Ռուբեն Մելիքյանը հեռացվում է ԵՊՀ-ից. «Սա պայմանավորված է իմ իրավապաշտպանական գործունեությամբ»
Իրազեկում եմ հանրությանը, որ ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնը զբաղեցնող անձի ստորագրությամբ ստացել եմ ծանուցում առ այն, որ սեպտեմբերի 1-ից այլևս դադարելու եմ դասավանդել ԵՊՀ-ում, հայտնում է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ այս որոշումը պայմանավորված է իմ իրավապաշտպանական գործունեությամբ ու հանրային ակտիվությամբ, քանի որ ինձ չի ներկայացվել և չէր էլ կարող ներկայացվել բուն դասավանդման որակի վերաբերյալ որևէ նկատառում։
Հակառակ մեծ զբաղվածությանս, համալսարանական նոր սերունդների կրթությանը տասնամյակներ շարունակ իմ լուման ներդնելու որոշումս առաջին հերթին պայմանավորված է եղել իմ Մայր կրթօջախի նկատմամբ ունեցածս բարոյական պարտավորությամբ։ Ուստի Մայր բուհում 23-ամյա դասախոսական աշխատանքս ավարտում եմ հանգիստ խղճով ու բաց ճակատ։
Միևնույն ժամանակ, ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնը ժամանակավորապես զբաղեցնող անձի այս որոշումը դիտարկում եմ որպես կամայականության ու ապօրինության դրսևորում։ Այն փոքր կաթիլ է Հայաստանի «ադրբեջանացման» հրեշավոր ծրագրում, որի կարևոր բաղադրիչ է գիտա-կրթական համակարգի վեթինգը։ Այս առումով, իմ հանդեպ կայացված որոշումը ո՛չ առաջինն է, ո՛չ էլ, ցավոք, վերջինը։
Հ․Գ. Կրթական ու գիտական գործունեությունս, բնականաբար, շարունակելու եմ։ Մոտ օրերս կհայտարարեմ Մխիթար Գոշի Հայոց Դատաստանագրքի վերաբերյալ մենագրությանս շնորհանդեսի օրը։ Շուրջ 6 տարվա աշխատանքս շուտով կհանձնեմ ընթերցողի դատին, ու կտեսնեք՝ որքա՜ն նման են ժամանակները։ Այն ժամանակ նույնպես մարդիկ պայքարում էին Հայաստանը «ապահայկականացման» ծրագրի դեմ ու նույնպես ենթարկվում էին տարատեսակ հալածանքների»,-գրել է Մելիքյանը։

Рубен Меликян заявил об увольнении из ЕГУ: «Это связано с моей правозащитной деятельностью»
Правозащитник Рубен Меликян сообщил, что получил уведомление, подписанное лицом, исполняющим обязанности ректора Ереванского государственного университета (ЕГУ), согласно которому с 1 сентября он больше не будет преподавать в вузе.
«Для меня очевидно, что это решение обусловлено моей правозащитной деятельностью и общественной активностью, поскольку мне не были представлены и не могли быть представлены какие-либо претензии к качеству моей преподавательской работы.
Несмотря на свою высокую занятость, на протяжении десятилетий я продолжал преподавать, считая своим моральным долгом вносить вклад в образование новых поколений студентов моего родного университета. Поэтому завершаю свою 23-летнюю преподавательскую деятельность в родном вузе с чистой совестью и высоко поднятой головой.
Вместе с тем решение лица, временно занимающего должность ректора ЕГУ, я расцениваю как проявление произвола и беззакония. Это лишь небольшая часть чудовищной программы "азербайджанизации" Армении, важным элементом которой является "веттинг" научно-образовательной системы. В этом смысле решение, принятое в отношении меня, — не первое и, к сожалению, далеко не последнее.
P.S. Разумеется, свою образовательную и научную деятельность я продолжу. В ближайшие дни объявлю дату презентации моей монографии, посвящённой «Судебнику» Мхитара Гоша. Почти шесть лет работы вскоре будут представлены на суд читателей, и вы увидите, насколько времена похожи. Тогда люди также боролись против программы «деарменизации» Армении и так же подвергались всевозможным преследованиям», — написал Меликян.