Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել
Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել, ահազանգում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
2025 թվականին հանրապետությունում գրանցվել է 32 հազար 42 ծնունդ՝ 2024 թվականի 33 հազար 593-ի և 2023 թվականի 36 հազար 590-ի դիմաց։
«Ծնելիության անկումը շարունակվում է։ Նվազում է նաև պտղաբերության ցուցանիշը, այսինքն՝ մեկ վերարտադրողական տարիքի կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների թիվը։ Կան գործոններ, օրինակ՝ ամուսնության տարիքը, որոնք պետությունը չի կարող ուղղակիորեն փոխել, սակայն, եթե պտղաբերության ցուցանիշն ավելի նվազի, դա ցանկացած երկրի համար լուրջ խնդիր կլինի»,- ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստում ասել է Թորոսյանը։
Ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է փոխել հանրային մտածողությունը և պետական աջակցության ծրագրերի միջոցով խրախուսել ծնելիության աճը։

В Армении продолжается тенденция снижения рождаемости
Показатели рождаемости в Армении продолжают снижаться. Об этом заявил министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян.
По его словам, в 2025 году в республике было зарегистрировано 32 042 рождения, тогда как в 2024 году этот показатель составлял 33 593, а в 2023 году — 36 590.
«Снижение рождаемости продолжается. Уменьшается также коэффициент фертильности, то есть среднее число детей, рождающихся у одной женщины репродуктивного возраста. Есть факторы, например возраст вступления в брак, на которые государство не может напрямую повлиять. Однако если уровень фертильности продолжит снижаться, это станет серьезной проблемой для любой страны», — заявил Торосян на заседании Общественного совета при министре труда и социальных вопросов.
По его мнению, для преодоления сложившейся ситуации необходимо изменить общественные установки и с помощью программ государственной поддержки стимулировать рост рождаемости.