Օրենքի և իրավունքի մասին խոսելն ուղղակի ավելորդ է, Հայաստանում առկա է իրավական անվտանգության լրջագույն խնդիր. Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբան
Հայաստանի Հանրապետությունում առկա է իրավական անվտանգության լրջագույն խնդիր, այս մասին հայտարարել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական թիմի անդամ Երեմ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական իշխանությունը ամեն անգամ հրապարակային հայտարարում է որևէ անձի նկատմամբ սկսվելիք քրեական և այլ գործընթացների վերաբերյալ, որից հետո ամբողջ իրավապահ համակարգը, քննչական մարմիններ, դատախազություն, դատարաններ սկսում են այդ քաղաքական հրահանգի իրականացումը։
«Այս դեպքում քաղաքական հրահանգը տրված է Գագիկ Ծառուկյանի մասով, հստակ հայտարարվել է քրեական գործընթացների, նրան կալանավորելու, քրեակատարողական հիմնարկում պահելու, նրա սեփականությունը խլելո՛ւ, այդ թվում՝ «Արարատցեմենտը» պետականացնելու վերաբերյալ, կառավարիչ նշանակելու վերաբերյալ, որը որ ամենօրյա ռեժիմով ամբողջ իրավապահ համակարգը հստակորեն կատարում է։
Ընդ որում, դրանում ներգրավված են նույնիսկ իբր անկախ համարվող դատարանները։
Հետո, իրար հերթ չտալով, հայտարարում են, թե իբրև դրանք զուտ իրավական գործընթացներ են։ Սակայն չի կարող այնպես լինել, որ այդ ամեն ինչը համընկնի, այսինքն՝ եթե այդ գործընթացները պետք է տեղի ունենային, պետք է տեղի ունենային անկախ քաղաքական իշխանության հրահանգներից, հրապարակային հայտարարություններից։
Իսկ առկա իրավիճակը հստակ ցույց է տալիս, որ իրավապահ համակարգը գործում է բացառապես քաղաքական նպատակներով՝ քաղաքական իշխանության ցանկությունները իրագործելու համար և նրանց քաղաքական ռեյտինգը բարձր պահելու համար։
Հայտարարվեց, որ ընտրություններից հետո Գագիկ Ծառուկյանին թույլ չեն տալու, որ լքի երկիրը, թույլ չտվեցին՝ դատախազությունն ակնհայտ ապօրինի մեղադրանք ներկայացրեց և բացակայելու արգելք կիրառվեց։ Հետո այդ մեղադրանքը հենց իրենք հաստատեցին, որ ակնհայտ ապօրինի էր։
Հայտարարվեց, որ Գագիկ Ծառուկյանը ընտրություններից հետո պետք է բանտում հայտնվի՝ անմիջապես նրան ձերբակալեցին, կալանավորեցին, և ներկայումս նա քրեակատարողական հիմնարկում է։
Հայտարարվեց, որ «Արարատցեմենտը» պետք է պետականացվի և կառավարիչ պետք է նշանակվի՝ այսօր արդեն հրապարակում եղավ, որ դատախազության միջնորդությամբ հակակոռուպցիոն դատարանը նման որոշում է կայացրել։ Որոշման մասին ընդհանրապես չի էլ տեղեկացվել Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական թիմը, այդ գործընթացների մասին որևէ տեղեկություն չի հայտնվել, ներկայումս էլ որոշումը չի տրամադրվել։
Այս ամենն ուղիղ վկայությունն է այն բանի, որ նախքան քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչների հայտարարությունները՝ նման գործընթացներ անելու կարիք չկար, հայտարարություններից հետո հանկարծ ամբողջ իրավապահ համակարգը արթնանում է և պարզվում է, որ զուտ իրավական առումով նման գործընթացներ պետք է կատարվեին։

«Говорить о законе и праве просто излишне: в Армении существует серьезнейшая проблема с правовой безопасностью» — адвокат Гагика Царукяна
16/07/2026 16:53
В Армении существует серьезнейшая проблема с обеспечением правовой безопасности. Об этом заявил член команды адвокатов лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна Ерем Саргсян.
По его словам, политическая власть каждый раз публично объявляет о предстоящих уголовных и иных процессах в отношении того или иного лица, после чего вся правоохранительная система — следственные органы, прокуратура и суды — приступает к исполнению этих политических указаний.
«В данном случае политическое указание дано в отношении Гагика Царукяна. Публично было заявлено о возбуждении уголовных процессов, его аресте, содержании в уголовно-исполнительном учреждении, изъятии его собственности, в том числе о национализации компании «Араратцемент», а также о назначении внешнего управляющего. И сегодня вся правоохранительная система ежедневно последовательно реализует эти решения.
При этом в этот процесс вовлечены даже суды, которые формально считаются независимыми.
После этого, перебивая друг друга, представители власти заявляют, что речь якобы идет исключительно о правовых процедурах. Однако невозможно считать совпадением то, что все эти процессы начинаются именно после публичных заявлений политического руководства. Если бы они действительно были обусловлены исключительно требованиями закона, они должны были бы происходить независимо от политических заявлений и указаний.
Сложившаяся ситуация ясно свидетельствует о том, что правоохранительная система действует исключительно в политических целях — для реализации воли политической власти и поддержания ее политического рейтинга.
Было заявлено, что после выборов Гагику Царукяну не позволят покинуть страну. Так и произошло: прокуратура предъявила ему, очевидно, незаконное обвинение и добилась применения запрета на выезд. Позже сами представители власти фактически признали, что это обвинение было явно незаконным.
Затем было заявлено, что после выборов Гагик Царукян должен оказаться в тюрьме. Вскоре после этого его задержали, арестовали, и сейчас он находится в уголовно-исполнительном учреждении.
Далее было объявлено, что «Араратцемент» должен быть национализирован и на предприятии должен быть назначен внешний управляющий. Сегодня уже появилась информация о том, что по ходатайству прокуратуры Антикоррупционный суд принял соответствующее решение. При этом адвокатская группа Гагика Царукяна вообще не была уведомлена о вынесенном судебном акте, не получала информации о ходе этих процессов и до настоящего времени не получила текст решения.
Все это является прямым подтверждением того, что до публичных заявлений представителей политической власти необходимости в подобных процессах не существовало. Однако сразу после этих заявлений вся правоохранительная система внезапно приходит в действие, и выясняется, что с юридической точки зрения такие меры, оказывается, были необходимы.