Մարտի 1-ի գործով հետմահու մեղադրանք է առաջադրվել ոստիկանության նախկին պետ Հայկ Հարությունյանին
2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ, 2026 թվականի ապրիլի 18-ին, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ՀՀ ԿԱ ոստիկանության նախկին պետ Հ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Հ.-ն, 2003 թվականից մինչև 2008 թվականի մայիսի 29-ը զբաղեցնելով ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ոստիկանության պետի պաշտոնը, իրականացնելով ՀՀ ոստիկանության ընդհանուր ղեկավարումը, 2008 թվականի մարտի 1-ին անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, ՀՀ ոստիկանության այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ կազմակերպել է ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցույցը ցրելը, ցուցարարներին հրապարակից բռնության գործադրմամբ հարկադրաբար հեռացնելը, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելը, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, ինչպես նաև հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Հ.-ին առաջադրված մյուս մեղադրանքի հիմքում դրված է այն հանգամանքը, որ Հ.Հ.-ն, որպես ոստիկանության պետական կառավարման մարմնի ղեկավար, պարտավոր լինելով սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քննարկմանը ներկայացնել ոստիկանության գործունեությանն ու աշխատանքի կազմակերպմանը վերաբերող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծեր և առաջարկություններ, այդ թվում՝ «Չերյոմուխա 7» արցունքաբեր և «Զարյա» լուսաձայնային և այլ հատուկ միջոցների կիրառման կարգը, չի կատարել այդ պարտականությունը:
Հաշվի առնելով, որ Հ.Հ.-ն 2019 թվականին մահացել է, նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումը հանձնվել է օրինական ներկայացուցչին՝ վերջինիս կնոջը:
Հ.Հ.-ի կինն առարկել է, որպեսզի մեղադրյալի մահվան հիմքով Հ.Հ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցվի: Հսկող դատախազի կողմից թիվ 62202608 քրեական վարույթից անջատված թիվ 62292726 քրեական վարույթի նյութերը վերադարձվել են վարույթ իրականացնող մարմնին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեին՝ մեղադրական եզրակացությամբ նախաքննությունն ավարտելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար:

По делу о событиях 1 марта посмертно предъявлено обвинение бывшему начальнику полиции Армении Айку Арутюняну
В рамках уголовного производства, возбужденного по факту событий, произошедших в Ереване 1–2 марта 2008 года, прокурор по собственной инициативе 18 апреля 2026 года возбудил публичное уголовное преследование в отношении бывшего начальника Полиции Республики Армения Айка Арутюняна.
Ему посмертно предъявлены обвинения по части 2 статьи 309 в сочетании со статьей 38 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года (пособничество в превышении должностных полномочий должностным лицом, сопряженном с применением насилия, оружия или специальных средств), а также по части 2 статьи 315 (служебная халатность, по неосторожности повлекшая смерть человека или иные тяжкие последствия).
Следствием установлено, что Арутюнян, занимая должность начальника Полиции при Правительстве Армении с 2003 года по 29 мая 2008 года и осуществляя общее руководство деятельностью полиции, 1 марта 2008 года, превысив свои должностные полномочия, в соучастии с другими высокопоставленными сотрудниками полиции организовал разгон мирной акции протеста на площади Свободы в Ереване с применением насилия и специальных средств, принудительное вытеснение демонстрантов с площади, а затем — недопущение скоплений людей, возможных демонстраций и собраний в центральной части города. По версии следствия, этими действиями был причинен существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также законным интересам общества и государства.
В основу второго обвинения, предъявленного бывшему начальнику полиции, положено то обстоятельство, что, являясь руководителем органа государственного управления полицией и будучи обязанным представлять на рассмотрение правительства проекты нормативных правовых актов и предложения, касающиеся деятельности полиции, в том числе порядка применения слезоточивого спецсредства «Черемуха-7», светошумового устройства «Заря» и других специальных средств, он не исполнил эту обязанность.
С учетом того, что Айк Арутюнян скончался в 2019 году, постановление о возбуждении в отношении него публичного уголовного преследования было вручено его законному представителю — супруге.
Супруга Арутюняна возразила, чтобы прекратить уголовное преследование А.А. по основанию смерти обвиняемого. В связи с этим материалы уголовного производства № 62292726, выделенного из производства № 62202608, были возвращены надзирающим прокурором в Антикоррупционный комитет для принятия мер по завершению предварительного следствия с составлением обвинительного заключения.