«Ադրբեջանի նկատմամբ անհրաժեշտ քաղաքական ճնշում չենք տեսնում Եվրամիության կողմից». Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող Դավիթ Իշխանյանի որդու ելույթը Եվրոպական խորհրդարանում
14/07/2026 22:11
Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ, պատանդառված և Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող Դավիթ Իշխանյանի որդին՝ Արմեն Իշխանյանը, Եվրոպական խորհրդարանում մասնակցել է «Ադրբեջանում հայ քաղաքական բանտարկյալները և ԵՄ ներգրավվածության հրամայականը» խորագրով խորհրդաժողովին։
«Ցավով նկատում ենք, որ Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումը էականորեն չի դրսևորվում Եվրոպական Միության գործադիր իշխանության քաղաքական վարքում, և մենք Ադրբեջանի վրա անհրաժեշտ քաղաքական ճնշում չենք տեսնում Եվրոպական Միության գործադիր իշխանության կողմից»,- իր ելույթում նշել է Դավիթ Իշխանյանի որդին։
Ընդգծելով հայ գերիներին ազատ արձակելու հարցով Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության կողմից իրական ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը՝ Արմեն Իշխանյանը հավելել է՝ Արցախի գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Բաքվում կեղծ ու շինծու դատավարություն են անցկացնում։
«Իսկ Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիները այսօր Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են Հայաստանի դեմ։ Եվ այդ հանգամանքը լրջորեն հարցականի տակ է դնում իրական խաղաղության հանդեպ Ադրբեջանի հանձնառությունը»,- ասել է Արմեն Իշխանյանը։

«Мы не видим со стороны Евросоюза необходимого политического давления на Азербайджан» — сын незаконно удерживаемого в бакинской тюрьме Давида Ишханяна выступил в Европарламенте (видео)
14/07/2026 23:11
Сын бывшего председателя Национального собрания Арцаха Давида Ишханяна — Армен Ишханян, отец которого находится в заложниках и незаконно содержится в бакинской тюрьме, принял участие в конференции «Армянские политические заключенные в Азербайджане и необходимость вовлеченности ЕС», состоявшейся в Европейском парламенте.
«С сожалением отмечаем, что позиция Европейского парламента не находит должного отражения в политике исполнительных органов Европейского союза, и мы не видим со стороны исполнительной власти ЕС необходимого политического давления на Азербайджан», — заявил Армен Ишханян в своем выступлении.
Подчеркнув необходимость оказания международным сообществом реального давления на Азербайджан с целью освобождения армянских пленных, Армен Ишханян отметил, что в отношении находящегося в плену военно-политического руководства Арцаха в Баку проводится фиктивный судебный процесс.
«Армянские военнопленные, удерживаемые в Баку, сегодня используются Азербайджаном как инструмент давления на Армению. Это обстоятельство серьезно ставит под сомнение приверженность Азербайджана подлинному миру», — подчеркнул Армен Ишханян.