Սպառնալիքներով չեն կոտրի հաղթողների կամքը. Ռոստոմյան
«Այս օրերին իշխանության ռեպրեսիվ քաղաքականության թիրախում են հայտնվել ոչ միայն քաղաքական գործիչները, այլև հայկական մարզաշխարհը, մարզական ֆեդերացիաներն ու ամբողջ սպորտային համայնքը։
ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Արամ Անդրիկյանը(одр), նախարարության համապատասխան վարչության պետ Եղոյանը, ինչպես նաև ՊՆ ԲԿՄԱ-ի հրամանատարությունը, ըստ առկա բազմաթիվ արժանահավատ տեղեկությունների, աննախադեպ ճնշումներ են գործադրում մարզական ֆեդերացիաների ղեկավարների և ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ փորձելով նրանց զրկել սեփական դիրքորոշումն ազատ արտահայտելու և Գագիկ Ծառուկյանին հրապարակավ աջակցելու իրավունքից։
Մարզաշխարհի սիրելի՛ ընկերներ,
Մենք միասին երկար ու պատվավոր ճանապարհ ենք անցել։ Միասին աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցահարթակներում, այդ թվում՝ Բաքվում, բարձր ենք պահել Հայաստանի պատիվը, հպարտությամբ բարձրացրել ենք մեր նվիրական Եռագույնը, լսել ենք մեր պետական օրհներգը և հազարավոր հայերի պարգևել հաղթանակի ու ազգային հպարտության անմոռանալի պահեր։
Այդ հաղթանակները պատահական չեն եղել։ Դրանք կերտվել են առաջին հերթին Գագիկ Ծառուկյանի հետևողական աջակցության, նրա հայրենանվեր նախաձեռնությունների և հայկական սպորտի նկատմամբ անսահման նվիրվածության շնորհիվ։ Նրա հավատը մարզիկների ուժի նկատմամբ հազարավոր երիտասարդների համար դարձել է հաջողության ճանապարհ։
Այսօր, երբ Գագիկ Ծառուկյանն ապօրինի կալանքի մեջ է, առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է պահպանել մեր միասնականությունը։ Մի՛ տրվեք ժամանակավոր պաշտոնյաների շանտաժին, սպառնալիքներին և ճնշումներին։ Մի՛ թույլ տվեք, որ վախը հաղթի արժանապատվությանը։
Հիշե՛ք՝ պաշտոններն անցողիկ են, իսկ պատիվը, հավատարմությունն ու սկզբունքայնությունը մնում են։ Նրանք, ովքեր այսօր ճնշում են գործադրում, վաղը պատասխան են տալու իրենց արարքների համար, իսկ մենք շարունակելու ենք մնալ նույն միասնական, ուժեղ և հաղթող ընտանիքը։
Համոզված եմ՝ այս դժվար օրերն անցնելու են։ Մենք կրկին միասին ենք լինելու, կրկին միասին ենք կերտելու մեծ հաղթանակներ, և Գագիկ Ծառուկյանի առաջնորդությամբ միջազգային մրցահարթակներում ավելի բարձր ենք ծածանելու մեր սուրբ Եռագույնը՝ ի փառս Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդի։

Грачья Ростомян: угрозами не сломить волю победителей
Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян выступил с заявлением, в котором обвинил власти в оказании давления на представителей спортивного сообщества.
«В эти дни объектом репрессивной политики властей стали не только политические деятели, но и армянский спорт, спортивные федерации и все спортивное сообщество.
По многочисленным заслуживающим доверия сведениям, советник министра образования, науки, культуры и спорта Арам Андрикян, начальник соответствующего управления министерства Егоян, а также командование Спортивного клуба армии Минобороны оказывают беспрецедентное давление на руководителей и представителей спортивных федераций, пытаясь лишить их права свободно выражать свою позицию и публично поддерживать Гагика Царукяна», — написал Ростомян.
Обращаясь к представителям спортивного сообщества, он отметил:
«Дорогие друзья из спортивного мира!
Мы вместе прошли долгий и достойный путь. Вместе на самых престижных международных аренах, в том числе в Баку, мы с честью представляли Армению, с гордостью поднимали наш священный триколор, слушали государственный гимн и дарили тысячам армян незабываемые моменты побед и национальной гордости.
Эти победы не были случайностью. Они стали возможны прежде всего благодаря последовательной поддержке Гагика Царукяна, его патриотическим инициативам и безграничной преданности армянскому спорту. Его вера в наших спортсменов стала для тысяч молодых людей путеводной звездой на пути к успеху.
Сегодня, когда Гагик Царукян незаконно находится под арестом, как никогда важно сохранить наше единство. Не поддавайтесь шантажу, угрозам и давлению со стороны временных чиновников. Не позволяйте страху взять верх над достоинством.
Помните: должности приходят и уходят, а честь, верность и принципиальность остаются. Те, кто сегодня оказывает давление, завтра ответят за свои действия, а мы останемся той же сплоченной, сильной и победоносной семьей.
Я убежден, что эти трудные дни пройдут. Мы вновь будем вместе, вновь будем добиваться больших побед, и под руководством Гагика Царукяна еще выше поднимем наш священный триколор на международных спортивных аренах — во славу Республики Армения и нашего народа.