Եղանակային հավելվածների մեծ մասը չի կարող լիարժեք հաշվի առնել Հայաստանի բարդ ռելիեֆն ու առանձնահատկությունները. Լևոն Ազիզյան
18/07/2026 13:47
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը գրել է.
«Վերջին օրերին հաճախ ենք արձանագրում դեպքեր, երբ տարբեր բջջային եղանակային հավելվածներ, հատկապես Հայաստանի լեռնային և տուրիստական գոտիների համար, կանխատեսում են անձրև, մինչդեռ ազգային հիդրոօդերևութաբանական ծառայության կանխատեսումներով տվյալ տարածքներում տեղումներ չեն սպասվում։
Այս տարբերությունները պայմանավորված են նրանով, որ եղանակային հավելվածների մեծ մասը հիմնվում է գլոբալ կանխատեսման մոդելների վրա և չի կարող լիարժեք հաշվի առնել Հայաստանի բարդ ռելիեֆն ու տեղական առանձնահատկությունները։
Հայաստանի ազգային հիդրոօդերևութաբանական ծառայության կանխատեսումները կազմվում են օդերևութաբանական կայանների դիտարկումների, արբանյակային դիտարկումների բարձր լուծաչափով տարածաշրջանային մոդելների, և օդերևութաբանների մասնագիտական վերլուծության վրա, ինչը հնարավորություն է տալիս առավել ճշգրիտ կանխատեսել սպասվող եղանակային պայմանները։
Եթե ծրագրում եք այցելել հանգստի վայրեր, լեռնային կամ զբոսաշրջային գոտիներ, խորհուրդ ենք տալիս առաջնորդվել ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի պաշտոնական կանխատեսումներով։
Կանխատեսումներին կարող եք հետևել ArmHydromet բջջային հավելվածում, ինչպես նաև պաշտոնական կայքում՝ meteomonitoring.am»։

Большинство погодных приложений не способны в полной мере учитывать сложный рельеф и особенности Армении — Левон Азизян
Директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян написал:
«В последние дни мы нередко фиксируем случаи, когда различные мобильные погодные приложения, особенно при прогнозировании погоды для горных и туристических районов Армении, показывают дождь, тогда как, согласно прогнозам Национальной гидрометеорологической службы, осадки в этих районах не ожидаются.
Такие расхождения обусловлены тем, что большинство погодных приложений основано на глобальных моделях прогнозирования и не может в полной мере учитывать сложный рельеф Армении и ее местные особенности.
Прогнозы Национальной гидрометеорологической службы Армении составляются на основе данных метеорологических станций, спутниковых наблюдений, региональных моделей высокого разрешения, а также профессионального анализа синоптиков. Это позволяет значительно точнее прогнозировать ожидаемые погодные условия.
Если вы планируете поездки в зоны отдыха, горные или туристические районы, советуем руководствоваться официальными прогнозами Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения.
Следить за прогнозами можно в мобильном приложении ArmHydromet, а также на официальном сайте meteomonitoring.am».