Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը` Երևանում անցկացված Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր․ Լուսանկարներ
13/07/2026 08:58
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը դարձել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր։
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ եզրափակչում մեր ընտրանին 97:68 հաշվով փայլուն հաղթանակ է տարել Մալթայի իր հասակակիցների նկատմամբ:
Հայաստանի հավաքականը տնային առաջնությունն անցկացրել է առանց պարտության՝ 6 խաղ, 6 հաղթանակ:
Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականի խաղացող Էնթոնի Սարգսյանը ճանաչվել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնության ամենաարժեքավոր խաղացող (MVP)։
Բացի այդ, Էնթոնին ընդգրկվել է նաև մրցաշարի խորհրդանշական հնգյակում (All-Star Five)՝ հաստատելով, որ եղել է առաջնության ամենավառ խաղացողներից մեկը։
Մրցաշարի ընթացքում Սարգսյանը միջինը գրանցել է 21.0 միավոր, 14.8 ռեբաունդ, 2.5 արդյունավետ փոխանցում և 36.0 արդյունավետության գործակից (EFF)՝ մեծ ներդրում ունենալով Հայաստանի հավաքականի՝ առանց պարտության անցկացրած չեմպիոնական մրցաշարում։
Հայաստանի հավաքականից խորհրդանշական հնգյակում ընդգրկվել է նաև Էթան Կազանչյանը: Նա միջինը վաստակել է 21.8 միավոր, 2.5 ռեբաունդ, 5.6 արդյունավետ փոխանցում և 21.3 արդյունավետության գործակից (EFF)։

Сборная Армении по баскетболу U16 завоевала золото чемпионата Европы в дивизионе C, прошедшего в Ереване: фото
Юношеская сборная Армении по баскетболу среди игроков до 16 лет стала победителем чемпионата Европы в дивизионе C, который проходил в Ереване.
Как сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, в финальном матче армянская команда одержала уверенную победу над сверстниками из Мальты со счетом 97:68.
Сборная Армении завершила домашний чемпионат без единого поражения, одержав шесть побед в шести матчах.
Игрок сборной Армении U16 Энтони Саргсян был признан самым ценным игроком (MVP) чемпионата Европы среди юношей до 16 лет в дивизионе C, проходившего в Ереване.
Кроме того, Саргсян вошел в символическую пятерку турнира (All-Star Five), подтвердив, что был одним из самых ярких игроков чемпионата.
По ходу турнира Энтони в среднем набирал 21,0 очка, совершал 14,8 подбора, отдавал 2,5 результативной передачи и демонстрировал коэффициент эффективности (EFF) 36,0, внеся весомый вклад в победное выступление сборной Армении, которая прошла весь турнир без поражений.
В символическую пятерку турнира также вошел еще один представитель сборной Армении — Этан Казанчян. В среднем за матч он набирал 21,8 очка, совершал 2,5 подбора, отдавал 5,6 результативной передачи и демонстрировал коэффициент эффективности (EFF) 21,3.