«Նախապատրաստվել ենք՝ հավուր պատշաճի»․ Իրանը՝ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության ընդլայնման մասին
20/07/2026 18:04
«Իրանն արձանագրում է, որ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունն ընդլայնվում է, ուստի նախապատրաստվում է՝ հավուր պատշաճի»,- հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Ամերիկացիները անդադար նոր ռազմական տեխնիկա են բերում տարածաշրջան և զուգահեռ պնդում, իբրև ձգտում են կանգնեցնել պատերազմը։ Մենք շատ լավ հասկանում ենք ԱՄՆ-ի խաղի բնույթը, այդ պատճառով էլ հավուր պատշաճի նախապատրաստվել ենք»,- մասնավորապես, ասել է Ղալիբաֆը։
Ավելի վաղ Washington Post-ն էր գրել, որ ԱՄՆ պատրաստվում է նոր լայնածավալ գործողությունների՝ ընդդեմ Իրանի, այդ պատճառով էլ ընդլայնում է իր ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում։
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի ձեռնարկած ռազմական գործողությունների  կապակցությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ նշելով, որ Իրանն արդեն իսկ «լայնածավալ պատերազմ է վարում»՝ ընդդեմ իր դեմ ագրեսիա ձեռնարկածների։
Նշենք, որ ԱՄՆ հուլիսի 8-ին վերսկսեց Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները՝ ըստ էության, լիովին խախտելով հունիսի 18-ին Իրանի հետ կնքած հուշագրով սահմանված հրադադարը։ Իրանը պատասխան քայլեր ձեռնարկեց՝ հարվածներ հասցնելով մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ամերիկյան թիրախներին։

«Мы подготовились должным образом»: Иран — о расширении военного присутствия США в регионе
Иран отмечает усиление военного присутствия США в регионе и принимает меры, заявил спикер иранского парламента Мохаммад-Багер Галибаф.
Газета Washington Post ранее писала, что США готовятся к масштабным военным действиям против Ирана, одновременно наращивая свою военную группировку в регионе.
«Американцы постоянно перебрасывают в регион новое военное оборудование и говорят, что хотят остановить войну... Мы поняли, в чем суть игр США, поэтому должным образом подготовились», — написал Галибаф в соцсети X.
Со своей стороны президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Тегеран в настоящее время ведет «полномасштабную войну».
Президент США Дональд Трамп 8 июля заявил, что режим прекращения огня, достигнутый с Ираном в ночь на 18 июня, больше не действует. С этого момента американские военные провели несколько серий ударов по Ирану. Центральное командование ВС США утверждало, что это было сделано в ответ на действия Ирана против коммерческих судов, проходивших через Ормузский пролив. Иранские военные в ответ нанесли удары по базам США в ряде стран Ближнего Востока. Тегеран также обвинил Вашингтон в нарушении меморандума о прекращении боевых действий.