Փաստացի, միջազգային հիմնական դերակատարները պաշտպանել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը․ Աբրահամյան
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ երկար տարիներ ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների հիմքում նախկին ԼՂԻՄ-ի, Քարվաճառի և Լաչինի շրջանի՝ ՀՀ-ին հանձնումն է եղել, գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ըստ Ալիևի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի ու Ֆրանսիայի, ևս պնդել են լուծման այդ ճանապարհը:
Ի դեպ, այդ գաղափարն ու դիրքորոշումները երևում են նաև Փաշինյանի՝ նախորդ տարի հրապարակված արցախյան բանակցային գործընթացի փաթեթներից:
Փաստացի, միջազգային հիմնական դերակատարները պաշտպանել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, երկար տարիներ այդ ուղղությամբ բանակցություններ են տարվել, իսկ փաշինյանական իշխանությունը մերժել է այդ մոտեցումը և Արցախը հանձնել Ադրբեջանին», - գրել է Աբրահամյանը:

Фактически ключевые международные акторы поддерживали право Арцаха на самоопределение — Абрамян
Президент Азербайджана заявил, что на протяжении многих лет в основе переговоров по урегулированию карабахского конфликта лежал вопрос передачи Армении территории бывшей Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), а также Кельбаджарского и Лачинского районов. Об этом написал депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«По словам Алиева, сопредседатели Минской группы ОБСЕ — США, Россия и Франция — также настаивали именно на таком варианте урегулирования.
Кстати, эта концепция и соответствующие подходы прослеживаются и в пакетах документов по переговорному процессу вокруг Арцаха, опубликованных Пашиняном в прошлом году.
Фактически ключевые международные акторы поддерживали право Арцаха на самоопределение, на протяжении многих лет переговоры велись именно в этом направлении, однако власть Пашиняна отвергла этот подход и сдала Арцах Азербайджану», — написал Абрамян.