Հիշողությունը կորցրած ժողովուրդը չի կարող ապագա ունենալ
Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն անդրադարձել է Երևանի Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատարի կողմից կատարված պարսավելի արարքին. վերջինը ցուցահանդես-մրցույթում «Մենք ենք մեր սարերը»՝ Արցախի խորհրդանիշ «Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի նկարը հեռացրել էր տաղավարից՝ դրա առկայությունը որակելով «հակապետական քայլ»։
«Անկախ նրանից, թե Երևանի երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպը եղել է մեկ պաշտոնյայի անձնական որոշման հետևանք, թե ոչ, այն բացահայտում է շատ ավելի խորքային խնդիր։
Երբ «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը՝ Արցախի ամենահայտնի խորհրդանիշներից մեկը, կարող է ընկալվել որպես «հակապետական», դա արդեն ոչ թե մեկ նկարի, այլ մեր հավաքական հիշողության նկատմամբ ձևավորված վտանգավոր վերաբերմունքի մասին է։
Մշակութային ինքնությունը քաղաքական իրավիճակից կախված արժեք չէ։ Այն ժողովրդի պատմական հիշողությունն է, մշակույթը, խորհրդանիշներն ու ինքնաճանաչումը։ Եթե ոմանք վախենում են Արցախի անունից, խորհրդանիշներից կամ մշակութային ժառանգությունից, ապա հրաժարվում են մեր պատմական հիշողությունից։
Եթե Ադրբեջանը ոչնչացնում է Արցախի մշակութային ժառանգության նյութական մասը, ապա Հայաստանում չպետք է վտանգվի դրա ոչ նյութական բաղադրիչը՝ հիշողությունը, անվանումները, խորհրդանիշներն ու մշակութային ինքնությունը։
Սա քաղաքական հայացքների մասին չէ։ Սա պատմական հիշողության, մշակութային իրավունքների և ազգային արժանապատվության մասին է։ Պետությունը, կրթական հաստատություններն ու մշակութային կառույցները պարտավոր են պահպանել այդ հիշողությունը, ոչ թե ստեղծել միջավայր, որտեղ մարդիկ սկսում են ինքնագրաքննության ենթարկել սեփական պատմությունն ու ինքնությունը։
Հիշողությունը կորցրած ժողովուրդը չի կարող ապագա ունենալ։
Հ.Գ. Եթե այս պատմությունն ունի հաղթող, ապա դա Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրենը չէ։ Հաղթողը երեխան է, որը նկարով պատմում է իր հիշողության մասին, և այն ուսուցչուհին, որը չդավաճանեց իր արժեքներին։ Նկարը կարելի է հանել պատից, բայց անհնար է ջնջել այն հիշողությունը, որը մարդիկ պատրաստ են պաշտպանել նույնիսկ անձնական կորուստների գնով»,- ընդգծել է Մետաքսե Հակոբյանը։

У народа, потерявшего память, не может быть будущего
Депутат Национального собрания Арцаха Метаксе Акопян прокомментировала инцидент, связанный с исполняющей обязанности директора музыкальной школы имени Анушавана Тер-Гевондяна в Ереване. По ее словам, во время выставки-конкурса директор распорядился убрать со стенда рисунок с изображением памятника «Мы и наши горы» («Дедушка и бабушка») — одного из главных символов Арцаха, назвав его присутствие «антигосударственным шагом».
«Независимо от того, был ли инцидент в ереванской музыкальной школе следствием личного решения одного должностного лица или нет, он выявляет гораздо более глубокую проблему.
Когда памятник «Мы и наши горы» — один из самых известных символов Арцаха — может восприниматься как нечто «антигосударственное», речь идет уже не об одном рисунке, а об опасном отношении к нашей коллективной исторической памяти.
Культурная идентичность не является ценностью, зависящей от политической конъюнктуры. Это историческая память народа, его культура, символы и самосознание. Если кто-то боится самого названия Арцаха, его символов или культурного наследия, значит, он отказывается от нашей исторической памяти.
Если Азербайджан уничтожает материальную часть культурного наследия Арцаха, то в Армении не должна оказаться под угрозой его нематериальная составляющая — память, названия, символы и культурная идентичность.
Речь идет не о политических взглядах. Речь идет об исторической памяти, культурных правах и национальном достоинстве. Государство, образовательные учреждения и культурные организации обязаны сохранять эту память, а не создавать среду, в которой люди начинают подвергать самоцензуре собственную историю и идентичность.
У народа, потерявшего память, не может быть будущего.
P.S. Если в этой истории и есть победитель, то это не директор музыкальной школы имени Анушавана Тер-Гевондяна. Победители — ребенок, который своим рисунком рассказал о своей памяти, и учительница, не предавшая свои ценности. Рисунок можно снять со стены, но невозможно стереть память, которую люди готовы защищать даже ценой личных потерь», — подчеркнула Метаксе Акопян.