ԵԱՀԿ-ն պետք է դատապարտի իր գլխավոր քարտուղարի խոսքերը, եթե ոչ, ուրեմն պետք է արձանագրել՝ սա հանդիսանում է Հայ եկեղեցու դեմ հիբրիդային արշավի որջ. Էդուարդ Շարմազանով
08/07/2026 15:01
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է այսօր տարածված սկանդալային ռեպորտաժին, որում պարզ է դառնում, որ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը պատրաստ է օգնել Փաշինյանին՝ հեռացնելու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։
Շարմազանովը հարց է բարձրացրել՝ ԵԱՀԿ թուրք գլխավոր քարտուղարն ո՞վ է, որ քիթը մտցնի Հայ Եկեղեցու գործերի մեջ։
«ԵԱՀԿ թուրք գլխավոր քարտուղարը փաստացի ապացուցում է մեր այն վարկածը, որ Հայ Եկեղեցու եւ Վեհափառի դեմ արշավը առնվազն սատարում ունի թուրքերի մոտ եւ այլ արտաքին կենտրոններում։
Սա հայկական օրակարգ չէ,  այ սա է հիբրիդային պատերազմ ՀՀ-ի ու հայ ժողովրդի արժեքների դեմ։
Սինիրլիօղլուն, ըստ էության, գործում է Բոլթոնի «Հայաստանը պետք է հրաժարվի իր պատմական կաղապարներից» դոկտրինի շրջանակներում։
Սա ուղիղ միջամտություն է թե՛ ՀՀ-ի, թե՛ Հայ Եկեղեցու ներքին գործերին։
Այս արարքը պետք է դատապարտվի բոլոր քաղաքական ուժերի, հասարակության եւ, ինչու չէ, նաեւ միջազգային հանրության կողմից։
Պետք է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հեռացման հարց դրվի։
Հենց ԵԱՀԿ-ն պետք է դատապարտի իր գլխավոր քարտուղարի այս խոսքերը, իսկ եթե ոչ, ուրեմն պետք է արձանագրել, որ սա հայ ժողովրդի, ՀՀ-ի ու Հայ Եկեղեցու դեմ հանդիսանում է հիբրիդային արշավի որջ»,- ընդգծել է Շարմազանովը։

ОБСЕ должна осудить высказывания своего генерального секретаря: в противном случае следует констатировать, что организация стала центром гибридной кампании против Армянской церкви: Шармазанов
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении, бывший вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов прокомментировал распространённый сегодня резонансный репортаж, из которого следует, что генеральный секретарь ОБСЕ готов содействовать премьер-министру Николу Пашиняну в отстранении Католикоса всех армян.
Шармазанов задался вопросом, какое право турецкий генеральный секретарь ОБСЕ имеет вмешиваться во внутренние дела Армянской церкви.
«Турецкий генеральный секретарь ОБСЕ фактически подтверждает нашу версию о том, что кампания против Армянской церкви и Его Святейшества пользуется поддержкой, по меньшей мере, со стороны Турции и других внешних центров.
Это не армянская повестка. Вот что на самом деле представляет собой гибридная война против Республики Армения и ценностей армянского народа.
Синирлиоглу, по сути, действует в русле доктрины Болтона о том, что "Армения должна отказаться от своих исторических шаблонов".
Это является прямым вмешательством как во внутренние дела Республики Армения, так и Армянской церкви.
Эти действия должны быть осуждены всеми политическими силами, обществом и, почему бы и нет, международным сообществом.
Необходимо поставить вопрос об отставке генерального секретаря ОБСЕ.
Именно ОБСЕ должна осудить высказывания своего генерального секретаря. Если же этого не произойдёт, тогда следует констатировать, что организация является одним из центров гибридной кампании, направленной против армянского народа, Республики Армения и Армянской церкви», — подчеркнул Шармазанов.