Մեծ Բրիտանիայում նոր վարչապետ են ընտրում
Մեծ Բրիտանիայում մեկնարկել է իշխող Լեյբորիստական կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրության գործընթացը, որը կգլխավորի երկրի կառավարությունը Քիր Սթարմերի հրաժարականից հետո: Առաջադրվել ցանկացողները մինչև հուլիսի 16-ը ժամանակ ունեն իրենց թեկնածությունը ներկայացնելու համար, գրում է ТАСС-ը։
Ցանկացած հավակնորդի անհրաժեշտ է ստանալ բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատում (ստորին պալատ) Լեյբորիստական խմբակցության անդամների 20 տոկոսի աջակցությունը՝ ներկա պահին 81 խորհրդարանական: Բացի այդ, թեկնածուին պետք է աջակցեն առնվազն երեք կազմակերպություններ, որոնք փոխկապակցված են Լեյբորիստական կուսակցության հետ, ներառյալ առնվազն երկու արհմիություններ: Կուսակցության ղեկավար կարող է դառնալ բացառապես խորհրդարանի անդամը։
Մրցապայքարին մասնակցելու ցանկության մասին առայժմ հայտարարել է միայն Մեծ Մանչեսթեր կոմսության նախկին քաղաքապետ Էնդի Բերնհեմը, որը հունիսի 18-ին ընտրվել է Համայնքների պալատում: Այժմ նա պետք է պաշտոնապես հաստատի իր մտադրությունը՝ հայտ ներկայացնելով Լեյբորիստական կուսակցության ղեկավար մարմիններին: Եթե Լեյբորիստական կուսակցությունից ոչ մի այլ պատգամավոր չհետևի նրա օրինակին, ապա Բերնհեմը լեյբորիստներին կգլխավորի արդեն հուլիսի 17-ին, իսկ վարչապետ կդառնա հուլիսի 20-ին՝ Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի հետ հանդիպումից հետո:

В Великобритании начался процесс избрания нового премьер-министра
В Великобритании стартовал процесс избрания нового лидера правящей Лейбористской партии, который возглавит правительство страны после отставки Кира Стармера. Лица, желающие принять участие в борьбе, имеют возможность выдвинуть свою кандидатуру до 16 июля.
Любому претенденту необходимо заручиться поддержкой 20% членов лейбористской фракции в Палате общин (нижней палате) британского парламента - 81 парламентария на текущий момент. Кроме того, кандидата должны поддержать не менее трех организаций, аффилированных с Лейбористской партией, в том числе как минимум два профсоюза. Лидером партии может стать исключительно член парламента.
О желании участвовать в гонке заявил лишь бывший мэр графства Большой Манчестер Энди Бернэм, который 18 июня был избран в Палату общин. Теперь он должен подтвердить свое намерение официально, подав заявку в руководящие органы Лейбористской партии. Если ни один другой депутат от Лейбористской партии не последует его примеру, то Бернэм возглавит лейбористов уже 17 июля, а премьер-министром станет 20 июля после встречи с королем Великобритании Карлом III.