Կարապետ Գուլոյանից հողատարածք են վերցնում
«Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին հայց հարուցելու առաջարկ է ներկայացրել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող հողատարածքի՝ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ի վարձակալության մրցույթն անվավեր ճանաչելու և դրա հիման վրա առաջացած իրավական հետևանքները վերացնելու պահանջներով»,- հայտնել են դատախազությունից։
Հաղորդագրությունում նշել են նաև.
«Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ին, օրենքի խախտմամբ կազմակերպվել է «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված 2.5 հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալության մրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը:
Դատախազության կողմից ներկայացված վերոնշյալ առաջարկից հետո, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի կամահայտնության արդյունքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը լուծվել է հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրը։ Այդ նպատակով՝ Կադաստրի կոմիտե են ներկայացվել համապատասխան դիմումը և անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 10-ին ուժը կորցրած է ճանաչվել Կարապետ Գուլոյանի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը. Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանն է վերադարձվել Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող 2.5 հա մակերեսով հողատարածքը, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 12 միլիոն 870 հազար դրամ։
Դատախազության նախաձեռնած ուսումնասիրությամբ պարզվել էր նաև, որ վարձակալության պայմանագրի համաձայն՝ հողի կադաստրային արժեքի փոփոխության դեպքում վարձատուն պարտավոր էր նախապես գրավոր տեղեկացնել վարձակալին, որից հետո վարձավճարը պետք է հաշվարկվեր նոր կադաստրային արժեքի հիման վրա։ Մինչդեռ, 2021 թվականի հունվարի 1-ին՝ հողամասերի կադաստրային արժեքների աճի հիմքով վարձավճարների փոփոխության պայմաններում, վարձավճարների փոփոխության վերաբերյալ ծանուցումը վարձակալին ուղարկվել է 2024 թվականի հուլիսի 29-ին: Արդյունքում, 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2024 թվականի հուլիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածի համար չի հաշվարկվել և չի վճարվել շուրջ 2 միլիոն 432 հազար դրամ վարձավճար։ Այս կապակցությամբ, Դատախազության կողմից ներկայացվել է հանցանքի մասին հաղորդում։
Տեղեկացնենք նաև, որ նշված տարածքում այլ անձանց կողմից արձանագրվել են հողազավթման դեպքեր: Ներկայում Դատախազությունը, համագործակցելով իրավասու պետական մարմինների հետ, հողն ապօրինի զավթումից ազատելու ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում»:

У зятя Гагика Царукяна Карапета Гулояна отобрали земельный участок
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении 3 июля 2026 года направило в Министерство окружающей среды и ГНКО «Национальный парк "Севан"» предложение о подаче иска с требованием признать недействительными итоги конкурса на аренду земельного участка на побережье Севана, проведенного 12 августа 2005 года, а также устранить возникшие на его основании правовые последствия. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре.
В ведомстве отметили:
«В ходе проверки, проведенной Генеральной прокуратурой в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов, было установлено, что 12 августа 2005 года с нарушением требований закона был организован конкурс на право аренды земельного участка площадью 2,5 га, расположенного на территории ГНКО «Национальный парк "Севан"» и предназначенного для рекреационных целей. Победителем конкурса был признан бывший губернатор Котайкской области Карапет Гулоян.
После внесения прокуратурой соответствующего предложения Карапет Гулоян выразил согласие на досрочное расторжение договора аренды — до истечения срока его действия. С этой целью в Комитет кадастра были представлены соответствующее заявление и необходимые документы.
В результате 10 июля 2026 года государственная регистрация права аренды Карапета Гулояна была аннулирована. В собственность Республики Армения возвращен земельный участок площадью 2,5 га на побережье озера Севан, кадастровая стоимость которого, приближенная к рыночной, составляет 12 млн 870 тыс. драмов.
Проверкой прокуратуры также установлено, что согласно договору аренды, в случае изменения кадастровой стоимости земельного участка арендодатель был обязан заранее письменно уведомить арендатора, после чего арендная плата должна была рассчитываться исходя из новой кадастровой стоимости. Однако после повышения кадастровой стоимости земель с 1 января 2021 года уведомление об изменении арендной платы было направлено арендатору лишь 29 июля 2024 года.
В результате за период с 1 января 2021 года по 29 июля 2024 года не были начислены и уплачены арендные платежи на сумму около 2 млн 432 тыс. драмов. По данному факту Генеральная прокуратура направила сообщение о предполагаемом преступлении.
Кроме того, установлено, что на указанной территории другими лицами были зафиксированы случаи самовольного захвата земельных участков. В настоящее время прокуратура совместно с уполномоченными государственными органами принимает меры по освобождению земли от незаконного использования».