Գագիկ Ծառուկյանի ձիերի և փասիանների առգրավումը հետաձգվեց. փաստաբան
Գագիկ Ծառուկյանի ձիերի և փասիանների առգրավումը հետաձգվեց, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հովհաննես Վարդանյանը: Փաստաբանը մանրամասնեց, որ կենդանիների առգրավման որոշումը դեռ հուլիսի 10-ին է կայացվել, սակայն, տեխնիկական խնդիրներ էին առաջացել տեղափոխման հետ կապված։ «Այսօր պետք է առգրավեին, բայց մեզ համար անհասկանալի պայմաններում դեռևս դա չի արվում ու չգիտենք՝ ինչու։ Մենք այժմ բողոքարկում ենք դատավարական կարգով քննիչի կայացրած որոշումը, քանի որ դրանք համարվում են ընտանի կենդանիներ և որևէ քրեական վարույթի առարկա չեն կարող հանդիսանալ: Պետք է առգրավեին 11 ձի և 1 պոնի»,- նշեց նա:
Ավելի վաղ Ծառուկյանի տնից 3 առյուծ և 1 վագր քնեցված վիճակում տեղափոխել էին Երևանի կենդանաբանական այգի, առյուծներից մեկն անկել էր։
Հիշեցնենք, որ 2 ամսով կալանավորվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։ Հուլիսի 6-ին, մոտ 12 ժամ Քննչական կոմիտեի քննիչները խուզարկել են  Ծառուկյանի առանձնատունը և նրա հետ փոխկապակցված 70-ից ավելի այլ հասցեներ։
Ավելի ուշ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթներից մեկով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գագիկ Ծառուկյանի կազմակերպմամբ մի շարք անձինք 2022-2024 թվականների ընթացքում առերևույթ կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
Բացի այդ, ՔԿ-ն հայտնել էր Ծառուկյանին առնչվող մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակում նոր զարգացումների մասին։ Խոսքը վայրի կենդանի կամ թռչուն ապօրինի որսալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի մասին է։ Ծառուկյանին պատկանող առանձնատնից առգրավվել է տարբեր կենդանիների և թռչունների 190 հատ խրտվիլակ, ինչպես նաև 3 առյուծ և 1 վագր, որոնք ճանաչվել են որպես իրեղեն ապացույց և տեղափոխվել Կենդանաբանական այգի։ Ըստ հաղորդագրության՝ ապօրինի որսի հետևանքով շրջակա միջավայրին պատճառվել է 30 մլն ՀՀ դրամի վնաս:

Изъятие лошадей и фазанов Гагика Царукяна отложено — адвокат
Изъятие лошадей и фазанов, принадлежащих лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну, отложено. Об этом в беседе с журналистами сообщил член команды адвокатов Царукяна Ованнес Варданян.
По словам адвоката, решение об изъятии животных было принято еще 10 июля, однако при их транспортировке возникли технические проблемы.
«Сегодня животных должны были изъять, однако по непонятным для нас причинам этого до сих пор не произошло, и мы не знаем почему. Сейчас мы обжалуем постановление следователя в процессуальном порядке, поскольку речь идет о домашних животных, которые не могут являться предметом какого-либо уголовного производства. Планировалось изъять 11 лошадей и одного пони», — заявил он.
Ранее из дома Царукяна в состоянии медикаментозного сна были перевезены в Ереванский зоопарк три льва и один тигр. Один из львов впоследствии погиб.
Напомним, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян арестован сроком на два месяца. 6 июля следователи Следственного комитета около 12 часов проводили обыски в особняке Царукяна, а также более чем по 70 другим адресам, связанным с ним.
Позднее Следственный комитет сообщил, что в рамках одного из уголовных производств, расследуемых Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды, получены фактические данные о том, что по организации Гагика Царукяна ряд лиц в 2022–2024 годах предположительно совершили мошенничество в особо крупном размере и легализацию (отмывание) денежных средств в особо крупном размере.
Кроме того, СК сообщил о новых обстоятельствах по другому уголовному производству, связанному с Царукяном. Речь идет о деле по факту незаконной охоты на диких животных и птиц. Из принадлежащего Царукяну особняка были изъяты 190 чучел различных животных и птиц, а также три льва и один тигр, которые признаны вещественными доказательствами и переданы в Ереванский зоопарк. По данным следствия, в результате незаконной охоты окружающей среде был причинен ущерб в размере 30 млн драмов.