Viva-ն արժանացել է Ookla® Speedtest մրցանակին՝ որպես Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց տրամադրած ընկերություն (Տեսանյութ)
16/07/2026 12:02
Viva-ն Speedtest Intelligence®-ի՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալների հիման վրա կապի ոլորտի խելացի լուծումների համաշխարհային առաջատար Ookla®-ի կողմից ճանաչվել է Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանցը։
Ookla-ի հրապարակած Speedtest Awards™ մրցանակաբաշխության պաշտոնական արդյունքների համաձայն՝ Viva-ն Հայաստանի բջջային կապի օպերատորների շարքում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ Speed Score™-ի 64,59 ցուցանիշով․ ներբեռնման միջին արագությունը կազմել է 101,44 Մբիթ/վ, իսկ վերբեռնման միջին արագությունը՝ 21,99 Մբիթ/վ։ Արդյունքները հրապարակված են Ookla-ի կայքում։
Մրցանակը հիմնված է Speedtest Intelligence® հարթակի տվյալների վրա, որոնք ձևավորվել են ըստ մրցանակաբաշխության ժամանակահատվածում Հայաստանի տարածքում օգտատերերի նախաձեռնությամբ իրականացված` բջջային ցանցի ավելի քան 147 648 թեստերի արդյունքների։ Ookla-ի Speedtest® ծառայությունը վերլուծում է Speedtest.net կայքի և Speedtest բջջային հավելվածների միջոցով իրականացվող միլիոնավոր օգտատերերի նախաձեռնած թեստերը՝ ամբողջ աշխարհում ինտերնետ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների և բջջային ցանցերի աշխատանքը գնահատելու նպատակով։
«Viva-ին 2026 թվականի առաջին կիսամյակի համար Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց ճանաչելու և Speedtest մրցանակը շնորհելու միջոցով ընդգծվում է ընկերության անսասան հանձնառությունը՝ ապահովելու ամենաբարձր մակարդակի բջջային կապի ծառայություններ», - նշել է Ookla-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։ - «Այս ճանաչումը հիմնված է Speedtest-ի միջոցով օգտատերերի նախաձեռնած թեստերի համապարփակ վերլուծության վրա և արտացոլում է ցանցի իրական աշխատանքային ցուցանիշները։ Viva-ն ցուցաբերել է պատրաստակամություն ներդրումներ կատարելու իր ցանցի զարգացման մեջ և կենտրոնանալու գործառնական գերազանցության վրա, ինչը վճռորոշ նշանակություն ունի օգտատերերի փորձառության բարելավման և Հայաստանում թվային առաջընթացի խթանման համար»։
«Այս ճանաչումը մեր երկարամյա հանձնառության արտացոլումն է՝ զարգացնելու այնպիսի ցանց, որը մեր բաժանորդներին կապահովի հնարավոր լավագույն փորձառությամբ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Մենք շարունակում ենք ներդրումներ կատարել հաջորդ սերնդի բջջային տեխնոլոգիաներում, ընդլայնել ծածկույթը և մեծացնել ցանցի թողունակությունը, որպեսզի անհատները, բիզնեսները և պետական կառույցները, գտնվելու վայրից անկախ` օգտվեն հուսալի և բարձր արագությամբ կապից։ Այս ճանաչումը մեր թիմի նվիրված աշխատանքի գնահատականն է և վերահաստատում է մեր հանձնառությունը՝ ապահովելու հուսալի և բարձրորակ ցանց, որը նպաստում է Հայաստանի թվային ապագայի զարգացմանը։ Հայաստանում միակ 5G+ ցանցի գործարկումը նոր կարևոր հանգրվան է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին և ամուր հիմք է ստեղծում Հայաստանի թվային տնտեսության հետագա զարգացման համար»։
Viva-ն շարունակաբար եղել է Հայաստանում բջջային կապի նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման առաջամարտիկ։ Ընկերությունն առաջինն է Հայաստանում գործարկել կոմերցիոն 3G/UMTS/HSPA ցանցը 2009 թվականի ապրիլի 17-ին, 4G/LTE ցանցը՝ 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, 5G ցանցը՝ 2023 թվականի ապրիլի 6-ին, և 5G+ ցանցը՝ 2026 թվականի հուլիսի 14-ին՝ էլ ավելի ամրապնդելով իր առաջատար դիրքը հաջորդ սերնդի բջջային կապի տեխնոլոգիաների ոլորտում։
OOKLA®-Ի ՄԱՍԻՆ
Ookla-ն, որը Accenture-ի ընկերությունն է, կապի ոլորտի խելացի լուծումների համաշխարհային առաջատար է։ Այն միավորում է Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® և RootMetrics® հարթակների փորձը՝ տրամադրելով ցանցերի և կապի վերաբերյալ աննախադեպ խորությամբ վերլուծություններ։ Բազմաթիվ աղբյուրներից ստացված տվյալները ոլորտում առաջատար փորձագիտական կարողությունների հետ համադրելով՝ ընկերությունը ցանցի աշխատանքի ցուցանիշները վերածում է ռազմավարական նշանակության և գործնականում կիրառելի վերլուծությունների։
Ookla-ի լուծումները ծառայություններ մատուցող ընկերություններին, բիզնեսներին և պետական կառույցներին տրամադրում են այն կարևոր տվյալներն ու վերլուծությունները, որոնք անհրաժեշտ են ցանցերի արդյունավետության բարձրացման, թվային ծառայություններից օգտվելու փորձառության բարելավման և թվային անհավասարության կրճատման համար։ Միևնույն ժամանակ ընկերությունն արտացոլում և կարևորում է այն անհատների և կազմակերպությունների իրական փորձառությունը, որոնք իրենց աշխատանքի, ուսուցման և հաղորդակցության համար ապավինում են կապի ծառայություններին։ Կապի որակի ստուգումից և վերլուծությունից մինչև ոլորտում նորարարությունների խթանում՝ Ookla-ն օգնում է աշխարհին կապի մեջ մնալ։
Viva-ի մասին
Viva-ն («Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ) բջջային ու ֆիքսված կապ, հեռուստատեսություն, ամպային ծառայություններ, բազմազան հավելվածներ ու նորարարական ՏՏ լուծումներ առաջարկող թվային էկոհամակարգ է։ Գործունեության հիմք ընդունելով իր հաճախորդների շահերին լավագույնս ծառայելը՝ մեկնարկի օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Viva-ն կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: 2026 թվականի առաջին եռամսյակի դրությամբ Viva-ն ունի ավելի քան 2,3 միլիոն բաժանորդ: Խոշոր հարկատուների ցանկի հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների շարքում Viva-ն զբաղեցնում է ամենաբարձր հորիզոնականը: Ընկերությունն իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտ) և ISO/IEC 27001:2013 (Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգ) ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.viva.am։

Viva получила награду Ookla® Speedtest за самую быструю мобильную сеть в Армении
Компания Viva была признана Ookla®, мировым лидером в области анализа скорости подключения, самой быстрой мобильной сетью в Армении на основе данных Speedtest Intelligence® за первое полугодие 2026 года.
Согласно официальным результатам Speedtest Awards™, опубликованным Ookla, Viva заняла первое место среди мобильных операторов в Армении с показателем Speed ​​Score™ 64,59, достигнув средней скорости загрузки 101,44 Мбит/с и средней скорости выгрузки 21,99 Мбит/с. Результаты доступны на веб-сайте Ookla.
Награда основана на данных Speedtest Intelligence®, полученных в результате более чем 147 648 тестов мобильных сетей, инициированных потребителями и проведенных по всей Армении в течение периода действия награды. Speedtest® от Ookla® анализирует миллионы тестов, инициированных пользователями и собранных через Speedtest.net и его мобильные приложения, для оценки производительности интернет-провайдеров и мобильных сетей по всему миру.
«Награждение Viva премией Speedtest за самую быструю мобильную сеть в Армении в первой половине 2026 года подчеркивает непоколебимую приверженность компании предоставлению высококачественных мобильных услуг», — сказал Стивен Бай, президент и генеральный директор Ookla. «Это признание основано на всестороннем анализе тестов, инициированных пользователями с помощью Speedtest, отражающем реальную производительность. Viva продемонстрировала готовность инвестировать в свою сеть и сосредоточиться на операционном совершенстве, что имеет решающее значение для улучшения пользовательского опыта и стимулирования цифрового прогресса в Армении».
«Это признание отражает нашу долгосрочную приверженность развитию сети, обеспечивающей наилучшее качество обслуживания для наших клиентов», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян. «Мы продолжаем инвестировать в мобильные технологии следующего поколения, расширять зону покрытия и увеличивать пропускную способность сети, чтобы обеспечить частным лицам, предприятиям и государственным учреждениям надежное высокоскоростное подключение, где бы они ни находились. Это признание является свидетельством преданности нашей команды и подтверждает наше стремление предоставлять надежную и высококачественную сеть, поддерживающую цифровое будущее Армении. Запуск единственной в Армении сети 5G+ знаменует собой новую веху в развитии цифровой инфраструктуры Армении и создает прочную основу для цифровой экономики страны».
Компания Viva последовательно является пионером во внедрении мобильных технологий в Армении. Компания первой запустила в коммерческую эксплуатацию сеть 3G/UMTS/HSPA 17 апреля 2009 года, 4G/LTE − 22 декабря 2010 года, 5G − 6 апреля 2023 года и 5G+ − 14 июля 2026 года, еще больше укрепив свое лидерство в сфере мобильной связи следующего поколения.
О КОМПАНИИ OOKLA®
Ookla, принадлежащая Accenture, является мировым лидером в области аналитики подключения, объединяя проверенный опыт Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® и RootMetrics® для предоставления непревзойденных данных о сетях и подключении. Сочетая данные из различных источников с передовым опытом в отрасли, мы преобразуем показатели производительности сети в стратегические, действенные аналитические данные.
Наши решения предоставляют поставщикам услуг, предприятиям и государственным структурам критически важные данные и аналитические выводы, необходимые для оптимизации сетей, улучшения цифрового опыта и преодоления цифрового разрыва. В то же время мы усиливаем реальный опыт отдельных лиц и предприятий, которые полагаются на подключение для работы, обучения и общения. От измерения и анализа подключения до стимулирования отраслевых инноваций, Ookla помогает миру оставаться на связи.
О КОМПАНИИ VIVA
Viva (Viva Armenia CJSC) — цифровая экосистема, предлагающая мобильную и фиксированную связь, телевидение, облачные сервисы, различные приложения и инновационные ИТ-решения. Стремясь наилучшим образом удовлетворять интересы своих клиентов, компания Viva с момента своего основания 1 июля 2005 года быстро создала общенациональную сеть и большую абонентскую базу. По состоянию на начало 2026 года у Viva — 2,3 миллиона абонентов. Компания продолжает лидировать в телекоммуникационном секторе по уплате налогов и пошлин в государственный бюджет. Viva работает в соответствии со стандартами ISO 26000 (Международный стандарт социальной ответственности) и ISO/IEC 27001:2013 (Система управления информационной безопасностью). Для получения более подробной информации посетите сайт www.viva.am