Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու և երկրի եվրոպական օրակարգին աջակցելու համատեղ ջանքերի շարունակությանը. Կեստուտիս Բուդրիս
15/07/2026 16:03
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը հայտարարել է, որ անհամբեր սպասում է Հայաստանի հետ համատեղ ջանքերի շարունակությանը՝ Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերություններն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստանի եվրոպական օրակարգին աջակցելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կեստուտիս Բուդրիսն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ արձագանքելով X-ում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գրառմանը, որով վերջինս շնորհավորել էր Բուդրիսին՝ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ։
«Հարգելի բարեկամ Կեստուսիս Բուդրիս, ջերմագույն շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում վերանշանակվելու առթիվ։ Ես մեծապես արժևորում եմ մեր մտերիմ կապերը և անհամբեր սպասում եմ մեր համագործակցությանը՝ Հայաստան-Լիտվա գործընկերությունը խորացնելու, Հայաստանի եվրոպական օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ»,- գրել էր Արարատ Միրզոյանը։
Արձագանքելով Արարատ Միրզոյանի գրառմանը՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարը գրել է.
«Հարգելի Արարատ Միրզոյան, շնորհակալ եմ ջերմ մաղթանքների համար։ Ես խորապես գնահատում եմ մեր բարեկամությունը և անհամբեր սպասում եմ մեր համատեղ ջանքերը շարունակելուն՝ Լիտվա-Հայաստան հարաբերություններն ամրապնդելու և Հայաստանի եվրոպական օրակարգին աջակցելու ուղղությամբ»,- գրել է Բուդրիսը։
Հունիսի 23-ին Լիտվայի վարչապետ Ինգա Ռուգինենեն հրաժարական էր ներկայացրել կառավարող կոալիցիայում տեղի ունեցած փոփոխությունների պատճառով։ Կոալիցիայի վերակազմավորման հարցը ծագել է այն բանից հետո, երբ Լիտվայի սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը հունիսի սկզբին որոշել է դադարեցնել համագործակցությունը «Նեմանի արշալույս» կուսակցության հետ՝ մեղադրելով նրան պոպուլիստական ​​քաղաքականության համար։ Կոալիցիայի գծով նոր գործընկեր է դարձել «Դեմոկրատները հանուն Լիտվայի» կուսակցությունը: Այս փոփոխությունների շրջանակում որոշվել է «վերագործարկել կառավարությունը»:
Հունիսի 25-ին Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան երկրի խորհրդարանին առաջարկել էր երկրի վարչապետի պաշտոնում հաստատել Լիտվայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (ԼՍԴԿ) առաջնորդ Մինդաուգաս Սինկևիչուսի թեկնածությունը։ Հունիսի 30-ին Լիտվայի խորհրդարանը հավանություն էր տվել առաջարկին։

С нетерпением жду продолжения совместных усилий по укреплению отношений с Арменией и поддержке европейской повестки страны - Кестутис Будрис
15/07/2026 16:13
Министр иностранных дел Литвы Кестутис Будрис заявил, что он с нетерпением ждет продолжения совместных усилий с Арменией по укреплению отношений между Арменией и Литвой, а также по поддержке европейской повестки Армении.
Как сообщает Арменпресс, Кестутис Будрис написал об этом в своем микроблоге X, отвечая на пост в X министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с поздравлением Будриса с назначением на пост министра иностранных дел Литвы.
«Дорогой друг Кестутис Будрис, я выражаю Вам самые теплые поздравления с Вашим переназначением на пост министра иностранных дел Литвы. Я высоко ценю наши тесные связи и с нетерпением жду нашего сотрудничества в углублении армяно-литовского партнерства и продвижении европейской повестки Армении», — написал Арарат Мирзоян.
В ответ на пост Арарата Мирзояна министр иностранных дел Литвы написал:
«Уважаемый Арарат Мирзоян, спасибо за Ваши теплые пожелания. Я глубоко ценю нашу дружбу и с нетерпением жду продолжения наших совместных усилий по укреплению литовско-армянских отношений и поддержке европейской повестки Армении», — написал Будрис.
23 июня премьер-министр Литвы Инга Ругинене подала в отставку в связи с изменениями в правящей коалиции. Вопрос о реструктуризации коалиции возник после того, как в начале июня Литовская социал-демократическая партия решила прекратить сотрудничество с партией «Неманская заря», обвинив ее в популистской политике. Новым партнером по коалиции стала партия «Демократы за Литву». В рамках этих изменений было решено «перезапустить правительство».
25 июня президент Литвы Гитанас Науседа предложил парламенту страны утвердить кандидатуру Миндаугаса Синкявичюса, лидера Литовской социал-демократической партии (ЛСДП), на пост премьер-министра страны. 30 июня литовский парламент одобрил это предложение.