Կիրառվել է անհամաչափ ֆիզիկական ուժ, ձեռնաշղթան եղել է անձի դաստակների չափից փոքր. ՄԻՊ-ը՝ Գագիկ Ծառուկյանի մասին
08/07/2026 13:52
ՄԻՊ-ն արձագանքել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալմանը և կալանավորմանը: ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում ասվում է.
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում զանգվածային լրատվության միջոցների մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրվել է տեղեկություն առ այն, որ 2026 թվականի հուլիսի 6-ին ձերբակալվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Ավելի ուշ, հրապարակվել է տեղեկություն առ այն, որ վերջինիս նկատմամբ դատարանի որոշմամբ կիրառվել է կալանք խափանման միջոցը:
Նույն օրը Պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գիծ հեռախոսահամարին ստացվել են նաև ահազանգեր առ այն, որ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և իրեն պատականող այլ տարածքներում իրականացվում են խուզարկություններ, սակայն վարութային գործողության վայր ներկայացած փաստաբաններին չի թույլատրվում մուտք գործել և մասնակցել համապատասխան գործողությանը: ՄԻՊ հաստատության արագ արձագանքման արդյունքում մի շարք բարձրացված հարցեր ստացել են լուծում: Մյուս ահազանգերի վերաբերյալ հարցի ուսումնասիրությունը Պաշտպանի աշխատակազմում շարունակվում է:
Ավելի ուշ տարածվել է գործին առնչվող տեսանյութ՝ անձին փաստացի ազատությունից զրկելու պահը ներկայացնող կադրերով, ինչի առնչությամբ ներկայացվել են մտահոգություններ առ այն, որ անձի նկատմամբ կիրառվել է անհամաչափ ֆիզիկական ուժ այն պարագայում, որ ըստ այդ մտահոգությունների՝ վերջինս ի սկզբանե չի ցուցաբերել որևէ դիմադրություն, իսկ կիրառված ձեռնաշղթան եղել է անձի դաստակների չափից փոքր:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչները 2026 թվականի հուլիսի 8-ին այց են իրականացրել ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ Գագիկ Ծառուկյանին տեսակցելու և նրա իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով: Այցի ընթացքում տեղի է ունեցել առանձնազրույց վերջինիս հետ, ուսումնասիրվել են համապատասխան փաստաթղթերը, առողջական վիճակին, պահման պայմաններին և իրավունքների ապահովմանն առնչվող այլ հարցերը: Առանձնազրույցի բովանդակությունը խորհրդապահական է և ենթակա չէ հրապարակման։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ իրավապահ մարմինները առանցքային դեր ունեն իրավախախտումների բացահայտման և հանցավորության դեմ պայքարի հարցերում։ Պետությունը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ և օրինական միջոցները՝ իրավախախտումների կանխման, բացահայտման, դրանց վերաբերյալ պատշաճ քննություն իրականացնելու հարցում: Այդ նպատակների իրականացումը ենթադրում է նաև տարբեր գործիքների կիրառում, այդ թվում՝ անձանց ազատազրկում, ֆիզիկական ուժի կիրառում, օրենքով սահմանված համապատասխան գործողությունների իրականացում։ Միևնույն ժամանակ, առանցքային է, որպեսզի իրավապահ և այլ իրավասու մարմիններն իրենց գործառույթներն իրականացնեն ոլորտին վերաբերելի մարդու իրավունքների չափանիշների խստիվ պահպանմամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բազմիցս արձանագրել է, որ ֆիզիկական ուժի և հատուկ միջոցների կիրառումը յուրաքանչյուր դեպքում պետք է համապատասխանի օրինականության, անհրաժեշտության և համաչափության սկզբունքներին, իսկ դրանց կիրառման իրավաչափությունը ենթակա է գնահատման՝ յուրաքանչյուր գործի կոնկրետ փաստական հանգամանքների հիման վրա։ Ձեռնաշղթայի կամ ֆիզիկական ուժի կիրառման իրավաչափությունը չի կարող պայմանավորված լինել բացառապես անձի ձերբակալված լինելու հանգամանքով, այլ պետք է հիմնված լինի կոնկրետ փաստական հանգամանքների վրա, որոնք կարող են վկայել, օրինակ՝ դիմադրության, փախուստի, ինքնավնասման կամ այլ անձանց անվտանգությանը սպառնացող իրական վտանգի մասին։ Եթե անհրաժեշտ է համարվում անձի նկատմամբ ձեռնաշղթա կիրառել, այն ոչ մի դեպքում չպետք է չափազանց ամուր լինի և պետք է կիրառվի միայն այնքան ժամանակ, որքան դա խիստ անհրաժեշտ է:
Նկատի ունենալով այն, որ տարածված տեսանյութը հարցեր է առաջացնում ձեռնաշղթայի և ֆիզիկական ուժի կիրառման՝ իրավական չափանիշները պահպանված լինելու տեսանկյունից՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը սկսել է ուսումնասիրություն հարցի առնչությամբ։ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ բողոքն ուսումնասիրելիս կամ քննարկելիս, ինչպես նաև սեփական նախաձեռնությամբ քննարկում իրականացնելիս պաշտպանը պարտավոր է հնարավորություն տալ այն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնին, կազմակերպությանը կամ դրանց այն պաշտոնատար անձին կամ ներկայացուցչին, որոնց որոշումը կամ գործողությունը (անգործությունը) բողոքարկվում է, պարզաբանումներ տալ բողոքի և կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ, ինչպես նաև հիմնավորել իր դիրքորոշումը: Իրավասու պետական մարմիններից ֆիզիկական ուժի և ձեռնաշղթայի կիրառման անհրաժեշտության, հիմքերի և այլ հանգամանքների առնչությամբ համապատասխան պարզաբանումներ և անհրաժեշտ այլ տեղեկատվություն ստանալուց հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանը կամփոփի ուսումնասիրության արդյունքները։
Միևնույն ժամանակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Հայաստանում ֆիզիկական ուժի և հատուկ միջոցների կիրառման իրավաչափության առումով առկա են համակարգային խնդիրներ, որոնց Պաշտպանն անդրադարձել է բազմիցս՝ ինչպես տարեկան հաղորդումների, այնպես էլ արտահերթ զեկույցների շրջանակներում։ Այս առումով Պաշտպանը կարևորում է համակարգային բարեփոխումների իրականացումն ու ոլորտային պրակտիկայի կատարելագործումը։
Ուսումնասիրության և քրեակատարողական հիմնարկ իրականացված այցի մյուս արդյունքներն էլ ՄԻՊ աշխատակազմում ամփոփվում են, Պաշտպանի մանդատի շրջանակում կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

«Была применена несоразмерная физическая сила, наручники были меньше размера запястий» — Омбудсмен о Гагике Царукяне
08/07/2026 14:32
Омбудсмен Армении отреагировала на задержание и арест председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
В распространённом аппаратом Омбудсмена сообщении говорится:
«В результате мониторинга средств массовой информации аппаратом Защитника прав человека была зафиксирована информация о том, что 6 июля 2026 года был задержан председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
Позже появилась информация о том, что решением суда в отношении него в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
В тот же день на горячую линию аппарата Защитника поступили также обращения о том, что в особняке Гагика Царукяна и других принадлежащих ему территориях проводились обыски, однако адвокатам, прибывшим на место проведения процессуального действия, не разрешали войти и участвовать в соответствующих мероприятиях. В результате оперативного реагирования института Омбудсмена ряд поднятых вопросов получил решение. Изучение остальных обращений продолжается.
Позже было распространено видео, связанное с данным делом, на котором запечатлён момент фактического лишения человека свободы. В связи с этим были высказаны опасения, что в отношении лица была применена несоразмерная физическая сила, несмотря на то, что, согласно этим заявлениям, он изначально не оказывал сопротивления, а использованные наручники были меньше размера его запястий.
По поручению Защитника прав человека Анаит Манасаян представители аппарата Омбудсмена 8 июля 2026 года посетили уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Кентрон» Министерства юстиции Армении с целью встречи с Гагиком Царукяном и ознакомления на месте с обеспечением его прав. В ходе визита состоялась беседа с ним наедине, были изучены соответствующие документы, вопросы, касающиеся состояния здоровья, условий содержания и обеспечения других прав. Содержание беседы является конфиденциальным и не подлежит публикации.
Защитник прав человека подчёркивает, что правоохранительные органы играют ключевую роль в раскрытии правонарушений и борьбе с преступностью. Государство должно предпринимать все необходимые и законные меры для предотвращения правонарушений, их раскрытия и проведения надлежащего расследования. Реализация этих целей предполагает также применение различных инструментов, включая лишение свободы лиц, применение физической силы и проведение предусмотренных законом действий.
Вместе с тем принципиально важно, чтобы правоохранительные и другие уполномоченные органы осуществляли свои функции при строгом соблюдении стандартов в области прав человека.
Защитник прав человека отмечает, что Европейский суд по правам человека неоднократно указывал: применение физической силы и специальных средств в каждом конкретном случае должно соответствовать принципам законности, необходимости и соразмерности, а правомерность их применения должна оцениваться с учётом конкретных фактических обстоятельств дела.
Правомерность применения наручников или физической силы не может быть обусловлена исключительно фактом задержания лица, а должна основываться на конкретных обстоятельствах, которые могут свидетельствовать, например, о сопротивлении, попытке побега, угрозе причинения вреда самому себе или реальной опасности для безопасности других лиц.
Если применение наручников к человеку признаётся необходимым, они ни в коем случае не должны быть чрезмерно затянуты и должны использоваться только в течение строго необходимого периода времени.
Учитывая, что распространённое видео вызывает вопросы с точки зрения соблюдения правовых стандартов при применении наручников и физической силы, Защитник прав человека начала изучение данного вопроса.
После получения от компетентных государственных органов соответствующих разъяснений и необходимой информации относительно необходимости, оснований и иных обстоятельств применения физической силы и наручников Защитник прав человека обобщит результаты изучения.
Одновременно Омбудсмен подчёркивает, что в Армении существуют системные проблемы в вопросе правомерности применения физической силы и специальных средств, на которые Защитник неоднократно указывала в рамках ежегодных докладов и внеочередных отчётов.
В этой связи Омбудсмен считает важным проведение системных реформ и совершенствование практики в данной сфере.
Другие результаты изучения ситуации и посещения уголовно-исполнительного учреждения также будут обобщены аппаратом Омбудсмена, после чего в рамках мандата Защитника прав человека будут предприняты соответствующие меры», — говорится в сообщении.