Ընդունվել է ազատազրկված կանանց և ներգաղթային կալանքի վերաբերյալ նոր չափանիշներ․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 6–10-ը Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման կոմիտեի (ԽԿԿ/CPT) 120-րդ լիագումար նիստին` որպես Կոմիտեի` Հայաստանը ներկայացնող անդամ։
Նիստի ընթացքում Կոմիտեն քննարկել և ընդունել է մի շարք երկրներ իրականացված այցերի վերաբերյալ զեկույցներ։ Կոմիտեն նաև ընդունել է ազատազրկված կանանց և ներգաղթային կալանքի վերաբերյալ նոր չափանիշներ։ Այս չափանիշներով ԽԿԿ-ն լրացուցիչ հստակեցնում է այն պահանջները, որոնք պետք է կիրառվեն ազատությունից զրկված անձանց այս երկու խմբերի նկատմամբ՝ ազգային իշխանություններին տրամադրելով լրացուցիչ ուղեցույցներ նրանց իրավունքների պաշտպանության չափանիշների առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ Անահիտ Մանասյանը Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ, CPT) Հայաստանը ներկայացնող անդամ է ընտրվել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին:

Приняты новые стандарты в отношении женщин, лишенных свободы, и миграционного содержания под стражей — Омбудсмен
11/07/2026 12:43
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян с 6 по 10 июля приняла участие в 120-м пленарном заседании Европейского комитета по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (CPT), состоявшемся в Страсбурге, в качестве члена Комитета от Армении.
В ходе заседания Комитет рассмотрел и утвердил ряд докладов по итогам визитов в различные страны. Кроме того, были приняты новые стандарты, касающиеся женщин, лишенных свободы, а также лиц, содержащихся под стражей в рамках миграционных процедур.
Новые стандарты конкретизируют требования, применяемые к этим двум категориям лиц, лишенных свободы, и содержат дополнительные рекомендации для национальных властей по обеспечению надлежащей защиты их прав.
Напомним, Анаит Манасян была избрана членом CPT от Армении Комитетом министров Совета Европы 29 ноября 2023 года.