ՀՀ կառավարությունը հավաստիացրել է՝ «Թրամփի ուղու» իրականացումով մարտահրավեր կամ սպառնալիք Իրանի համար չի ստեղծվի. դեսպան
08/07/2026 11:02
Հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը պետք է լինեն ու դրանք են «Թրամփի ուղի» նախագծից ի հայտ եկող ռիսկերի կառավարումն ու հնարավոր մարտահրավերների վերացումը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։
«Իրանի շատ լեգիտիմ ու տրամաբանական անհանգստությունն իր սահմանների հարևանությամբ ամերիկացիների ներկայության վերաբերյալ պետք է հստակ արձագանք ստանա ու պատասխան տրվի անհանգստություններին»,- նշեց նա։
Դեպսանի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը հավաստիացրել է, որ այս նախագծի իրականացման հետևանքով որևէ մարտահրավեր կամ որևէ սպառնալիք Իրանի համար չի ստեղծվի։
Խալիլ Շիրղոլամին կարծում է, որ պետք է ձեռք բերել մի մեխանիզմ, որի շրջանակներում Հայաստանը կկարողանա իրականացնել ապաշրջափակման իր ամբողջ ներուժը, սակայն, դրա հետ մեկտեղ, պետք է հստակ կերպով արձագանք տրվի ցանկացած կետում Իրանի դեմ ունեցած սպառնալիքներին։

Правительство Армении заверило, что реализация проекта «Путь Трампа» не создаст вызовов или угроз для Ирана — посол
08/07/2026 11:17
Одним из ключевых вопросов армяно-иранской повестки должны стать управление рисками и устранение возможных вызовов, связанных с реализацией проекта «Путь Трампа». Об этом на встрече с журналистами заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами.
«Вполне законная и логичная обеспокоенность Ирана по поводу возможного присутствия американцев вблизи его границ должна получить чёткий отклик, а все вызывающие тревогу вопросы — исчерпывающие ответы», — отметил дипломат.
По словам посла, правительство Армении заверило иранскую сторону, что реализация данного проекта не создаст для Ирана никаких вызовов или угроз.
Халил Ширголами выразил мнение, что необходимо выработать механизм, который позволит Армении в полной мере реализовать потенциал разблокирования транспортных коммуникаций, одновременно обеспечив чёткое реагирование на любые угрозы, направленные против Ирана.