Ծառուկյանի պաշտպանները կդիմեն միջազգային արբիտրաժ
Գործարար, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանները կդիմեն միջազգային արբիտրաժ՝ նրան պատկանող ձեռնարկությունների աշխատանքի դադարեցման պատճառով, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին  ասել է ԲՀԿ ներկայացուցիչ Էլինար Վարդանյանը։
«Այս պահին փաստաբանների խումբն աշխատում է։ Նրանք չեն սահմանափակվելու միայն Հայաստանի դատական համակարգով՝ առավել ևս հաշվի առնելով, որ մեր իրավապահ համակարգը ծառայում է բացառապես մեկ անձի։ Եվ միջազգային տարբեր ատյաններ կուղարկվեն համապատասխան հայցեր, բողոքներ և դիմումներ»,- ասել է Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Հայաստանում, հակաիրավական է։ Եվ դժվար է դրա դեմ պայքարել հայաստանյան իրավական համակարգում, որը խեղաթյուրվել է գործող իշխանությունների կողմից։
Վարդանյանը նշեց, որ այդ բոլոր ձեռնարկություններում երկար տարիներ ստուգումներ են իրականացվել, և հանկարծ հիմա են «ինչ-որ խախտումներ հայտնաբերվել»։ Սա վկայում է ակնհայտ քաղաքական ենթատեքստի մասին.
«Դիմումներ են լինելու նաև միջազգային արբիտրաժներին, որովհետև խնդիրը ոչ միայն Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն է, այլև նրա՝ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքի նկատմամբ ոտնձգությունը։ Եվ այս ոլորտում իրավունքների պաշտպանության համար դիմելու ենք նաև միջազգային ատյաններ»։

Защита Царукяна обратится в международный арбитраж
Адвокаты лидера партии "Процветающая Армения", бизнесмена Гагика Царукяна обратятся в международный арбитраж на фоне приостановки работы принадлежащих ему предприятий. Об этом Sputnik Армения сообщила представитель "Процветающей Армении", юрист Элинар Варданян.
"Работает группа юристов. Они не ограничатся исключительно судебной системой Армении, тем более что наша правоохранительная система служит исключительно одному человеку. Иски, жалобы и обращения будут направлены в различные международные инстанции", – сказала Варданян.
По ее оценке, происходящие сегодня в Армении процессы противоправны. С этим сложно бороться в правовой системе, деформированной действующими властями, сказала Варданян.
Она отметила, что на всех предприятиях Царукяна на протяжении многих лет проводились проверки, но именно сейчас внезапно выявили какие-то нарушения. Это свидетельствует об очевидном политическом подтексте происходящего, считает Варданян.
"Обращения будут направлены и в международные арбитражи, потому что вопрос не только в уголовном преследовании в отношении Гагика Царукяна, а в посягательстве на его право заниматься предпринимательской деятельностью. И для защиты прав в этой сфере мы также обратимся в международные инстанции", – заявила юрист.