Իսրայելում սպասվում են ընտրություններ, Քնեսեթի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը կարող է ձգձգվել. Ալեքսանդր Իսկանդարյան (Տեսանյութ)
09/07/2026 19:36
«Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, իհարկե, քաղաքական քայլ էր և պայմանավորված էր թուրք-իսրայելական հարաբերություններով։ Այդուհանդերձ, Քնեսեթը դեռ պետք է օրինագծին «կողմ» քվեարկի, դա կարող է երկար ձգվել կամ այդպես էլ տեղի չունենալ, առաջիկայում սպասվում են նաև ընտրություններ, որոշիչ գործոն է նաև, թե ինչպես կզարգանան Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կովկասի ինստիտուտ»-ի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Իսրայելի կառավարության քայլի մասին բազմապիսի մեկնաբանություններ եմ կարդացել՝ այդ թվում՝ էմոցիոնալ գնահատականներ։ Այո, Իսրայելը Թուրքիայի գործոնով է պայմանավորել իր այդ քայլը, այլ պետություններ, որ ճանաչել են ցեղասպանությունը, դա անելու այլ շահեր, մոտիվացիա են ունեցել։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի արձագանքին, ապա նախ պետք է ընդունել, որ Իսրայելի կառավարության այդ քայլը ուղղված էր Թուրքիային և ոչ մեզ, հետևաբար, արձագանքն ըստ այդմ էր, արտացոլում էր Հայաստանի այսօրվա ստրատեգիան, այլ հարց է՝ այդ ստրատեգիան կաշխատի, թե ոչ»։

Александр Искандарян: в Израиле ожидаются выборы, процесс признания Геноцида армян Кнессетом может затянуться (видео)
09/07/2026 19:57
«Признание Геноцида армян правительством Израиля, безусловно, было политическим шагом и было обусловлено отношениями между Турцией и Израилем. Тем не менее Кнессет еще должен проголосовать за законопроект, и этот процесс может затянуться или вообще не состояться. В ближайшее время в Израиле также ожидаются выборы. Определяющим фактором будет и то, как будут развиваться отношения с Турцией и Азербайджаном», — заявил директор Института Кавказа Александр Искандарян в программе «Есть вопросы».
«Я прочитал различные комментарии по поводу шага правительства Израиля, в том числе эмоциональные оценки. Да, Израиль обусловил свой шаг турецким фактором. Другие государства, признавшие Геноцид армян, руководствовались иными интересами и мотивами.
Что касается реакции Армении, то прежде всего необходимо понимать: этот шаг правительства Израиля был направлен против Турции, а не против нас. Поэтому и реакция соответствовала этому обстоятельству — она отражала нынешнюю стратегию Армении. Другой вопрос — сработает ли эта стратегия или нет», — отметил эксперт.