Գագիկ Բեգլարյանից կբռնագանձվի 76.8 միլիոն դրամ
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի՝ համայնքին պատճառված 76 միլիոն 822 հազար դրամ վնասի հատուցման պահանջով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ: Միաժամանակ, դատարանը բավարարել էր դատախազի միջնորդությունը և հայցագնի՝ 76 միլիոն 822 հազար դրամի չափով արգելանք էր կիրառել Գագիկ Բեգլարյանին պատկանող գույքի նկատմամբ:
Հայցի հիմքում դրվել էին քրեական վարույթներից մեկով հաստատված փաստական հանգամանքները:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 7-ի վճռով, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության հայցը բավարարվել է ամբողջությամբ:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Գագիկ Բեգլարյանից հօգուտ Երևանի համայնքի կբռնագանձվի 76 միլիոն 822 հազար դրամ՝ որպես համայնքին պատճառված վնասի հատուցում։

С экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна будет взыскано 76,8 млн драмов
Прокуратура административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Ереван в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов 3 сентября 2025 года подала в Антикоррупционный суд иск против бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна с требованием возместить ущерб, причиненный общине, в размере 76 млн. 822 тыс. драмов. Об этом сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Решением Антикоррупционного суда от 9 сентября 2025 года исковое заявление было принято в производство. Одновременно суд удовлетворил ходатайство прокурора и наложил арест на имущество, принадлежащее Гагику Бегларяну, в пределах суммы иска - 76 млн. 822 тыс. драмов.
В основу иска были заложены фактические обстоятельства, установленные в рамках одного из уголовных производств.
Решением Антикоррупционного суда от 7 июля 2026 года иск прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворен полностью.
После вступления решения в законную силу с Гагика Бегларяна в пользу общины Еревана будет взыскано 76 млн. 822 тыс. драмов в качестве возмещения ущерба, причиненного общине.