Հորս թողած հետքն ապրում է նույնիսկ այն մարդկանց կյանքերում, ովքեր այսօր որոշել են լռել. միշտ գլուխս բարձր եմ ասելու՝ ես Գագիկ Ծառուկյանի աղջիկն եմ. Էմմա Ծառուկյան
08/07/2026 16:59
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի դուստրը՝ Էմմա Ծառուկյանը, հայրիկի մասին գրառում է արել՝ նշելով՝ տեսել է, թե ինչպես է ամեն օր հայրը ստեղծում, կառուցում, օգնում, հավատ ներշնչում մարդկանց։
«Այսօր ես չեմ ուզում խոսել մեղադրանքների մասին։ Ես ուզում եմ խոսել հորս գործերի մասին։
Ես Գագիկ Ծառուկյանի աղջիկն եմ, ով իր ամբողջ կյանքում տեսել է ոչ թե վերնագրեր, այլ հորս գործերը։
Տեսել եմ, թե ինչպես է ամեն օր ստեղծում, կառուցում, օգնում, հավատ ներշնչում մարդկանց։ Ես տեսել եմ այն հազարավոր երեխաներին, որոնց համար սպորտը դարձավ կյանք։ Ես տեսել եմ այն ընտանիքներին, որոնց դուռը բացվել է նրա օգնությամբ։ Ես տեսել եմ այն մարդկանց, ովքեր երեկ շնորհակալություն էին հայտնում, իսկ այսօր լռում են։ Ես տեսել եմ այն մարդկանց, ովքեր կյանքի կռիվ էին տալիս հիվանդանոցներում, գումար չունենալու պատճառով և հայրս Է օգնել։
Հորս թողած հետքը հնարավոր չէ ջնջել։ Այն ապրում է մարզադահլիճներում, հաղթանակների պատվո հարթակներում, կառուցված շենքերում, մարդկանց աղոթքներում, եկեղեցիներում։ Այն ապրում է նույնիսկ այն մարդկանց կյանքերում, ովքեր այսօր որոշել են լռել։
Մարդուն կարելի է զրկել ազատությունից։ Կարելի է փորձել վերցնել պաշտոնը, հնարավորությունները։ Բայց ոչ ոք չի կարող խլել նրա ստեղծածն ու անունը։
Ոչ ոք չի կարող քանդել այն բարությունը, որը տարիներ շարունակ դարձել է հազարավոր մարդկանց կյանքի մի մասը։ Ոչ ոք չի կարող ջնջել այն հետքը, որն արդեն պատմություն է։
Ես նրա աղջիկն եմ։ Եվ որքան ծանր են այս օրերը, այնքան ավելի հպարտ եմ այդ անունով։ Որովհետև ես գիտեմ՝ մեծությունը երբեք չի չափվում այն օրերով, երբ բոլորը ծափահարում են քեզ։ Մեծությունը չափվում է այն օրերով, երբ ամեն ինչ փորձում են խլել քեզնից, բայց նույնիսկ այդ ժամանակ մարդիկ շարունակում են ապրել քո ստեղծածի շնորհիվ ու միևնույն է դա չի խանգարում նրան օգնել ու կառուցել։

«След, который оставил мой отец, живёт даже в судьбах тех, кто сегодня решил молчать. Я всегда с гордостью буду говорить: я — дочь Гагика Царукяна»: Эмма Царукян
08/07/2026 17:12
Дочь председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна Эмма Царукян опубликовала обращение, посвящённое своему отцу. Она заявила, что всю жизнь была свидетелем того, как он создавал, строил, помогал людям и вселял в них надежду.
«Сегодня я не хочу говорить об обвинениях. Я хочу говорить о делах моего отца.
Я — дочь Гагика Царукяна. На протяжении всей своей жизни я видела не заголовки в СМИ, а его реальные поступки.
Я видела, как каждый день он созидал, строил, помогал людям и вселял в них веру. Я видела тысячи детей, для которых спорт стал смыслом жизни. Я видела семьи, перед которыми благодаря его помощи открылись новые возможности. Я видела людей, которые ещё вчера благодарили его, а сегодня предпочитают молчать. Я видела тех, кто боролся за жизнь в больницах, не имея средств на лечение, и мой отец приходил им на помощь.
След, который оставил мой отец, невозможно стереть. Он живёт в спортивных залах, на пьедесталах победителей, в построенных зданиях, в молитвах людей, в церквях. Он живёт даже в судьбах тех, кто сегодня решил промолчать.
Человека можно лишить свободы. Можно попытаться отнять у него должность, возможности. Но никто не способен отнять то, что он создал, и его доброе имя.
Никто не сможет уничтожить добро, которое на протяжении многих лет стало частью жизни тысяч людей. Никто не сможет стереть след, который уже стал частью истории.
Я — его дочь. И чем тяжелее эти дни, тем больше я горжусь тем, что ношу эту фамилию. Потому что я знаю: величие никогда не измеряется теми днями, когда тебе аплодируют все. Оно измеряется теми днями, когда у тебя пытаются отнять всё, но даже тогда люди продолжают жить благодаря тому, что ты создал. И даже это не мешает ему продолжать помогать людям и созидать.
Время пройдёт. Пройдут и эти дни.
И я всегда с высоко поднятой головой буду говорить: я — дочь Гагика Царукяна», — написала Эмма Царукян.