«Ի պատասխան իշխանական մամուլում ակտիվորեն տարածվող նամակի վերաբերյալ հարցադրումների». Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանը մանրամասներ է հայտնում
11/07/2026 18:43
Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը փաստաթղթեր է հրապարակել՝ առնչվող իր պաշտպանյալի գործին։ Փաստաբանը հայտարարել է.
«Ի պատասխան իշխանական մամուլում նախօրեին հրապարակված և ակտիվորեն տարածվող՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների նամակի վերաբերյալ հարցադրումների՝ անհրաժեշտ եմ համարում ներկայացնել հետևյալ փաստերը։
Նամակի հեղինակ հանդիսացող Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիները նախ իրենց երկրում հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում են ներկայացրել իրենց տնօրեն Համլետ Թումանյանի դեմ, որը, ի դեպ, երկար տարիներ եղել է Արման Օլամաեինի հոր մտերիմ ընկերը։
Սակայն Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավասու դատարաններում գործի բազմակողմանի քննության արդյունքում երկրորդ ատյանի դատարանը կայացրել է վերջնական դատական ակտ, որով հստակ արձանագրվել է, որ Համլետ Թումանյանի գործողություններում որևէ հանցակազմ կամ խարդախության հատկանիշ առկա չէ։
Դրանից հետո հայր և որդի Օլամաեինները գրավոր ընդունել են Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ ունեցած 14,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի պարտքը, որի վերաբերյալ կազմվել է համապատասխան պարտավորագիր։ Նրանք ստանձնել են պարտավորություն վերադարձնել այդ գումարը երկու տարվա ընթացքում՝ մինչև 2026 թվականը։
Սակայն պարտքի մարման ժամկետի լրանալուց հետո, իրենց ստանձնած պարտավորությունները կատարելու փոխարեն, հայր և որդի Օլամաեինները հանդես են եկել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ ակնհայտ անհիմն և իրականությանը չհամապատասխանող մեղադրանքներով։ Այս գործողությունների նպատակը, ըստ առկա փաստերի, ակնհայտորեն իրենց ֆինանսական պարտավորությունների կատարումից խուսափելն ու պարտքի վերադարձը բացառելն է։
Ձեզ են ներկայացվում Իրանի Իսլամական Հանրապետության երկրորդ ատյանի դատարանի վերջնական դատական ակտի բնօրինակը և դրա պաշտոնական հայերեն թարգմանությունը, ինչպես նաև պարտավորագրի պատճենը։ Այս փաստաթղթերը յուրաքանչյուրին հնարավորություն են տալիս սեփական գնահատականը տալ ներկայացված իրողություններին։
Փաստաթղթերի բովանդակությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հնչեցված մեղադրանքները չեն հիմնավորվում օբյեկտիվ փաստերով, իսկ նախաձեռնված քրեական վարույթը հիմնված է այնպիսի պնդումների վրա, որոնք ակնհայտ հակասում են արդեն իսկ գոյություն ունեցող փաստաթղթերին և դատական ակտերին»։

«В ответ на вопросы, связанные с письмом, активно распространяемым в провластных СМИ»: адвокат Гагика Царукяна представил подробности
11/07/2026 19:02
Адвокат Гагика Царукяна Ерем Саргсян опубликовал документы, касающиеся уголовного дела своего подзащитного.
По словам адвоката, в связи с вопросами вокруг письма граждан Исламской Республики Иран, опубликованного накануне и активно распространяемого в провластных СМИ, он считает необходимым представить следующие факты.
Как отметил Саргсян, авторы письма — граждане Ирана — первоначально обратились в правоохранительные органы своей страны с заявлением о преступлении против своего директора Гамлета Туманяна. При этом, по его словам, Туманян на протяжении многих лет был близким другом отца Армана Оламаеини.
Однако по итогам всестороннего рассмотрения дела компетентными судебными органами Ирана апелляционный суд вынес окончательное решение, в котором прямо указал, что в действиях Гамлета Туманяна отсутствуют признаки какого-либо преступления или мошенничества.
После этого, утверждает адвокат, отец и сын Оламаеини в письменной форме признали наличие задолженности перед Гагиком Царукяном в размере 14,5 млн долларов США, оформив соответствующее долговое обязательство. Они обязались вернуть указанную сумму в течение двух лет — до 2026 года.
По словам Саргсяна, после истечения срока исполнения обязательств Оламаеини вместо возврата долга выступили с, как он утверждает, необоснованными и не соответствующими действительности обвинениями в адрес Гагика Царукяна. По мнению адвоката, целью этих действий является уклонение от исполнения финансовых обязательств и отказ от возврата задолженности.
Адвокат сообщил, что общественности представлены оригинал окончательного решения апелляционного суда Исламской Республики Иран, его официальный перевод на армянский язык, а также копия долгового обязательства. По его словам, эти документы позволяют каждому самостоятельно оценить изложенные обстоятельства.
«Содержание этих документов еще раз свидетельствует о том, что выдвинутые против Гагика Царукяна обвинения не подтверждаются объективными фактами, а возбужденное уголовное производство основано на утверждениях, которые явно противоречат уже существующим документам и судебным актам», — заявил Ерем Саргсян.