ԿԸՀ-ն սահմանված ժամկետում չի հասցրել քննել ընդդիմադիր մի շարք թեկնածուների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությունները
08/07/2026 18:34
ԿԸՀ-ից հայտնում են՝ դատախազությանն են վերադարձվել մի շարք միջնորդություններ։ Պաշտոնական հաղորդագրությունում պատճառների մասին նշված է.
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը  ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացել էր պատգամավորի թեկնածուների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու, որոշների դեպքում էլ՝ ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդություններ։ Այդ միջնորդությունները ԿԸՀ-ն չէր քննել աշխատանքային ծանրաբեռնվածության՝ ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման հանգամանքով պայմանավորված։ Հանձնաժողովը հուլիսի 8-ի հերթական նիստում որոշել է դրանք վերադարձնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
Ընտրական օրենսգրքով պատգամավորի թեկնածուների սահմանված իրավունքները և պարտականությունները պատգամավորի թեկնածուի վրա տարածվում են մինչև Ազգային ժողով ընտրվելու մասին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշման վիճարկման համար սահմանված ժամկետի ավարտը, իսկ այդ որոշման վիճարկման դեպքում` մինչև սահմանադրական դատարանի որոշում ընդունելը: Ընտրական օրենսգրքով սահմանված իրավունքները և պարտականությունները պատգամավորի թեկնածուի վրա տարածվել են մինչև 2026 թվականի հուլիսի 4-ը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի իրավասության շրջանակներից դուրս է պատգամավորի թեկնածուի կարգավիճակ չունեցող անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալը:
Միջնորդությունները վերաբերել են «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին համար Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածու Լևոն Արթուրի Նալբանդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածու Հայկ Դավիթի Ավագյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալուն, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածու Մհեր Հայկի Աղամյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալուն, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածու Նարեկ Կարենի Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալուն, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածու Սասուն Ժորայի Բադոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալուն»։

ЦИК не успела в установленный срок рассмотреть ходатайства о возбуждении уголовного преследования в отношении ряда кандидатов от оппозиции
08/07/2026 19:00
Центральная избирательная комиссия Армении сообщила, что вернула в Генеральную прокуратуру ряд ходатайств, касающихся возбуждения уголовного преследования в отношении кандидатов в депутаты. Причины такого решения изложены в официальном сообщении ЦИК.
«После подведения итогов очередных выборов в Национальное собрание Республики Армения Центральная избирательная комиссия получила от Генеральной прокуратуры ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении ряда кандидатов в депутаты, а в отдельных случаях — также на их лишение свободы.
Указанные ходатайства не были рассмотрены ЦИК в связи с высокой загруженностью комиссии, обусловленной рассмотрением в Конституционном суде жалоб на результаты выборов. На очередном заседании 8 июля комиссия приняла решение вернуть эти материалы в Генеральную прокуратуру.
Согласно Избирательному кодексу, права и обязанности, предусмотренные для кандидатов в депутаты, сохраняются до истечения срока обжалования решения Центральной избирательной комиссии об избрании депутатов Национального собрания, а в случае обжалования — до принятия решения Конституционным судом. В данном случае указанные права и обязанности действовали до 4 июля 2026 года.
Центральная избирательная комиссия не уполномочена давать согласие на возбуждение уголовного преследования или лишение свободы лица, не имеющего статуса кандидата в депутаты.
Ходатайства касались:
• возбуждения уголовного преследования в отношении первого номера избирательного списка партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна;
• возбуждения уголовного преследования в отношении кандидата от блока партий «Сильная Армения» Левона Налбандяна;
• возбуждения уголовного преследования и получения согласия на лишение свободы кандидата от блока «Сильная Армения» Айка Авагяна;
• возбуждения уголовного преследования и получения согласия на лишение свободы кандидата от блока «Сильная Армения» Мгера Агамяна;
• возбуждения уголовного преследования и получения согласия на лишение свободы кандидата от блока «Сильная Армения» Нарека Карапетяна;
• возбуждения уголовного преследования и получения согласия на лишение свободы кандидата от блока «Сильная Армения» Сасуна Бадояна».