Ավարտվել է դեպի Լարս տանող նոր թունելի կամուրջներից մեկի շինարարությունը
Վրաստանում ավարտվել է դեպի Լարս տանող նոր թունելի 5 կամուրջներից մեկի շինարարությունը։ Նախագիծը կավարտվի մինչև 2028 թվականը։ Ինչպես հաղորդում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն, այդ մասին  հայտնել է Վրաստանի ճանապարհային դեպարտամենտը։
Նշվում է, որ Քվեշեթի-Կոբի 23 կիլոմետրանոց հատվածի շինարարական նախագծի շրջանակներում կառուցվում է նոր երկգոտի ասֆալտբետոնե ճանապարհ, 5 կամուրջ և 5 թունել, 1 կամուրջ էլ վերակառուցվում է։
Նախագծի ամենակարևոր տարրերից մեկը՝ 9 կիլոմետրանոց գլխավոր թունելը և նույն երկարությամբ տարհանման թունելը, արդեն պատրաստ են։ Ներկայում աշխատանքներ են տարվում էլեկտրամեխանիկական համակարգերի մոտնաժման ուղղությամբ։
Կառուցվող 5 կամուրջներից մեկն արդեն պատրաստ է։ Բացի այդ, նախագծի շրջանակներում 166  մետրանոց կամարավոր կամուրջ է կառուցվում։ Զուգահեռ շարունակվում է Գուդաուրի տանող 5 կիլոմետրանոց ճանապարհի շինարարությունը։
Արդյունքում Քվեշեթիից Կոբի ճանապարհը 1,5 ժամվա փոխարեն կտևի մոտ 15 րոպե, իսկ Թբիլիսիից Գուդաուրի ճանապարհը՝ 2,5 ժամվա փոխարեն մոտ 1,5 ժամ:
Նախագծի իրականացումը թույլ կտա անխափան տրանսպորտային կապ ապահովել Ռուսաստանի ուղղությամբ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի նաև Հայաստանի համար ։

Построен один из пяти мостов: в Грузии показали новую дорогу к Ларсу
В Грузии завершили строительство одного из пяти мостов к новому тоннелю, ведущему к "Ларсу". Сам проект будет завершен к 2028 году. Об этом сообщает департамент автомобильных дорог Грузии.
Так, в рамках проекта строительства 23-километрового участка Квешети–Коби возводятся новая двухполосная асфальтобетонная дорога, пять мостов, пять тоннелей, а один мост реконструируется.
Один из важнейших элементов проекта — главный тоннель протяженностью 9 км и эвакуационный тоннель такой же длины — уже проложены. В настоящее время ведутся работы по монтажу электромеханических систем.
Из пяти строящихся мостов один уже завершён. Кроме того, в рамках проекта строится 166-метровый арочный мост. Параллельно продолжается строительство 5-километровой подъездной дороги к Гудаури.
После завершения проекта значительно повысится безопасность дорожного движения. В зимний период движение в направлении Коби больше не будет ограничиваться из-за лавинной опасности. В результате дорога от Квешети до Коби займет около 15 минут, а от Тбилиси до Гудаури — примерно полтора часа.
Напомним, проект включает строительство 9-километрового тоннеля под Крестовым перевалом и 23-километрового объездного участка от села Коби до села Квешети. Эта трасса должна заменить наиболее лавиноопасный участок дороги Мцхета–Степанцминда–Ларс (Гудаури–Коби).