Դատախազը «Արարատցեմենտի» դեմ հաղորդում է ներկայացրել քննչական մարմնին
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրելով «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունահանման գործընթացը, հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
«Մասնավորապես.
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը 2008 թվականից սկսած՝ տրավերտինի և կավի արդյունահանման նպատակով Լիազոր մարմնից ստացել է ընդերքօգտագործման թույլտվություն, որի կոորդինատներում ընդգրկվել են Արարատի մարզի համայնքներում գտնվող տարբեր նպատակային նշանակության հողամասեր:
Այնուհետև Ընկերությունը, տարեկան վարձավճարները և գույքահարկի գծով պարտավորությունները չկատարելու նպատակով, խախտելով ՀՀ օրենսդրության պահանջները, իրականացրել է ապօրինի ընդերքօգտագործում:
Դատախազը, հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի հուլիսի 16-ին հաղորդում է ներկայացրել իրավասու քննչական մարմին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Прокурор направил в следственный орган сообщение о предполагаемом преступлении в отношении компании «Араратцемент»
16/07/2026 14:57
Прокуратура Армении в рамках своих полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила процесс недропользования, осуществляемый ЗАО «Араратцемент», и выявила ряд нарушений.
В сообщении ведомства говорится:
«В частности, с 2008 года ЗАО «Араратцемент» получило от уполномоченного органа разрешение на недропользование с целью добычи травертина и глины. В границы предоставленного участка были включены земельные участки различного целевого назначения, расположенные в общинах Араратской области.
Впоследствии компания, с целью уклонения от исполнения обязательств по уплате ежегодных платежей за пользование недрами и налога на имущество, в нарушение требований законодательства Республики Армения осуществляла незаконное недропользование.
Обнаружив признаки предполагаемого преступления, прокурор 16 июля 2026 года направил соответствующее сообщение в компетентный следственный орган», — говорится в сообщении.