Առանձնակի երախտագիտությամբ եմ գնահատում Ձեր անձնական առաջնորդությունն ու հանձնառությունը. Փաշինյանն ուղերձ է հղել Մակրոնին
14/07/2026 10:51
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առիթով։
Հուլիսի 14-ն առանձնահատուկ խորհուրդ ունի ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքները կիսող բոլոր ժողովուրդների համար։ Այս օրը լավագույն առիթն է արժևորելու Ֆրանսիայի հարուստ քաղաքական և գաղափարական ժառանգությունը, որի հիմքում ընկած սկզբունքները դարձել են ժամանակակից ժողովրդավարական աշխարհի հիմնասյուներից։
Մեծ գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ հենց այդ արժեքների հիմքի վրա խարսխված՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին հասել են աննախադեպ մակարդակի՝ ձեռք բերելով նոր որակ և ռազմավարական բովանդակություն։
Այսօր Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված ռազմավարական գործընկերությունը վստահորեն զարգանում է բոլոր առանցքային ուղղություններով՝ քաղաքական երկխոսությունից և պաշտպանությունից մինչև տնտեսություն, ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա, կրթություն, գիտություն, մշակույթ և ապակենտրոնացված համագործակցություն։ Միևնույն ժամանակ մեր համագործակցությունը հաջողությամբ ընդլայնվում է այնպիսի հեռանկարային ոլորտներում, ինչպիսիք են նորարարությունները, արհեստական բանականությունը, կենսաբազմազանության պահպանությունն ու կլիմայական օրակարգը։ Վստահ եմ, որ համատեղ ձևավորած հավակնոտ օրակարգի հետևողական իրականացումը մեր գործընկերությունը կհասցնի առավել բարձր մակարդակի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի առանցքային դերակատարությունն ու հետևողական աջակցությունը Եվրոպական միության հետ մեր երկրի գործընկերության խորացման, Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգի ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ զարգացման գործում։
Կցանկանայի վերստին ընդգծել, թե որքան բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, դիմակայնության ամրապնդմանը և ժողովրդավարական զարգացմանը։ Առանձնակի երախտագիտությամբ եմ գնահատում այս ուղղությամբ Ձեր անձնական առաջնորդությունն ու հանձնառությունը:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ազգային տոնի առիթով՝ մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական հաջողություններ, իսկ Հայաստանին ու Ֆրանսիային՝ նոր ձեռքբերումներ և մեր ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդում՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո՛ պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը։
Բարեկամաբար՝ Նիկոլ Փաշինյան»,- ասվում է ուղերձում։

Армения высоко ценит ключевую роль и последовательную поддержку Франции в деле углубления партнерства Армении с Европейским союзом: Пашинян — Макрону
14/07/2026 11:10
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника страны. В послании говорится:
«Многоуважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
Сердечно поздравляю и направляю наилучшие пожелания Вам и дружественному французскому народу по случаю Национального праздника Французской Республики.
14 июля имеет особое значение не только для Франции, но и для всех народов, разделяющих ценности свободы, равенства и братства. Этот день — лучший повод оценить богатое политическое и идеологическое наследие Франции. Заложенные в основу этого наследия принципы стали одним из столпов современного демократического мира.
С большим удовлетворением констатирую, что, основываясь именно на этих ценностях, отношения между Арменией и Францией в последние годы достигли беспрецедентного уровня, обретя новое качество и стратегическое содержание.
Сформированное между Арменией и Францией стратегическое партнерство сегодня уверенно развивается по всем ключевым направлениям — от политического диалога и обороны до экономики, инвестиций, инфраструктур, энергетики, образования, науки, культуры и децентрализованного сотрудничества. В то же время наше сотрудничество успешно расширяется в таких перспективных областях, как инновации, искусственный интеллект, сохранение биоразнообразия и климатическая повестка. Уверен, что последовательная реализация сформированной совместно амбициозной повестки выведет наше партнерство на более высокий уровень на благо двух дружественных народов.
Армения высоко ценит ключевую роль и последовательную поддержку Франции в деле углубления партнерства нашей страны с Европейским союзом, расширения повестки сотрудничества Армения — Европейский союз, а также в демократических реформах и институциональном развитии.
Хотел бы вновь подчеркнуть, как высоко мы ценим поддержку Францией и лично Вами суверенитета Армении, укрепления устойчивости и демократического развития. В этом контексте с особой благодарностью ценю Ваше личное лидерство и личную приверженность.
Вновь поздравляя Вас и дружественный французский народ по случаю Национального праздника, желаю мира, благополучия и продолжительных успехов, а Армении и Франции — новых достижений и дальнейшего укрепления нашего стратегического партнерства на благо двух народов.
Примите, пожалуйста, многоуважаемый господин президент, уверения в моем глубоком уважении.
С дружеским приветом, Никол Пашинян».