Լինչի դատաստանի կարող է ենթարկվել ցանկացածը, միայն թե մեկ մարդու ամենակուլ ախորժակը ցանկանա. Շաքե Իսայան
08/07/2026 11:29
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Շաքե Իսայանը գրել է.
«Ցանկացած ավտորիտարիզմ ծնվում է նույն կերպ․ արդարադատությունը վերածվում է բեմականացման, իսկ դատարանները փոխարինվում են տեսախցիկներով: Էժան բեմականացումը կարող է մեկ օրով գլխավորել լրատվականների առաջին էջերը, բայց այն երբեք չի կարող փոխարինել հանրային վստահությանը։ Այն պահին, երբ քաղաքացիները սկսում են հավատալ, որ արդարադատությունը այլևս ընտրովի է, իսկ պետական ինստիտուտները ծառայում են քաղաքական շահերին, այլ ոչ օրենքին, ամենամեծ զոհն արդեն ոչ թե հետապնդման ենթարկված անձն է, այլ հենց ինքը՝ պետությունը:
Այս պատմության ամենամեծ դասը ոչ թե Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է, այլ այն հարվածը, որը հասցվում է պետության հեղինակությանն ու հանրային վստահությանը:
Ուղերձը հստակ է՝ Լինչի դատաստանի կարող է ենթարկվել ցանկացածը, միայն թե մեկ մարդու ամենակուլ ախորժակը ցանկանա...
Ափսոս էր հազարամյակներով փայփայած և անմարդկային զրկանքներով կռած հայոց պետականությունը նման մանր բախտախնդիրների մանր երազանքներին ծառա դարձնելը»։

Жертвой суда Линча может стать любой, если этого потребует ненасытный аппетит одного человека — Шаке Исаян
08/07/2026 12:05
Бывший депутат Национального собрания Шаке Исаян опубликовала заявление.
«Любой авторитарный режим рождается по одному и тому же сценарию: правосудие превращается в театральную постановку, а суды заменяются телекамерами. Дешёвая инсценировка может на один день оказаться на первых полосах новостей, но она никогда не сможет заменить общественное доверие. В тот момент, когда граждане начинают верить, что правосудие стало избирательным, а государственные институты служат не закону, а политическим интересам, главной жертвой становится уже не человек, подвергшийся преследованию, а само государство.
Главный урок этой истории заключается не в ситуации, сложившейся вокруг Гагика Царукяна, а в том ударе, который наносится авторитету государства и общественному доверию.
Посыл предельно ясен: жертвой суда Линча может стать любой, если этого потребует ненасытный аппетит одного человека...
Жаль, что армянская государственность, которую народ бережно создавал на протяжении тысячелетий и выковывал ценой нечеловеческих лишений, превращают в инструмент для реализации мелких амбиций мелких авантюристов», — написала Исаян.