Օրենքը չի կարող հանկարծակի գործել միայն այն պահին, երբ ինչ-որ մեկի գործունեությունը սկսում է «աչք ծակել» կամ դառնում է անհարմար. Իրավապաշտպան
08/07/2026 10:54
Իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը գրել է.
«Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատնից կենդանիների ցուցադրական առգրավման տեսարաններն ինձ խորապես խոցում են, ինչպես նաև շատ պարզ հարց առաջ բերում. ինչո՞ւ է պետությունը տեսնում նման մասնավոր գազանանոցը միայն այն ժամանակ, երբ սեփականատերը հայտնվում է թիրախում։
Տարիներ շարունակ հանրության համար գաղտնիք չէր, որ Հայաստանում գործում են մասնավոր տարածքներ, որտեղ պահվում են վայրի կենդանիներ՝ առյուծներ, վագրեր, արջեր, տարբեր էկզոտիկ թռչուններ և այլ տեսակներ։ Դրանք հաճախ ցուցադրվել են տեսանյութերում, լուսանկարներում, դարձել են հանրային քննարկման թեմա։ Սակայն պետական արձագանքը, որպես կանոն՝ 0, բացակայել է։
Վայրի կենդանիներ պահելու համար, որպես կանոն, անհրաժեշտ է պետական թույլտվություն։ «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ վայրի կենդանիների անազատ կամ կիսազատ պայմաններում պահումը թույլատրվում է միայն լիազորված մարմնի տրամադրած թույլտվության հիման վրա։
Եթե կենդանիների պահումը ենթակա է թույլտվությունների, հաշվառման և վերահսկողության, ապա այդ վերահսկողությունը պետք է լինի շարունակական, այլ ոչ թե իրավիճակային։
Օրենքը չի կարող հանկարծակի գործել միայն այն պահին, երբ ինչ-որ մեկի գործունեությունը սկսում է «աչք ծակել» կամ դառնում է անհարմար։ Իրավական պետությունում վերահսկողությունը պետք է լինի կանխարգելիչ, հետևողական և հավասար բոլորի նկատմամբ՝ անկախ անձի ազդեցությունից կամ հանրային դիրքից։
Այս պատմությունը պետք է դառնա առիթ՝ վերանայելու վայրի կենդանիների հաշվառման, պահման, ներմուծման և արտահանման, ինչպես նաև պետական հսկողության ամբողջ համակարգը։ Եթե այսօր առգրավվում են կենդանիներ, ապա հասարակությունն իրավունք ունի նաև պատասխան ստանալու՝ ինչպե՞ս և ինչու այդ կենդանիները տարիներ շարունակ պահվել են մասնավոր առանձնատանը, և որտե՞ղ էին այն պետական մարմինները, որոնք պարտավոր էին վերահսկել օրենքի կատարումը։
Ինչպես նաև, քանի՞ այլ նմանատիպ մասնավոր գազանանոցներ կան և ի՞նչ վերահսկողություն է սահմանված այդ կենդանիներին պահող անձանց նկատմամբ։
Հ․Գ․ Շաբաթներ առաջ տղաս տուն էր բերել ագռավի, որը չէր կարողանում թռնել։ Մտածում էինք թևը կոտրված է, բայց բժշկի զննությունից հետո պարզվեց, որ վանդակում են պահել, քանի որ շատ խելացի թռչուն է, երբեմն՝ մարդու կողքին ապրելով, նույնիսկ, սովորում է խոսել։ Նրա փետուրները թերի են ձևավորվել՝ փաստացի նրան զրկելով թռչող լինելուց։
Ասածս ի՞նչ է, բացի նրանից, որ մարդիկ արդեն իսկ չեն խնայում բնությունն ու նրա բնակիչներին, պետությունը, նույնպես, աչք է փակում ու չի կատարում իր գործառույթները, մինչև կգա, այսպես կոչված, հարմար պահը․․․»։

Закон не может внезапно начинать действовать только тогда, когда чья-то деятельность начинает бросаться в глаза или становится неудобной — правозащитница
Правозащитница Заруи Ованнисян опубликовала заявление по поводу конфискации животных из особняка Гагика Царукяна.
«Кадры показательной конфискации животных из особняка Гагика Царукяна глубоко меня задевают и одновременно вызывают вполне закономерный вопрос: почему государство замечает существование такого частного зверинца лишь тогда, когда его владелец оказывается в центре внимания правоохранительных органов?
На протяжении многих лет не было секретом, что в Армении существуют частные территории, где содержатся дикие животные — львы, тигры, медведи, различные экзотические птицы и другие виды. Их регулярно можно было увидеть на видеозаписях и фотографиях, они становились предметом общественных обсуждений. Однако реакция государства, как правило, отсутствовала.
Как правило, содержание диких животных требует получения государственного разрешения. Согласно Закону Республики Армения «О животном мире», содержание диких животных в неволе или полувольных условиях допускается только на основании разрешения, выданного уполномоченным органом.
Если содержание животных подлежит лицензированию, учёту и государственному контролю, то такой контроль должен быть постоянным, а не ситуативным.
Закон не может внезапно начинать действовать только тогда, когда чья-то деятельность начинает бросаться в глаза или становится неудобной. В правовом государстве контроль должен быть превентивным, последовательным и одинаковым для всех — независимо от влияния человека или его общественного положения.
Эта история должна стать поводом для пересмотра всей системы учёта, содержания, ввоза и вывоза диких животных, а также государственного контроля в этой сфере. Если сегодня животных изымают, то общество вправе получить ответ на вопрос, каким образом и почему они на протяжении многих лет содержались в частной резиденции и где всё это время находились государственные органы, обязанные обеспечивать соблюдение закона.
Кроме того, необходимо выяснить, сколько ещё подобных частных зверинцев существует и какой контроль осуществляется в отношении лиц, содержащих таких животных.
P.S. Несколько недель назад мой сын принёс домой ворону, которая не могла летать. Мы думали, что у неё сломано крыло, однако после осмотра ветеринаром выяснилось, что птицу держали в клетке. Вороны очень умны и, живя рядом с человеком, иногда даже учатся говорить. Из-за содержания в клетке её перья сформировались неправильно, фактически лишив её способности летать.
Я хочу сказать лишь одно: помимо того, что люди уже не щадят природу и её обитателей, государство тоже закрывает на это глаза и не выполняет свои функции — до тех пор, пока, как говорится, не наступит «подходящий момент»», — написала Ованнисян.