«Անհապաղ վերանայել Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը». Ընդդիմադիր կին գործիչների հայտարարությունը
10/07/2026 19:32
ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամավորները աջակցություն են հայտնում երեկ կալանավորված Արեգնազ Մանուկյանին.
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կին պատգամավորներս, խոր մտահոգություն ենք հայտնում մեր գործընկեր, «Մայր Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքի կիրառման առնչությամբ։
Համոզված լինելով, որ հարուցված քրեական վարույթն ուղղորդված է գործադիր իշխանության կողմից և ակնհայտորեն քաղաքական ենթատեքստ ունի, նաև խիստ վիճահարույց է օրինական հիմքերի առկայությունը, այնուամենայնիվ, արձանագրում ենք, որ կալանքը քրեական դատավարության մեջ խափանման ծայրահեղ միջոցն է և կիրառվում է, երբ ավելի մեղմ միջոցներով անհնար է ապահովել վարույթի բնականոն ընթացքը։
Օրենքի գերակայության, մարդու ազատության և անմեղության կանխավարկածի սկզբունքները պահանջում են, որ յուրաքանչյուր նման որոշում լինի համաչափ, բավարար հիմնավորված և անխուսափելի։
Հաշվի առնելով փաստի հանրային հնչեղությունը, Արեգնազ Մանուկյանի՝ քաղաքական-հասարակական գործունեությունը, անչափահաս երեխա ունենալու հանգամանքը, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության սկզբունքները՝ կոչ ենք անում.
1. Անհապաղ վերանայել Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը։
2. Կիրառել ազատությունից զրկելու հետ չկապված այլընտրանքային խափանման միջոց։
3. Ապահովել քրեական վարույթի ամբողջ ընթացքում օրենքի, արդար դատաքննության և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների լիարժեք պահպանումը։
Այսու, հորդորում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին և վարույթ իրականացնող մարմնի ղեկավար Արթուր Պողոսյանին՝ վերանայել կալանքի անհրաժեշտությունը և ապահովել Արեգնազ Մանուկյանի կալանքից ազատ արձակումը՝ կիրառելով խափանման ավելի մեղմ, այլընտրանքային միջոց։
Հաստատում ենք, որ արդարադատության նկատմամբ հանրային վստահությունը կարող է պահպանվել միայն այն դեպքում, երբ յուրաքանչյուր որոշում հիմնված է բացառապես օրենքի և իրավաչափության սկզբունքի վրա, այլ ոչ թե՝ քաղաքական բռնաճնշումների։
Մենք՝ ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամովորերս, մեր ամբողջական զորակցությունն ենք հայտնում Արեգնազ Մանուկյանին և ընտանիքին՝ համոզումով, որ խոսքի, խղճի, քաղաքական հայացքների և գործունեության ազատությունը անկասելի արժեքներ են։

«Немедленно пересмотреть меру пресечения, избранную в отношении Арегназ Манукян»: заявление оппозиционных женщин-депутатов
Оппозиционные женщины-депутаты Национального собрания выступили с заявлением в поддержку арестованной накануне Арегназ Манукян.
«Мы, женщины-депутаты Национального собрания Республики Армения, выражаем глубокую обеспокоенность в связи с избранием меры пресечения в виде ареста в отношении нашей коллеги, члена правления партии «Мать Армения» Арегназ Манукян.
Будучи убежденными, что возбужденное уголовное производство инициировано под влиянием исполнительной власти и носит очевидный политический характер, а также вызывает серьезные сомнения с точки зрения наличия законных оснований, вместе с тем отмечаем, что арест является исключительной мерой пресечения в уголовном процессе и может применяться лишь в тех случаях, когда более мягкие меры не способны обеспечить надлежащее проведение расследования.
Принципы верховенства закона, права на свободу и презумпции невиновности требуют, чтобы каждое подобное решение было соразмерным, надлежащим образом мотивированным и действительно необходимым.
Учитывая широкий общественный резонанс дела, общественно-политическую деятельность Арегназ Манукян, наличие у нее несовершеннолетнего ребенка, а также основополагающие принципы защиты прав человека, мы призываем:
- Немедленно пересмотреть избранную в отношении Арегназ Манукян меру пресечения.
- Применить альтернативную меру пресечения, не связанную с лишением свободы.
- Обеспечить на всех этапах уголовного производства неукоснительное соблюдение закона, права на справедливое судебное разбирательство и международных стандартов в области защиты прав человека.
В связи с этим обращаемся к генеральному прокурору Республики Армения Анне Вардапетян и руководителю органа, осуществляющего производство по делу, Артуру Погосяну с призывом пересмотреть необходимость содержания Арегназ Манукян под стражей и освободить ее, избрав более мягкую альтернативную меру пресечения.
Подчеркиваем, что общественное доверие к системе правосудия может сохраняться только в том случае, если каждое решение основывается исключительно на законе и принципах правомерности, а не является проявлением политического преследования.
Мы, оппозиционные женщины-депутаты Национального собрания, выражаем полную поддержку Арегназ Манукян и ее семье, убежденные, что свобода слова, совести, политических взглядов и деятельности является неотъемлемой ценностью».