Բրյուսելում մեկնարկել է Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցով համաժողով, որին մասնակցում է նաև Դավիթ Իշխանյանի որդին
14/07/2026 16:45
Բրյուսելում մեկնարկել է «Ադրբեջանում հայ քաղաքական բանտարկյալները և ԵՄ ներգրավվածության հրամայականը» խորագրով համաժողով։
Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների և քաղաքական բանտարկյալների իրավիճակի արդիական գնահատականը։
Համակազմակերպիչներն են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Կոստաս Մավրիդեսը (S&D, Կիպրոս) և Միրիամ Լեքսմանը (EPP, Սլովակիա), իսկ կազմակերպչական աջակցությունն իրականացնում է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը (EAFJD)։
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակից հայտնում են, որ համաժողովին ներկա է նաև Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ, Բաքվում պատանդառված Դավիթ Իշխանյանի որդին։

В Брюсселе стартовала конференция по вопросу удерживаемых в Баку армянских пленных, в которой также принимает участие сын Давида Ишханяна
14/07/2026 16:54
В Брюсселе началась конференция «Армянские политические заключенные в Азербайджане и необходимость вовлеченности Европейского союза».
Цель конференции — представить актуальную оценку положения армянских заложников и политических заключенных, удерживаемых в Азербайджане.
Соорганизаторами мероприятия выступили депутаты Европейского парламента Костас Мавридес (фракция S&D, Кипр) и Мириам Лексман (фракция EPP, Словакия). Организационную поддержку оказывает Европейский офис «Ай Дата» АРФ «Дашнакцутюн» (EAFJD).
Как сообщили в Европейском офисе «Ай Дата» АРФ «Дашнакцутюн», в конференции также принимает участие сын бывшего председателя Национального собрания Арцаха, удерживаемого в качестве заложника в Баку Давида Ишханяна.