Իրանը դադարեցնում է ԱՄՆ-ի հետ կնքված համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը
Իրանը դադարեցրել է կատարել Վաշինգտոնի հետ կնքված հուշագրով ստանձնած իր պարտավորությունները, հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Քազեմ Ղարիբ-Աբադին։
«Մենք դադարեցրել ենք մեր պարտավորությունների կատարումը և զբաղված ենք երկրի պաշտպանության խնդիրներով»,- Իրանի փոխարտգործնախարարի հայտարարությունն է մեջբերել Tasnim գործակալությունը։
Ավելի վաղ էլ Իրանի խորհրդարանի խոսնակ, իրանական բանակցային խմբի ղեկավար Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆն էր հայտարարել, որ Իրանն իմաստ չի տեսնում պահպանել ԱՄՆ-ի հետ կնքված համաձայնագրի դրույթները, եթե այդ համաձայնագիրը չի գործում։
Հիշեցնենք՝ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը հունիսի 18-ին ստորագրել էին փետրվարի 28-ին վերսկսկված հակամարտությունը դադարեցնելու վերաբերյալ հուշագիր, սակայն հուլիսի 8-ին ԱՄՆ վերսկսեց գրոհներն Իրանի դեմ, Իրանն էլ պատասխան հարվածներ հասցրեց տարածաշրջանում տեղակայված ամերիկյան թիրախներին։

Иран снял с себя обязательства по меморандуму с США
Иран прекратил выполнение взятых на себя обязательств по меморандуму с США о прекращении конфликта. Об этом заявил заместитель главы МИД Исламской Республики Казем Гариб-Абади, передает агентство Tasnim.
«Мы также прекратили исполнение своих обязательств и в настоящий момент не выполняем их, будучи занятыми вопросами обороны страны», — сказал он.
Замглавы МИД подчеркнул, что сами американцы нарушили свои обязательства по меморандуму, совершив против Ирана «агрессивные действия».
18 июня США и Иран заключили временный меморандум о взаимопонимании, который должен был закрепить прекращение боевых действий и запустить новый этап переговоров. Однако через несколько дней после этого власти США обвинили Иран в нарушении режима прекращения огня в Ормузском проливе.
8 июля президент США на полях саммита НАТО объявил, что перемирие между Вашингтоном и Тегераном больше не действует.