Մեր նահատակ առաջնորդը Հայաստանն անվանում էր «ազնիվ հարևան»․ Փեզեշքիանը՝ Փաշինյանին
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը X-ի իր էջում հայերենով ուղերձ է հրապարակել՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նահատակված Գերագույն առաջնորդի հրաժեշտի արարողությանը մասնակցելու համար։
«Ի սրտե երախտագիտություն եմ հայտնում մեծարգո պարոն Նիկոլ Փաշինյանի և նրան ուղեկցող բարձրաստիճան  պատրաստակամության ներկայության,  ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և կառավարության անունից մեծարգո վարչապետի կողմից արտահայտած ցավակցության համար։ Մենք երբեք չենք մոռանա այս բարի կամքի դրսևորումը։ Հույս ունեմ, որ Իրանի և Հայաստանի երկու վեհ ժողովուրդների միջև պատմական ու բարեկամական հարաբերությունները, որոնք մշտապես հիմնված են եղել փոխադարձ շահերի, բարիդրացիության սկզբունքի և փոխադարձ հարգանքի վրա, կշարունակեն էլ ավելի ամրապնդվել։
Մեր նահատակ առաջնորդը մշտապես ընդգծում էր Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությանը և Հայաստանն անվանում էր «ազնիվ հարևան»։ Մեր քաղաքականությունը երկկողմ հարաբերությունների համագործակցության ամրապնդումն ու զարգացումն է»:

Наш погибший лидер называл Армению «благородным соседом»: Пезешкиан — Пашиняну
Президент Ирана Масуд Пезешкиан опубликовал на своей странице в X обращение на армянском языке, в котором поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за участие в церемонии прощания с погибшим Верховным лидером Ирана.
«Выражаю искреннюю благодарность многоуважаемому господину Николу Пашиняну и сопровождавшей его высокопоставленной делегации за участие в траурной церемонии, а также за соболезнования, которые премьер-министр выразил от имени народа и правительства Республики Армения. Мы никогда не забудем этот жест доброй воли.
Надеюсь, что исторические дружественные отношения между двумя великими народами — Ирана и Армении, которые всегда основывались на взаимном уважении, принципах добрососедства и взаимной выгоде, будут и впредь укрепляться.
Наш погибший лидер неизменно подчёркивал важность укрепления отношений с Республикой Армения и называл Армению "благородным соседом".