Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ վերականգնվել է շուրջ 30 միլիոն դրամի վնաս
Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործում իրականացրած ընկերությունների կողմից, դատախազական ներգործության արդյունքում, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում, վերականգնվել է ավելի քան 30 միլիոն դրամի վնաս:
Նշված ժամանակահատվածում Արարատի մարզում տարբեր ընկերությունների կողմից ընդերքի պահպանման և օգտագործման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները խախտելու, ինչպես նաև հողը փչացնելու առերևույթ դեպքերի փաստերով նախաձեռնվել է 3 քրեական վարույթ։
Քրեական վարույթների շրջանակում դատախազների կողմից հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը և համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է ընդհանուր 30 միլիոն 121 հազար դրամը:

В результате прокурорского воздействия возмещён ущерб на сумму около 30 млн драмов
В результате прокурорского воздействия компании, осуществлявшие незаконное недропользование в Араратской области, во втором квартале 2026 года возместили ущерб на сумму более 30 млн драмов.
За указанный период по фактам предполагаемого нарушения различными компаниями требований законодательства Армении в сфере охраны и использования недр, а также порчи земель в Араратской области были возбуждены три уголовных производства.
В рамках уголовных производств прокуроры инициировали публичное уголовное преследование. В результате прокурорского воздействия государству и общине был возмещён причинённый ущерб на общую сумму 30 млн 121 тыс. драмов.