ԱՄՆ-Իրան հակամարտությունը կարող է վերածվել երկարատև պատերազմի. Արտակ Զաքարյան
«Եթե նախագահ Թրամփը կարծում էր, որ Իրանի հետ հրադադարի հուշագիրն իրեն հնարավորություն կտա հանգիստ անցկացնել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունները (կոնգրես, սենատ), ապա նա, կարծես սխալվել է։ Իրանը պատրաստ էր համաձայնել այդ դադարին՝ այն մտայնությամբ, որ կստանա խոշոր ֆինանսական միջոցներ, սառեցված ակտիվների ապասառեցում և պատժամիջոցների վերացում։ Դա երևում էր ինչպես Իրանից հնչող հայտարարություններից, այնպես էլ ստորագրված հուշագրի տեքստից:
Կողմերի ակնկալիքները տեղի չունեցան, քանի որ, ըստ ամենայնի, Դոնալդ Թրամփն իր նախնական հաշվարկներում ցանկանում էր վերջնականապես ճնշել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, երբ միջանկյալ ընտրություններից հետո նրա «ձեռքերը լիովին ազատ լինեն» (օրինակ՝ նոյեմբերի վերջին կամ դեկտեմբերին)։
Դատելով ամերիկյան մամուլի նյութերից, ԱՄՆ նախագահի համար միջանկյալ ընտրություններն առայժմ լավ հեռանկարներ չեն խոստանում: Եվ իրանցիներն, ըստ երևույթին, մտադիր են հնարավորինս բարդացնել Թևամփի վարչակազմի իրավիճակը։
Այդ պատճառով Սպիտակ տան ծրագրերը կարծես վերանայվում են, և ռազմական գործողությունների վերսկսումն ավելի շուտ է տեղի ունեցել, քան ենթադրելի էր հուշագիրը ստորագրելուց հետո:
Հուշագրի ստորագրմամբ, Թրամփն ու իր թիմը ցույց տվեցին աշխարհին, որ գերջանքեր են գործադրել, որպեսզի եթե անգամ չավարտեն, ապա գոնե դադարի ռեժիմի մեջ պահեն այս պատերազմը։
Դրանից հետո նավթի համաշխարհային գները կայունացան, Պարսից ծոցում խցանված բազմաթիվ նավեր կարողացան անցնել Հորմուզի նեղուցով, Վաշինգտոնի վրա՝ արտաքին ու ներքին ճնշումները նվազեցին։
Այսօր ստեղծված իրավիճակով ստացվում է այնպես, որ եթե ռազմական գործողություններն ամբողջ ծավալով ու մեծ ինտենսիվությսմբ վերսկսվեն, ապա դա այլևս չի լինի նախկին պատերազմի շարունակությունը, այլ կլինի բոլորովին նոր նպատակի ու նոր ռազմավարական ռեսուրսներով իրականացվող գործողություններ։
Ամերիկյան վերլուծականներում կան ենթադրություններ, որ հնարավոր է վարչակազմը ցանկանա միջանկյալ ընտրություններից քիչ առաջ սկսել («չէին ցանկանում, բայց մեզ ստիպեցին») երաշխավորված հաղթական պատերազմ՝ փորձելով այդ կերպ բարելավել իր նախընտրական դիրքերը։ Ժամանակին դա օգնել է նախագահ Բուշ կրտսերին։
Սակայն Իրանի պարագայում իրավիճակը բոլորովին այլ է։ Այնտեղ ամեն չէ, որ ծրագրված ու գծագրված է անցնում։ Չնայած իր կրած հսկայական վնասներին` և՛ դիվանագիտական, և՛ ռազմական ճակատներում Իրանը բավականին արդյունավետ է պաշտպանվում:
2022թ. առաջին կեսին, շատերին թվում էր, թե Ռուսաստանը կարճ ժամանակում կլուծի ուկրաինական ուղղությամբ իր առջև դրված խնդիրները: Դա տեղի չունեցավ, և առ այսօր պարզ չէ, թե որքան կտևի ու ինչ էսկալացիա կունենա ռուս-ուկրաինական պատերազմը:
Նույն իրավիճակը նաև ԱՄՆ-Իրան ռազմական հակամարտության պարագայում է: Որքան էլ ձգտեն արագ լուծումներ գտնել, միևնույն է, հակամարտությունը, կողմերի համար մեծ հավանականությամբ կարող է վերածվել ձգձվող, հյուծող պատերազմի»:

Конфликт между США и Ираном может перерасти в длительную войну — Артак Закарян
«Если президент Трамп рассчитывал, что меморандум о прекращении огня с Ираном позволит ему спокойно провести промежуточные выборы в США (в Конгресс и Сенат), то, похоже, он ошибся.
Иран был готов согласиться на это перемирие, рассчитывая получить значительные финансовые средства, разблокировку замороженных активов и отмену санкций. Об этом свидетельствовали как заявления, звучавшие из Ирана, так и текст подписанного меморандума.
Однако ожидания сторон не оправдались, поскольку, по всей видимости, Дональд Трамп в своих первоначальных расчетах намеревался окончательно поставить Исламскую Республику Иран на колени уже после промежуточных выборов, когда его «руки будут полностью развязаны» — например, в конце ноября или декабре.
Судя по публикациям в американской прессе, промежуточные выборы пока не сулят президенту США благоприятных перспектив. В свою очередь, иранская сторона, по всей видимости, намерена максимально осложнить положение администрации Трампа.
Именно поэтому планы Белого дома, судя по всему, пересматриваются, а возобновление боевых действий произошло раньше, чем можно было ожидать после подписания меморандума.
Подписав меморандум, Трамп и его команда продемонстрировали миру, что приложили максимум усилий, чтобы если не завершить войну, то хотя бы удержать ее в режиме прекращения огня.
После этого стабилизировались мировые цены на нефть, многочисленные суда, задержанные в Персидском заливе, смогли пройти через Ормузский пролив, а внешнее и внутреннее давление на Вашингтон ослабло.
Однако в нынешней ситуации получается, что если полномасштабные боевые действия возобновятся с высокой интенсивностью, то это уже будет не продолжение прежней войны, а совершенно новая военная кампания с иными целями и новыми стратегическими ресурсами.
В американских аналитических кругах высказываются предположения, что администрация может захотеть начать "гарантированно победоносную войну" незадолго до промежуточных выборов — под предлогом: "Мы этого не хотели, но нас вынудили". Подобная стратегия в свое время помогла президенту Джорджу Бушу-младшему.
Однако в случае с Ираном ситуация совершенно иная. Там далеко не все развивается по заранее намеченному сценарию. Несмотря на понесенные огромные потери, как на дипломатическом, так и на военном направлениях, Иран продолжает достаточно эффективно обороняться.
В первой половине 2022 года многим казалось, что Россия в короткие сроки решит поставленные перед собой задачи на украинском направлении. Этого не произошло, и до сих пор неясно, сколько еще продлится российско-украинский конфликт и какой уровень эскалации он приобретет.
Аналогичная ситуация складывается и вокруг военного противостояния США и Ирана. Как бы стороны ни стремились найти быстрое решение, существует высокая вероятность того, что этот конфликт перерастет в затяжную, изматывающую войну для обеих сторон».