Նախընտրական ծրագրում արձանագրված է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտությունը, և ժողովուրդը քվեարկել է դրա օգտին. վարչապետ
09/07/2026 12:28
Արտաքին քաղաքականության ոլորտում ՀՀ-ի ներքին կյանքին վերաբերող հարցեր չենք քննարկում, Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է կառավարող մեծամասնության նախընտրական ծրագրում, և դա փաստ է, այս մասին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախընտրական ծրագրում արձանագրված է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտությունը, և ժողովուրդը քվեարկել է դրա օգտին։
Այլ բան, որ Սահմանադրության փոփոխության տրամաբանությամբ խորհրդարանում ուժերի հարաբերակցությունը էնպիսին չէ, որ դա մեզ հայտնի մեխանիզմով իրականացվի։ Պետք է դիրքավորվենք և վերլուծենք իրավիճակը այդ թեմայի շուրջ»։

Необходимость принятия новой Конституции зафиксирована в предвыборной программе, и народ проголосовал за нее — Пашинян
09/07/2026 12:49
«Во внешнеполитической сфере мы не обсуждаем вопросы, относящиеся к внутренней жизни Армении. Повестка изменения Конституции включена в предвыборную программу правящего большинства, и это факт», — заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В предвыборной программе зафиксирована необходимость принятия новой Конституции, и народ проголосовал за эту программу.
Другое дело, что с точки зрения логики конституционных изменений соотношение сил в парламенте таково, что реализовать этот процесс известным нам механизмом невозможно. Нам необходимо определить свою позицию и проанализировать ситуацию вокруг этого вопроса», — отметил премьер-министр.