Ատեստավորում անցած ոստիկանության ծառայողները հավելավճարներ կստանան. կառավարությունը կսահմանի չափերը
Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում չզեկուցվող հարցերով կսահմանի Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների ատեստավորման արդյունքներով հաշվարկվող հավելավճարների չափերը:
Ըստ հիմանվորման՝ գործող որոշմամբ սահմանված են ՆԳՆ ոստիկանության զորքերի ծառայողների ատեստավորման արդյունքներով հաշվարկվող հավելավճարների չափերը։ Սակայն 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ից՝ «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո, ոստիկանության զորքերը դադարել են գործել, և ստեղծվել է նոր կառույց՝ Ոստիկանության գվարդիան։
Նախագծի համաձայն՝ Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների ատեստավորման արդյունքներով հաշվարկվող հավելավճարները՝ կախված զբաղեցրած պաշտոնից, զինվորական կոչումից և ստացած գնահատականից, կկազմեն 95 հազարից մինչև 560 հազար դրամ։
Նշենք, որ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունում իրականացվում է ատեստավորման գործընթացը, որը ոչ միայն ծառայողների գիտելիքների և հմտությունների գնահատման մեխանիզմ է, այլև սոցիալական խթան՝ ուղղված աշխատավարձերի բարձրացմանն ու ծառայողական առաջխաղացմանը։

Прошедшие аттестацию сотрудники полиции будут получать надбавки: правительство установит их размеры
Правительство Армении на заседании 16 июля в числе вопросов, не подлежащих докладу, утвердит размеры надбавок, начисляемых по итогам аттестации сотрудников Полицейской гвардии.
Как отмечается в обосновании проекта, действующим решением уже установлены размеры надбавок для сотрудников Внутренних войск Полиции МВД Армении, начисляемых по результатам аттестации. Однако с 1 ноября 2025 года, после вступления в силу закона «О Полицейской гвардии», Внутренние войска полиции прекратили свое существование, а вместо них была создана новая структура — Полицейская гвардия.
Согласно проекту, размер надбавок для сотрудников Полицейской гвардии, успешно прошедших аттестацию, будет зависеть от занимаемой должности, воинского звания и полученной оценки и составит от 95 тыс. до 560 тыс. драмов.
Отметим, что в Полиции Министерства внутренних дел Армении продолжается процесс аттестации, который служит не только механизмом оценки профессиональных знаний и навыков сотрудников, но и социальной мерой стимулирования, направленной на повышение заработной платы и продвижение по службе.