Հայկական ձկնամթերքի արտահանումը դեպի ԵՄ մտնում է գործնական փուլ
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանի փոխանցմամբ՝ նախորդ տարի արված հայտարարությունից հետո, ըստ որի՝ ԵՄ երկրները բաց են հայկական ձկնամթերքի համար, Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ իրականացվել են անհրաժեշտ քաղաքականության մշակումներն ու գործողությունները:
«Այս պահին արդեն իսկ պատրաստ ենք գնալ իրական արտահանման դաշտ: Դաշտում առկա ընկերություններից գրեթե 97% տնտեսություններն էլ պատրաստ են»,- նշեց Տիգրան Պետրոսյանը:
Ըստ նրա՝ այս փուլում ամեն ինչ կախված է բիզնեսի հետաքրքրվածությունից, թե որքանով կցանկանան իրենց ապրանքը վաճառել եվրոպական երկրներում:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք 90 և ավելի տոկոս պատրաստվածությունը վերաբերում է որակական չափանիշներին, ՍԱՏՄ ղեկավարը հաստատեց, որ խնդիրները մթերքի որակին չեն վերաբերում, առկա են միայն տեխնիկական, փոքր խնդիրներ, օրինակ՝ տնտեսության տարածքի ցանկապատված չլինելը, որոնք տնտեսվարողները կարող են արագ շտկել:
Արտահանման գործընթացն արդեն սկսել է գործնական փուլ մտնել. մեկ կազմակերպություն արդեն իսկ գրավոր դիմում է ներկայացրել տեսչական մարմին, ևս հինգը դիմել են Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ սպասելով ստուգումների համար նախատեսված չեք-լիստերին:
«Կարծում եմ, որ առաջին խմբաքանակի արտահանվելուց հետո, երբ որ կհասկանան, որ այդ ընթացակարգը որևէ բարդություն չի ներկայացնում, մենք կստանանք ավելի շատ դիմումներ»,- ասաց ՍԱՏՄ ղեկավարը՝ կանխատեսելով արտահանման ծավալների աճ։

Экспорт армянской рыбной продукции в страны Евросоюза переходит в практическую плоскость
Как сообщил руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов (ИОБПП) Армении Тигран Петросян, после прошлогоднего заявления о том, что рынок стран ЕС открыт для армянской рыбной продукции, совместно с Министерством экономики была проведена необходимая работа по разработке соответствующей политики и реализации необходимых мероприятий.
«На данный момент мы уже готовы перейти к практическому этапу экспорта. Почти 97% предприятий отрасли также готовы к этому», — отметил Тигран Петросян.
По его словам, на данном этапе все зависит от заинтересованности бизнеса и готовности компаний поставлять свою продукцию на европейский рынок.
Отвечая на вопрос, означает ли уровень готовности свыше 90% соответствие качественным стандартам, глава ИОБПП подтвердил, что проблем с качеством продукции нет. По его словам, остаются лишь незначительные технические недочеты, например отсутствие ограждения территории предприятия, которые хозяйствующие субъекты могут оперативно устранить.
Процесс экспорта уже переходит в практическую стадию. Одна компания уже направила в инспекционный орган официальную письменную заявку, еще пять предприятий обратились в Министерство экономики и ожидают получения чек-листов, необходимых для проведения проверок.
«Думаю, что после отправки первой партии продукции, когда станет понятно, что эта процедура не представляет особой сложности, мы получим значительно больше заявок», — заявил глава Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, выразив уверенность в дальнейшем росте объемов экспорта.