Մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը. գլխավոր գործընկերը դարձյալ Viva-ն է (Տեսանյութ)
15/07/2026 18:18
Երևանում 23-րդ անգամ մեկնարկել է սիրված ու նաև երկրի սահմաններից դուրս լայն ճանաչում գտած կինոփառատոնը՝ «Ոսկե ծիրանը»: Արտերկրից Երևան ժամանած հյուրերին, կինոդահլիճում բացվող կինոպատուհանից փառատոնը կներկայանա նոր, հետաքրքիր և բազմաբովանդակ շերտերով: Այս տարվա փառատոնի ուղերձն արդեն իսկ ինքնատիպ է ու կարևոր. կինոյից ակնկալել ոչ թե բացատրություն, այլ՝ բացահայտում: Դրա հիմքում աշխարհը մեկ այլ՝ զգացմունքային տեսանկյունից ճանաչելու, զգալու և վերաիմաստավորելու ցանկությունն է:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գլխավոր պաստառն այս տարի նվիրված է պոեզիային: Երևանյան ամառը խոստանում է վերածվել աշխարհընկալման ազնիվ ու խորքային բացահայտման՝ կինոյի և պոեզիայի համադրության միջոցով: Գլխավոր պաստառի հեղինակն աշխարհահռչակ նկարիչ և դիզայներ Իգոր Գուրովիչն է, որի աշխատանքները բազմիցս հայտնվել են միջազգային ուշադրության կենտրոնում և արժանացել բարձր գնահատականի։ Գուրովիչի աշխատանքը հուշում է՝ կինոն և պոեզիան պետք է դիտարկել որպես ստեղծագործական ազատության և մարդկային զգայունության տարածք։ Մեկ շաբաթ շարունակ կցուցադրվեն մրցույթային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի և այլ կինոփառատոններից:
23-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր և այլք:
Արդեն 15-րդ անգամ Հայաստանի մշակութային անցուդարձին յուրահատուկ շունչ հաղորդող, հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է: Փառատոնը մեկնարկել է Թամարա Ստեփանյանի՝ «Արտոյի երկիրը» ֆիլմով։
«Արվեստի կարևորության մասին կարելի է խոսել միայն արվեստի լեզվով: Մարդկությանը դա անհրաժեշտ է ոչ թե ուղղակի արտահայտվելու, այլ զարգացման համար: Այդ մասին մեզ հուշում են բոլոր ժամանակների մեծերը: Դանթեին և Բրոդսկուն բաժանում է վեց դար, սակայն երկուսն էլ նույն ճշմարտության տարբեր կողմերն են ներկայացրել: Դանթեն հուշում է, որ աշխարհը շարժվում է սիրո ուժով, իսկ Բրոդսկին՝ որ մարդն իր բարձրագույն կոչմանն է ձգտում պոեզիայի միջոցով: Արվեստը սիրո լեզու է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Viva-ն արդեն 15 տարի, այս կինոփառատոնի միջոցով ձգտում է կարևոր պատգամ հասցնել մարդկանց», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Պոեզիան պարզապես հանգ ու ռիթմ չէ։ Այն մարդկային փորձառության, զգացմունքների և մտքի արտահայտման լեզու է, որը հնարավորություն է տալիս տեսնել աշխարհը նոր տեսանկյունից։ Այս տարվա պաստառով կինոփառատոնը հանդիսատեսին հրավիրում է ոչ միայն դիտելու արվեստը, այլև ապրել դրա ներսում, լինել զգայուն, հետաքրքրասեր և բաց՝ աշխարհի հանդեպ, դառնալ կինոյի պոետիկ տարածության մի մասը», - ասել է փառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:
Փառատոնի ընթացքում Հայաստանում կլինեն կինոաշխարհում համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և ոլորտի մասնագետներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն հայ հանդիսատեսին՝ ստեղծելով երկխոսության, նոր գաղափարների և մշակութային փոխանակման բացառիկ հարթակ:
23-րդ «Ոսկե ծիրանի» միջազգային ժյուրիի նախագահն է Ջեսիկա Հաուզները: Ավստրիական ժամանակակից կինոյի առաջատար դեմքերից համարվող Հաուզների ֆիլմերի պրեմիերաները կայացել են Կաննում և Վենետիկում: Դրանք մեծ ճանաչում են գտել ժանրային կինոյում նորարարական մոտեցման համար: Տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրին գլխավորում է Մահմուդ Քալարին, ով իրանական կինոյի խորհրդանիշ ռեժիսորներ Աբաս Քիառոստամիի, Ջաֆար Փանահիի և Մոհսեն  Մախմալբաֆի ֆիլմերը նկարահանած հայտնի օպերատորն է։
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարարվի Գոդֆրի Ռեջոյի «Ժուկով-Ժամանակին»  ֆիլմով։ Իսկ մինչև այդ, առջևում սպասվում են հետաքրքիր դիտումներ, մշակութային եռուզեռ, միջազգային ժյուրիի հագեցած աշխատանք և հանդիսատեսի բուռն քննարկումներ:
Փառատոնի գլխավոր հովանավոր՝ Երևանի քաղաքապետարան։ Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

В Ереване стартовал 23-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Главным партнером престижного кинофестиваля снова стала компания Viva
15/07/2026 18:32
Любимый и широко известный за пределами страны кинофестиваль «Золотой абрикос» открылся в Ереване в 23-й раз. Для гостей, прибывающих в Ереван из-за рубежа, фестиваль будет представлен в новых, интересных и многогранных ракурсах через «окно», каким становится экран в кинозале. Послание предстоящего фестиваля уникально и важно: ожидайте от кино не объяснения, а откровения. В его основе лежит желание открыть, почувствовать и переосмыслить мир с другой, эмоциональной точки зрения.
Главный постер кинофестиваля «Золотой абрикос» в этом году посвящен поэзии. Еще одно лето в Ереване обещает превратиться в глубокое и честное откровение через сочетание кино и поэзии. Автором главного постера является всемирно известный художник и дизайнер Игорь Гурович, чьи работы неоднократно оказывались в центре международного внимания и получали признание. Работа Гуровича напоминает нам, что кино и поэзия должны рассматриваться как пространство творческой свободы и человеческой чуткости. В течение недели будут показаны конкурсные фильмы из разных стран мира, в том числе работы с самых престижных — Каннского, Берлинского и других кинофестивалей.
В официальном открытии 23-го «Золотого абрикоса» приняли участие представители различных ведомств, руководители партнерских организаций, деятели культуры, президент-основатель фестиваля Арутюн Хачатрян, директор и художественный руководитель фестиваля Карен Аветисян, почетные гости из-за рубежа и др.
Уже в 15-й раз главным партнером престижного кинофестиваля, придающего уникальный колорит культурной жизни Армении, является компания Viva. Фестиваль открылся фильмом Тамары Степанян «Страна Арто».
«О важности искусства можно говорить только на языке искусства. Человечество нуждается в нем не только для самовыражения, но и для развития. Великие люди всех времен напоминают нам об этом. Данте и Бродский разделены шестью веками: оба они говорили нам о разных сторонах одной истины. Данте утверждал, что мир движется силой любви, а Бродский — что человек стремится к своему высшему призванию через поэзию. Искусство — это язык любви. Рад отметить, что Viva на протяжении 15 лет стремится донести до людей столь важное послание посредством этого кинофестиваля», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Поэзия — это не просто рифма и ритм. Это язык выражения человеческого опыта, чувств и мыслей, который позволяет нам увидеть мир с нового ракурса. В этом году постер фестиваля приглашает зрителей не только смотреть искусство, но и жить в нем, быть чуткими, любопытными и открытыми миру, стать частью поэтического пространства кино», — сказал директор и художественный руководитель фестиваля Карен Аветисян.
В дни проведения фестиваля в Армении будут находиться всемирно известные писатели, режиссеры, актеры и специалисты сферы кино, которые представят свой опыт и искусство армянской аудитории, создав эксклюзивную платформу для диалога, новых идей и культурного обмена.
Председателем международного жюри 23-го фестиваля «Золотой абрикос» является Джессика Хаузнер. Фильмы Хаузнер, считающейся одной из ведущих фигур современного австрийского кинематографа, премьеры которых состоялись в Каннах и Венеции, получили широкое признание за новаторский подход к жанровому кино. Региональное конкурсное жюри возглавляет Махмуд Калари, известный кинооператор, работавший над фильмами таких икон иранского кино, как режиссеры Аббас Киаростами, Джафар Панахи и Мохсен Махмальбаф.
Фестиваль завершится показом фильма «Однажды во времени» Годфри Реджио. До этого зрителя ждут интересные показы, культурные мероприятия, напряженная работа международного жюри и оживленные дискуссии.
Главным спонсором фестиваля является Муниципалитет Еревана. Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.