Քաղաքացիական հասարակությունը պահանջում է անկախ փորձաքննություն՝ պարզելու սպիտակ էգ առյուծի անկման պատճառը
08/07/2026 15:49
Քաղաքացիական հասարակությունը պահանջում է իրականացնել անկախ փորձաքննություն՝ պարզելու հուլիսի 6-ին գործարար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատնից առգրավված և Երևանի կենդանաբանական այգի տեղափոխված սպիտակ էգ առյուծի անկման պատճառը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում վայրի կենդանի կամ թռչուն ապօրինի որսալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ծառուկյանի առանձնատնից առգրավվել են 3 առյուծ և 1 վագր, տարբեր կենդանիների և թռչունների 190 խրտվիլակ, որոնք ճանաչվել են որպես իրեղեն ապացույց։ Ապօրինի որսի հետևանքով շրջակա միջավայրին պատճառված վնասը գնահատվել է 30 միլիոն ՀՀ դրամ։
Այս գործողությունների ընթացքում առյուծները և վագրը քնեցվել են, որպեսզի տեղափոխվեն  Երևանի կենդանաբանական այգի, սակայն սպիտակ էգ առյուծը քնեցումից չի արթնացել։
Երևանի կենդանաբանական այգին հայտարարություն տարածեց, ըստ որի առյուծի անկման պատճառը պայմանավորված է մեծ տարիքով և ուղեկցող հիվանդություններով՝ ինչն արձանագրված է հերձման ակտով։
«Կենդանու օրգան համակարգերը եղել են ախտահարված` փայծախը, լյարդը, թոքերը, սիրտը, լեղապարկում խոլեցիստիտային փոփոխություններ, առկա է ճարպակալում, որովայնի խոռոչում առկա է ազատ հեղուկ` ինչը տարիքային փոփոխությունների հետևանք է», - նշված է Երևանի կենդանաբանական այգու հայտարարության մեջ։
Սակայն քաղաքացիական հասարակությունը բավարարված չէ այս պարզաբանմամբ և պահանջում է անկախ հետաքննություն և փորձաքննություն։
«Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը նշում է, որ Հայաստանում վայրի կենդանիների պահպանությունը կարգավորվում է օրենսդրությամբ, նրանք նաև պաշտպանված են միջազգային փաստաթղթերով, և այս դեպքի կապակցությամբ սպառիչ պատասխան կարող է տալ միայն անկախ մասնագիտական փորձաքննությունը։
«Էկոլոգիական դաշինքի» համակարգող Սիլվա Ադամյանը դիմում է կենդանիների պաշտպանության միջազգային կազմակերպություններին՝ աջակցելու կոչով․
• անցկացնելու անհապաղ անկախ, թափանցիկ, անաչառ և համակողմանի հետաքննություն՝ պարզելու սպիտակ էգ առյուծի անկման բոլոր հանգամանքները
• հրապարակել անասնաբուժական փորձաքննության արդյունքները, կիրառված անզգայացման արձանագրությունը և տեղափոխման գործընթացին վերաբերող ամբողջ փաստաթղթավորումը
• կատարել համակողմանի գնահատում՝ պարզելու, թե արդյոք տեղափոխման բոլոր փուլերում լիարժեք պահպանվել են կենդանիների բարեկեցության միջազգային ճանաչված չափանիշները և անասնաբուժական լավագույն մասնագիտական գործելակերպերը
• մշակել և ներդնել հստակ ազգային արձանագրություններ, որոնք կապահովեն, որ վայրի կենդանիների բարեկեցությունը լինի առաջնահերթություն նրանց ցանկացած հետագա տեղափոխման, փրկարարական գործողությունների կամ առգրավման ընթացքում։

Гражданское общество требует проведения независимой экспертизы для установления причин гибели белой львицы
08/07/2026 17:07
Представители гражданского общества требуют провести независимую экспертизу для установления причин гибели белой львицы, изъятой 6 июля из особняка бизнесмена Гагика Царукяна и перевезённой в Ереванский зоопарк.
Напомним, что в рамках предварительного следствия по уголовному производству, возбужденному в следственном управлении Следственного комитета Армении по Котайкской области по факту незаконной охоты на диких животных и птиц, из особняка Царукяна были изъяты три льва, один тигр, а также 190 чучел различных животных и птиц, признанных вещественными доказательствами. Ущерб, причинённый окружающей среде в результате незаконной охоты, оценён в 30 млн драмов.
В ходе операции львов и тигра усыпили для последующей транспортировки в Ереванский зоопарк. Однако белая львица после введения препаратов для седации не пришла в сознание и погибла.
В администрации Ереванского зоопарка заявили, что причиной гибели животного стали преклонный возраст и сопутствующие заболевания, что, по утверждению учреждения, подтверждается заключением патологоанатомического исследования.
«У животного были поражены внутренние органы: селезёнка, печень, лёгкие и сердце; в желчном пузыре выявлены признаки холецистита, также установлено ожирение и наличие свободной жидкости в брюшной полости, что является следствием возрастных изменений», — говорится в заявлении Ереванского зоопарка.
Однако представители гражданского общества считают эти разъяснения недостаточными и настаивают на проведении независимого расследования и экспертной оценки.
Председатель информационной НПО «Эколур» Инга Зарафян отмечает, что охрана диких животных в Армении регулируется национальным законодательством и международными обязательствами страны, поэтому исчерпывающий ответ на вопросы, связанные с данным случаем, может дать только независимая профессиональная экспертиза.
Координатор «Экологического альянса» Сильва Адамян, в свою очередь, обратилась к международным организациям по защите животных с призывом оказать содействие и потребовала:
• немедленно провести независимое, прозрачное, беспристрастное и всестороннее расследование для установления всех обстоятельств гибели белой львицы;
• обнародовать результаты ветеринарной экспертизы, протокол применения препаратов для анестезии (седации), а также всю документацию, связанную с транспортировкой животного;
• провести комплексную оценку того, были ли на всех этапах перевозки в полной мере соблюдены международно признанные стандарты благополучия животных и лучшие ветеринарные практики;
• разработать и внедрить чёткие национальные протоколы, которые обеспечат приоритетное соблюдение требований к благополучию диких животных при их транспортировке, спасательных операциях или изъятии в будущем.