ պարտավորություններ ունենք։ Եթե պետությունը մեր կողքին չկանգնի, չգիտենք՝ ինչպես ենք շարունակելու ապրել»։
Մեկ այլ բնակիչ էլ նշեց. «Մենք ճանապարհ փակելու սիրահար չենք, բայց այլ ելք չունենք։ Մեզ պարզապես ուզում ենք լսեն, գան, տեսնեն, թե ինչ աղետ է եղել, և հստակ ասեն՝ ինչ աջակցություն է նախատեսվում»։
Բնակիչները հայտարարում էին, որ ճանապարհը կբացեն միայն այն դեպքում, երբ պատասխանատու պաշտոնյաները ժամանեն դեպքի վայր, հանդիպեն գյուղացիներին և ներկայացնեն փոխհատուցման ու վնասների գնահատման հստակ մեխանիզմը։

Напряженная ситуация в Армавирской области: пострадавшие от града сельчане перекрыли автодорогу Маргара — Ванадзор — Ташир
07/07/2026 11:07
Сегодня, 7 июля, в Армавирской области сложилась напряженная ситуация. С раннего утра сотни жителей сел Варданашен, Ерасхаун, Аразап и близлежащих населенных пунктов в знак протеста перекрыли автодорогу Маргара — Ванадзор — Ташир, требуя, чтобы правительство Армении и администрация Армавирской области в срочном порядке представили четкий план компенсации ущерба, причиненного градом и сильным ветром.
Как сообщает с места событий фотокорреспондент Гагик Шамшян, накануне, 6 июля, мощный град и сильный ветер, обрушившиеся на указанные села, буквально уничтожили результаты годового труда местных жителей. Продолжавшееся всего несколько минут стихийное бедствие уничтожило значительную часть урожая винограда, абрикосов, персиков, овощных и других сельскохозяйственных культур, а также повредило крыши жилых домов, солнечные панели, окна и множество автомобилей.
Участники акции протеста отмечали, что многие из них обрабатывали земельные участки на кредитные средства, вложив в хозяйство последние сбережения, и теперь оказались в крайне тяжелом социальном положении. Они выражали недовольство тем, что спустя сутки после стихийного бедствия ни один представитель ответственных структур не посетил пострадавшие села, не оценил масштабы ущерба и не сообщил, какие меры будут предприняты для оказания помощи жителям.
В беседе с фотокорреспондентом Гагиком Шамшяном жители заявили:
«Весь наш годовой труд был уничтожен всего за несколько минут. В садах не осталось урожая, при этом у нас есть обязательства перед банками и кредитными организациями. Если государство не окажет нам поддержку, мы не знаем, как будем жить дальше».
Другой житель отметил:
«Мы не сторонники перекрытия дорог, но другого выхода у нас нет. Мы лишь хотим, чтобы нас услышали, приехали, увидели масштабы бедствия своими глазами и четко объяснили, какая помощь будет оказана».
Участники акции заявили, что откроют дорогу только после того, как на место прибудут ответственные должностные лица, встретятся с сельчанами и представят конкретный механизм оценки ущерба и выплаты компенсаций.