«Փաստ». Նիկոլ Փաշինյանի ձեռամբ էլի երկրի «հերն է անիծվում»
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հայաստանում փաստացի տեղի է ունենում մասնավոր սեփականության, առհասարակ՝ սեփականության իրավունքի հոգեհանգստի արարողությունը։ Կարծում եք՝ սարկա՞զմ է։ Ամենևին: Դա ցավալի իրականությունն է։ Մենք արդեն ապրում ենք մի պետության մեջ, որտեղ կարող են մեկ անձի քմահաճույքով մի գիշերում որոշել, որ այսինչ ընկերությունն արդեն պետությանը պետք է անցնի, մեկ ուրիշը՝ քաղաքապետարանին, պետք է խլել անշարժ ու շարժական գույքեր, բաժնեմասեր և այլն։
Հարկավ, խոսքն այս պարագայում «Մուլտի գրուպի» սեփականատեր, ԲՀԿ ղեկավար, ՀԱՕԿ նախագահ, քաղբանտարկյալ Գագիկ Ծառուկյանի հետ կապված իշխանական հարձակումների մասին է։ Բայց սա նաև առաջին դեպքը չէ: Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրերին նույն փաշինյանական իշխանությունը կենտրոնացած էր Սամվել Կարապետյանից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» խլելու գործողության վրա: «Ձեռքի հետ» էլ՝ «Տաշիր գրուպի» այլ միավորների վրա էին հարձակումներ գործում:
Մանրամասների մեջ չխորանանք, այդ ամենը ամենօրյա ռեժիմով լուսաբանվել ու լուսաբանվում է, բոլորն էլ տեղյակ են: Ոչ պակաս խորքային ու կարևոր խնդիր կա այստեղ: Ու խնդիրն այդ, ինչպես սկզբում նշեցինք, Հայաստանում սեփականության իրավունքի վախճանն է: Առանց գեղարվեստականության ու չափազանցության՝ հենց վախճանը, ինչի մասին բարձրաձայնում են ոչ միայն քաղաքական գործիչները, այլ նաև իրավաբանները:
Իսկ սեփականության իրավունքի վախճանը, սեփականության իրավունքի հուղարկավորությունը ծանրագույն հետևանքներ է ունենալու երկրի վրա, տնտեսության վրա: Բնականաբար, նույնքան կամ ավելի ծանր հետևանքներ է ունենալու բնակչության սոցիալական վիճակի վրա: Անգամ կարող է դեմոգրաֆիկ խնդիրների պատճառ դառնալ:
Բայց երկիրն է ափսոս, Նիկոլ Փաշինյանի ձեռամբ էլի երկրի «հերն է անիծվում», ավելի կոնկրետ՝ երկրի տնտեսության ու գործարարական միջավայրի:
Միով բանիվ՝ այս իշխանություններն, ինչպես բոլոր մյուս ոլորտներում, գործունեության ասպարեզներում և ուղղություններում են «բուլդոզերային քաղաքականություն» վարել 8 տարի, նույնը շարունակում են հիմա: Պարզապես արդեն շատ ավելի ինտենսիվ, ավելի ցինիկ ու բացահայտ, արդեն առանց ձևականությունների, առանց «սրտիկ-մրտիկ» ցուցադրելու:
Իսկ ի՞նչ է կատարվելու ու կատարվում այդ ամենի, այդ «բռնագանձումային» դրսևորումների հետևանքով:
Նախ՝ հիմքից խախտվում է Հայաստանի Սահմանադրությամբ ամրագրված սեփականության երաշխավորումն ու սեփականության իրավունքը (հոդված 10):
Հիմնովին խաթարվում է երկրի տնտեսական, ներդրումային միջավայրը: Նման երկրում ո՛չ արտաքին, ո՛չ էլ, առավել ևս, ներքին ներդրողներն այլևս չեն ցանկանա ներդրումներ անել, եթե մեկ անձի քմահաճույքով մի օր կարող են որոշել, որ քո ունեցածն այլևս... քոնը չէ: Իմաստ ունի՞ ներդրումներ անել մի երկրում, որտեղ եթե մեկը գիշերը քնած տեղը մի քիչ բարձր խռմփացնի, առավոտյան կարող են գալ ու ասել՝ այլևս այս ներքնակը քոնը չէ, մահճակալը քոնը չէ, տունն էլ քոնը չէ, դու էլ ընդհանրապես կալանավորված ես: Ինչո՞ւ: Դե, որովհետև ինչ-որ բան դուր չի եկել մեկ անձի: Եվ վերջ»։

«Факт»: при Николе Пашиняне страну вновь ведут к катастрофе
«В Армении фактически происходит церемония похорон института частной собственности, да и права собственности в целом. Думаете, это сарказм? Отнюдь. Это печальная реальность. Мы уже живем в государстве, где по прихоти одного человека за одну ночь могут решить, что та или иная компания должна перейти государству, другая — мэрии, а недвижимое и движимое имущество, доли в компаниях и другие активы могут быть изъяты.
В данном случае речь идет о действиях властей против владельца концерна «Мульти Груп», лидера партии «Процветающая Армения», президента Национального олимпийского комитета Армении и, как утверждает издание, политзаключенного Гагика Царукяна. Однако это далеко не первый подобный случай. Ровно год назад власти Пашиняна были сосредоточены на попытке изъять у Самвела Карапетяна компанию «Электрические сети Армении». Одновременно, как утверждает газета, предпринимались действия и против других структур группы «Ташир».
Не будем углубляться в детали — все это ежедневно освещалось и продолжает освещаться, и общественность хорошо осведомлена о происходящем. Однако существует более глубокая и важная проблема. Как уже отмечалось, речь идет о фактическом уничтожении института права собственности в Армении. И это, без преувеличения, именно уничтожение, о чем говорят не только политики, но и юристы.
Разрушение института права собственности повлечет за собой тяжелейшие последствия для страны и ее экономики. Естественно, столь же серьезные, если не более тяжелые, последствия это будет иметь и для социального положения населения. Более того, это может привести даже к демографическим проблемам.
Жаль страну. Как отмечает издание, действиями Никола Пашиняна вновь наносится тяжелый удар по государству, а точнее — по экономике и деловой среде.
Иными словами, нынешняя власть, как и во всех остальных сферах своей деятельности на протяжении восьми лет, продолжает проводить политику «бульдозера». Только теперь — еще более интенсивно, цинично и открыто, уже без каких-либо формальностей и показной доброжелательности.
Что же происходит и к чему приведут подобные, как их характеризует издание, проявления принудительного отчуждения собственности?
Прежде всего, подрываются гарантии права собственности и само право собственности, закрепленные статьей 10 Конституции Республики Армения.
Кроме того, наносится серьезный ущерб экономической и инвестиционной среде страны. Ни иностранные, ни тем более внутренние инвесторы не захотят вкладывать средства в государство, если по воле одного человека в любой момент могут решить, что принадлежащие им активы больше им не принадлежат.
Есть ли смысл инвестировать в страну, где однажды утром могут прийти и сказать: этот бизнес больше не ваш, этот дом больше не ваш, а вы сами арестованы? Почему? Потому что кому-то что-то не понравилось. И этим все сказано».