Viva-ն արժանացել է Ookla® Speedtest մրցանակին՝ որպես Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց տրամադրած ընկերություն (Տեսանյութ)
16/07/2026 12:02
Viva-ն Speedtest Intelligence®-ի՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալների հիման վրա կապի ոլորտի խելացի լուծումների համաշխարհային առաջատար Ookla®-ի կողմից ճանաչվել է Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանցը։
Ookla-ի հրապարակած Speedtest Awards™ մրցանակաբաշխության պաշտոնական արդյունքների համաձայն՝ Viva-ն Հայաստանի բջջային կապի օպերատորների շարքում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ Speed Score™-ի 64,59 ցուցանիշով․ ներբեռնման միջին արագությունը կազմել է 101,44 Մբիթ/վ, իսկ վերբեռնման միջին արագությունը՝ 21,99 Մբիթ/վ։ Արդյունքները հրապարակված են Ookla-ի կայքում։
Մրցանակը հիմնված է Speedtest Intelligence® հարթակի տվյալների վրա, որոնք ձևավորվել են ըստ մրցանակաբաշխության ժամանակահատվածում Հայաստանի տարածքում օգտատերերի նախաձեռնությամբ իրականացված` բջջային ցանցի ավելի քան 147 648 թեստերի արդյունքների։ Ookla-ի Speedtest® ծառայությունը վերլուծում է Speedtest.net կայքի և Speedtest բջջային հավելվածների միջոցով իրականացվող միլիոնավոր օգտատերերի նախաձեռնած թեստերը՝ ամբողջ աշխարհում ինտերնետ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների և բջջային ցանցերի աշխատանքը գնահատելու նպատակով։
«Viva-ին 2026 թվականի առաջին կիսամյակի համար Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց ճանաչելու և Speedtest մրցանակը շնորհելու միջոցով ընդգծվում է ընկերության անսասան հանձնառությունը՝ ապահովելու ամենաբարձր մակարդակի բջջային կապի ծառայություններ», - նշել է Ookla-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։ - «Այս ճանաչումը հիմնված է Speedtest-ի միջոցով օգտատերերի նախաձեռնած թեստերի համապարփակ վերլուծության վրա և արտացոլում է ցանցի իրական աշխատանքային ցուցանիշները։ Viva-ն ցուցաբերել է պատրաստակամություն ներդրումներ կատարելու իր ցանցի զարգացման մեջ և կենտրոնանալու գործառնական գերազանցության վրա, ինչը վճռորոշ նշանակություն ունի օգտատերերի փորձառության բարելավման և Հայաստանում թվային առաջընթացի խթանման համար»։
«Այս ճանաչումը մեր երկարամյա հանձնառության արտացոլումն է՝ զարգացնելու այնպիսի ցանց, որը մեր բաժանորդներին կապահովի հնարավոր լավագույն փորձառությամբ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Մենք շարունակում ենք ներդրումներ կատարել հաջորդ սերնդի բջջային տեխնոլոգիաներում, ընդլայնել ծածկույթը և մեծացնել ցանցի թողունակությունը, որպեսզի անհատները, բիզնեսները և պետական կառույցները, գտնվելու վայրից անկախ` օգտվեն հուսալի և բարձր արագությամբ կապից։ Այս ճանաչումը մեր թիմի նվիրված աշխատանքի գնահատականն է և վերահաստատում է մեր հանձնառությունը՝ ապահովելու հուսալի և բարձրորակ ցանց, որը նպաստում է Հայաստանի թվային ապագայի զարգացմանը։ Հայաստանում միակ 5G+ ցանցի գործարկումը նոր կարևոր հանգրվան է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին և ամուր հիմք է ստեղծում Հայաստանի թվային տնտեսության հետագա զարգացման համար»։
Viva-ն շարունակաբար եղել է Հայաստանում բջջային կապի նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման առաջամարտիկ։ Ընկերությունն առաջինն է Հայաստանում գործարկել կոմերցիոն 3G/UMTS/HSPA ցանցը 2009 թվականի ապրիլի 17-ին, 4G/LTE ցանցը՝ 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, 5G ցանցը՝ 2023 թվականի ապրիլի 6-ին, և 5G+ ցանցը՝ 2026 թվականի հուլիսի 14-ին՝ էլ ավելի ամրապնդելով իր առաջատար դիրքը հաջորդ սերնդի բջջային կապի տեխնոլոգիաների ոլորտում։
OOKLA®-Ի ՄԱՍԻՆ
Ookla-ն, որը Accenture-ի ընկերությունն է, կապի ոլորտի խելացի լուծումների համաշխարհային առաջատար է։ Այն միավորում է Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® և RootMetrics® հարթակների փորձը՝ տրամադրելով ցանցերի և կապի վերաբերյալ աննախադեպ խորությամբ վերլուծություններ։ Բազմաթիվ աղբյուրներից ստացված տվյալները ոլորտում առաջատար փորձագիտական կարողությունների հետ համադրելով՝ ընկերությունը ցանցի աշխատանքի ցուցանիշները վերածում է ռազմավարական նշանակության և գործնականում կիրառելի վերլուծությունների։
Ookla-ի լուծումները ծառայություններ մատուցող ընկերություններին, բիզնեսներին և պետական կառույցներին տրամադրում են այն կարևոր տվյալներն ու վերլուծությունները, որոնք անհրաժեշտ են ցանցերի արդյունավետության բարձրացման, թվային ծառայություններից օգտվելու փորձառության բարելավման և թվային անհավասարության կրճատման համար։ Միևնույն ժամանակ ընկերությունն արտացոլում և կարևորում է այն անհատների և կազմակերպությունների իրական փորձառությունը, որոնք իրենց աշխատանքի, ուսուցման և հաղորդակցության համար ապավինում են կապի ծառայություններին։ Կապի որակի ստուգումից և վերլուծությունից մինչև ոլորտում նորարարությունների խթանում՝ Ookla-ն օգնում է աշխարհին կապի մեջ մնալ։
Viva-ի մասին
Viva-ն («Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ) բջջային ու ֆիքսված կապ, հեռուստատեսություն, ամպային ծառայություններ, բազմազան հավելվածներ ու նորարարական ՏՏ լուծումներ առաջարկող թվային էկոհամակարգ է։ Գործունեության հիմք ընդունելով իր հաճախորդների շահերին լավագույնս ծառայելը՝ մեկնարկի օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Viva-ն կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: 2026 թվականի առաջին եռամսյակի դրությամբ Viva-ն ունի ավելի քան 2,3 միլիոն բաժանորդ: Խոշոր հարկատուների ցանկի հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների շարքում Viva-ն զբաղեցնում է ամենաբարձր հորիզոնականը: Ընկերությունն իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտ) և ISO/IEC 27001:2013 (Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգ) ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.viva.am։

Viva Receives Ookla® Speedtest Award for the Fastest Mobile Network in Armenia
Viva has been recognized by Ookla®, the global leader in connectivity intelligence, as the Fastest Mobile Network in Armenia based on Speedtest Intelligence® data for Q1 2026.
According to the official Speedtest Awards™ results published by Ookla, Viva ranked first among mobile operators in Armenia with a Speed Score™ of 64.59, achieving median download speeds of 101.44 Mbps and median upload speeds of 21.99 Mbps. The results are available on Ookla website.
The award is based on Speedtest Intelligence® data derived from more than 147,648 consumer-initiated mobile network tests conducted across Armenia during the award period. Speedtest® by Ookla® analyzes millions of consumer-initiated tests collected through Speedtest.net and its mobile applications to evaluate the performance of internet service providers and mobile networks worldwide.
"Presenting Viva with the Speedtest Award for Fastest Mobile Network in Armenia during 1H 2026 underscores their unwavering commitment to providing top-tier mobile services,” said Stephen Bye, President and CEO of Ookla. “This recognition is based on comprehensive analysis of consumer-initiated tests taken with Speedtest, reflecting real-world performance. Viva has demonstrated a willingness to invest in their network and focus on operational excellence, which are crucial for enhancing user experience and driving digital progress in Armenia.”
"This recognition reflects our long-term commitment to developing a network that delivers the best possible experience for our customers," said Armen Avetisian, General Director of Viva. "We continue to invest in next-generation mobile technologies, expand coverage and increase network capacity to ensure that individuals, businesses and public institutions benefit from reliable, high-speed connectivity wherever they are. This recognition is a testament to our team's dedication and reinforces our commitment to delivering reliable, high-quality network that supports Armenia's digital future. The launch of Armenia's only 5G+ network marks a new milestone in the development of Armenia's digital infrastructure and creates a strong foundation for the country's digital economy."
Viva has consistently pioneered the introduction of mobile technologies in Armenia. The company was the first to launch commercial 3G/UMTS/HSPA network on 17 April 2009, 4G/LTE network on 22 December 2010, 5G on 6 April 2023, and 5G+ on 2 July 2026, further strengthening its leadership in next-generation mobile communications.
ABOUT OOKLA®
Ookla, an Accenture company, is a global leader in connectivity intelligence that brings together the trusted expertise of Speedtest®, Downdetector®, Ekahau®, and RootMetrics® to deliver unmatched network and connectivity insights. By combining multi-source data with industry-leading expertise, we transform network performance metrics into strategic, actionable insights.
Our solutions empower service providers, enterprises, and governments with the critical data and insights needed to optimize networks, enhance digital experiences, and help close the digital divide. At the same time, we amplify the real-world experiences of individuals and businesses that rely on connectivity to work, learn, and communicate. From measuring and analyzing connectivity to driving industry innovation, Ookla helps the world stay connected.
About Viva
Viva (Viva Armenia CJSC) is digital ecosystem offering mobile and fixed communications, television, cloud services, various applications and innovative IT solutions. Committed to best serving its customers’ interests, Viva has rapidly built a nationwide network and a large subscriber base since its establishment on July 1, 2005. As of Q1, 2026, Viva has more than 2.3 million subscribers. The Company continues to lead the telecom sector in terms of tax and duty payments to the state budget. Viva operates in compliance with ISO 26000 (International Standard for Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System) standards. For more information, visit www.viva.am