Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի ուխտավորներին
Հունիսի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Մասաչուսեթս նահանգի Ուստրի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու համայնքի ուխտավորներին՝ առաջնորդությամբ հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Թադեոս քահանա Բարսեղյանի։
Հայոց Հովվապետն իր հայրական սերն ու օրհնությունը փոխանցեց ուխտավորներին՝ ուրախություն հայտնելով հայրենիք և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին նրանց այցի առիթով և կարևորելով սփյուռքի հայորդյաց զորակցությունն իրենց հայրենաբնակ քույրերին ու եղբայրներին՝ Հայաստանի համար այս դժվարին ժամանակաշրջանում։
Իր խոսքում Վեհափառ Հայրապետն ընդգծեց, որ թեև սփյուռքում ապրող հայորդիներն իրենց սրտերում մշտապես կրում են հայրենիքի սերը և հետևում երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին, սակայն նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում անմիջականորեն հաղորդ դառնալու իրենց հոգևոր ու ազգային ժառանգությանը, հայրենի սրբություններին, ինչպես նաև առ աչոք տեսնելու ներկա իրողություններն ու ամբողջական պատկերացում կազմելու երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը վստահություն հայտնեց, որ հայրենիքից ստացած տպավորություններն ու հոգևոր ապրումները նոր ներշնչանք կհաղորդեն ուխտավորներին՝ իրենց համայնք վերադառնալուց հետո առավել նվիրումով ծառայելու Հայոց Եկեղեցուն ու հայրենիքին, գործուն մասնակցություն բերելու ազգային-եկեղեցական կյանքին և ամուր պահելու կապը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ։
Վերջում Նորին Սրբությունը պատասխանեց նաև ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին Եկեղեցի-իշխանություն հարաբերություններին և Եկեղեցու առաքելության առավել արդյունավետ իրագործմանն արդի ժամանակներում։

Католикос всех армян принял паломников Восточной епархии Армянской церкви США
10 июля Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине паломников общины церкви Святого Спасителя города Вустер (штат Массачусетс) Восточной епархии Армянской церкви США. Группу сопровождал духовный пастырь общины — преподобный священник отец Тадеос Барсегян.
Католикос всех армян передал паломникам свое отеческое благословение, выразив радость по случаю их посещения Родины и Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Он особо подчеркнул важность поддержки, которую представители армянской диаспоры оказывают своим соотечественникам в Армении в этот непростой для страны период.
В своем обращении Гарегин II отметил, что, хотя армяне, живущие в диаспоре, всегда хранят в своих сердцах любовь к Родине и внимательно следят за происходящими в стране событиями, подобные паломничества дают возможность непосредственно прикоснуться к духовному и национальному наследию, посетить святыни Отечества, а также своими глазами увидеть нынешнюю ситуацию и составить более полное представление о стоящих перед Арменией вызовах.
Католикос выразил уверенность, что впечатления, полученные во время пребывания на Родине, и духовный опыт вдохновят паломников после возвращения в свои общины с еще большей самоотдачей служить Армянской Апостольской Церкви и Отечеству, активно участвовать в национально-церковной жизни и укреплять связь с Первопрестольным Святым Эчмиадзином.
В завершение встречи Его Святейшество также ответил на вопросы участников, касавшиеся взаимоотношений Церкви и государства, а также более эффективного осуществления миссии Армянской Апостольской Церкви в нынешних условиях.