Քնեսեթը հետաձգել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագծի քվեարկությունը. JNS
Իսրայելի Քնեսեթում (խորհրդարանում) Հայոց ցեղասպանությունը  ճանաչելու մասին նախագծի  քվեարկությունը կասեցվել է, հայտնում է իսրայելական JNS-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրին։
Քվեարկությունը, ինչպես նշել է իսրայելական պարբերականի աղբյուրը, հետաձգվել է «դիվանագիտական ​​առումով զգայուն  ժամանակահատվածում», երբ տարածաշրջանում լարվածություն է առաջացել՝ Պարսից ծոցում նոր զարգացումների պատճառով, ինչպես նաև  Թուրքիայում տեղի է ունեցել  ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը, որի ընթացքում Անկարան փորձել է պայմանավորվածություն ձեռք բերել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ ձեռք բերել ամերիկյան F-35 կործանիչներ։
Այսպիսով, իսրայելական կողմը, դատելով հրապարակման բովանդակությունից, գործընթացը բացահայտ պայմանավորում է Թուրքիայի գործոնով։
Հիշեցնենք՝ հունիսի վերջին Իսրայելի կառավարությունը միաձայն հավանություն էր տվել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու  նախագծին։ Նախագծի  քվեարկությունը պետք է տեղի ունենար Քնեսեթում։
Նշենք նաև, որ Իսրայելում խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում. դրանք տեղի են ունենալու հոկտեմբերի 27-ին։

Кнессет отложил голосование по законопроекту о признании Геноцида армян — JNS
Голосование в Кнессете Израиля (парламенте страны) по законопроекту о признании Геноцида армян было приостановлено. Об этом сообщает израильское издание JNS со ссылкой на свой источник.
Как отметил источник израильского издания, голосование было отложено «в дипломатически чувствительный период», когда в регионе возникла напряженность в связи с новыми событиями в Персидском заливе, а также на фоне состоявшегося в Турции саммита НАТО, в ходе которого Анкара пыталась достичь договоренности с президентом США Дональдом Трампом о приобретении американских истребителей F-35.
Таким образом, судя по содержанию публикации, израильская сторона открыто связывает данный процесс с турецким фактором.
Напомним, в конце июня правительство Израиля единогласно одобрило законопроект об официальном признании Геноцида армян. Голосование по документу должно было состояться в Кнессете.