Ցավում ենք, որ Մայր բուհում հանդուրժում են քաղաքական հալածանքները վաստակաշատ դասախոսներ Խաչիկ Գալստյանի, Ալեն Ղևոնդյանի, Ռուբեն Մելիքյանի նկատմամբ. Հայտարարություն
10/07/2026 18:07
Գործող վարչախմբի կողմից ազգային դիմագիծ և արժանապատվություն, քաղաքական տարբերվող հայացքներ ունեցող գիտնականների և մանկավարժների հանդեպ ճնշումներն ու սահմանափակումները նորություն չեն։ Բազմաթիվ դասախոսներ հեռացվել են բուհերից` առանց հիմնավորումների։
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը, որը մշտապես հանդես է եկել բուհերում քաղաքական չեզոքության սկզբունքի, ակադեմիական ինքնավարության և ազատությունների պահպանման օգտին, խստորեն դատապարտում է Մայր բուհում քաղաքական հալածանքների սաստկացումը վերջին օրերին։ ԵՊՀ ղեկավարությունը միակողմանիորեն ու առանց որևէ հիմնավորման դադարեցրել է աշխատանքային պայմանագրերը երկարամյա և վաստակաշատ դասախոսներ՝ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանի, քաղաքագիտության թեկնածու, դոցենտ Ալեն Ղևոնդյանի, իրավագիտության թեկնածու, դոցենտ Ռուբեն Մելիքյանի հետ՝ դրանով փորձելով նրանց պատժել իրենց քաղաքական հայացքների, գործունեության կամ պարզապես քաղաքացիական ակտիվության համար։ Սա խտրականության դասական դրսևորում է, որը կոպտորեն խախտում է բուհական ինքնակառավարման և ակադեմիական ազատությունների վերաբերյալ ՀՀ սահմանադրության դրույթները, ինչպես նաև համապատասխան միջազգային չափանիշները։
Ցավում ենք, որ Մայր բուհում այս ամենը հանդուրժվում է։ Երևանի պետական համալսարանը չպետք է լինի մի վայր, որտեղ աշխատանքի երաշխիքը լռությունն է կամ լոյալությունը։

Заявление: сожалеем, что в главном вузе страны допускают политические преследования заслуженных преподавателей Хачика Галстяна, Алена Гевондяна и Рубена Меликяна
Давление и ограничения со стороны действующей власти в отношении ученых и преподавателей с национальными взглядами, чувством достоинства и отличающимися политическими позициями не являются новым явлением. Многие преподаватели были уволены из вузов без обоснованных причин.
Национальное гражданское объединение «АйаКве», которое последовательно выступало за принцип политической нейтральности в вузах, сохранение академической автономии и свобод, решительно осуждает усиление политических преследований в главном вузе страны в последние дни.
Руководство Ереванского государственного университета в одностороннем порядке и без каких-либо обоснований расторгло трудовые договоры с многолетними и заслуженными преподавателями — доктором политических наук, профессором Хачиком Галстяном, кандидатом политических наук, доцентом Аленом Гевондяном, а также кандидатом юридических наук, доцентом Рубеном Меликяном. Тем самым, по мнению организации, предпринимается попытка наказать их за политические взгляды, деятельность или просто гражданскую активность.
Это является классическим проявлением дискриминации, грубо нарушающим положения Конституции Республики Армения об университетском самоуправлении и академических свободах, а также соответствующие международные стандарты.
«Мы с сожалением констатируем, что в главном вузе страны это допускается. Ереванский государственный университет не должен быть местом, где гарантией сохранения работы становятся молчание или лояльность», — говорится в заявлении.